Quantcast
Channel: hotel – Gradnja
Viewing all 144 articles
Browse latest View live

Otvoren hotel od leda čiji je dizajn inspirisan serijom Igra prestola

$
0
0

Imate Game of Thrones majicu i šolju, bili ste u Dubrovniku da vidite gde su snimane scene i ne znate kako još da nahranite svoju znatiželju za ovom popularnom TV serijom? Evo predloga!

Privremeni ledeni hotel u Laponiji, kojeg je izgradio Lapland Hotels SnowVillage u dozvolu kompanije HBO, prati tematiku čuvene TV serije Igre prestola.

Sobe u kojima preovlađuju motivi iz serije poput zmajeva, Belih šetača ili Noćne straže, gotovo su u potpunosti napravljene od leda i snega… i to uz filigransku detaljnost.

Ledeni hotel će raditi do 8. aprila 2018, a nakon toga biće srušen… Suncem.

Hotel se nalazi u finskoj oblasti Kitila u Laponiji, na oko 90 minuta leta od Helsinkija. Raspolaže kapacitetom od 24 sobe, od kojih je samo u 10 soba moguće prenoćiti, piše Inhabitat.

Hotel krase raznovrsne ledene skulpture, poput Belog šetača smeštenog iznad kreveta, raznovrsni delovi enterijera u obliku zmaja, a tu je naravno i presto napravljen od leda.

Temperatura u hotelu iznosi -5 stepeni Celzijusovih, a gosti koji žele malo toplije sobe mogu prenoćiti u obližnjim brvnarama. Mada, kažu da je spavanje u hladnoj prostoriji zdravo…

Ledena soba i vruća ulaznica

Cena noćenja kreće se od 200 dolara, a ulaz u SnowVillage košta 18 dolara. U okviru SnowVillage kompleksa nalaze se i bioskop, kapela, bar i restoran.

Svi koji žele da budu gosti ovog nesvakidašnjeg hotela u Laponiji morali bi da požure, jer će hotel postojati samo do 8. aprila 2018. godine. Nakon toga će biti srušen… Suncem.

Foto: Lapland Hotels SnowVillage

Kad ste već ovde…


Slovenački hotel Plesnik po projektu Enote

$
0
0

Ovaj hotel, smešten u srcu netaknute prirode, doživeo je potpunu transformaciju i u enterijeru ali i u eksterijeru.

Hotel Plesnik nalazi se na izuzetnoj lokaciji, odnosno, u samom podnožju Logarske doline, koju često nazivaju i najlepšom dolinom Evrope, odakle se pruža neverovatan pogled na vrhove alpskog planinskog masiva Kamnik-Savinja. Inspirisani okolnom prirodom, ali i tradicijom porodičnog hotela dugom 80 godina, arhitektonski biro Enota uradio je projekat kompletnog renoviranja postojećeg objekta ali i dodavanje pojedinih elemenata koji mu daju notu ekskluzivnosti.

Gosti sede u nivou novoformirane vodene površine na kojoj se reflektuju obrisi planina.

U eksterijeru, odmah pored zgrade hotela, primenjeno je veoma atraktivno rešenje. Naime, oko postojećeg bazena kružnog oblika napravljen je veliki bazen pravougaonog oblika. Međutim, postojeći bazen više se ne puni vodom već je to sada postao utopljeni betonski mini amfiteatar u čijem centralnom delu je smešten kamin. Gosti praktično sede u nivou novoformirane vodene površine na kojoj se reflektuju obrisi planina.

Oplemenjivanje enterijera

Ni enterijer nije ništa manje spektakularan. Strogost skeletnog sistema postojećeg objekta ublažen je dodavanjem nepravilnih i fluidnih formi koji vizuelno oplemenjuju prostor i čine ga pitomijim. Karakterističan je element u lounge delu wellness centra gde je napravljen centralni kamin kružne forme.

Celokupna rekonstrukcija ovog hotela izvedena je korišćenjem lokalnih materijala. Tako su i kamenčići kojima su oblagani novoformirani talasasti zidovi vađeni iz neposrednog izvorišta.

Nova fasada

Fasada je pretrpela velike promene pa su nekadašnje lučne prozore zamenile velike pravougaone staklene površine koje dozvoljavaju prodor ogromne količine svetlosti u unutrašnjost objekta.

Proširenjem prozora dodatno je ojačana veza između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora wellness centra.

Crteži

Presek postojećeg stanja
Presek postojećeg stanja
Presek novog rešenja
Presek novog rešenja
Osnova postojećeg stanja
Osnova postojećeg stanja
Osnova novog rešenja
Osnova novog rešenja

Faktografija

  • projekat: Wellness Plesnik
  • godina: 2015.
  • status: izgrađeno
  • površina: 560 m2
  • investicija: 450.000 EUR
  • klijent: Plesnik turizem in marketing
  • lokacija: Logarska dolina, Slovenija
  • arhitektura: ENOTA
  • tim: Dean Lah, Milan Tomac, Nuša Završnik Šilec, Peter Sovinc
  • fotografija: Miran Kambič

Kad ste već ovde…

Projekat pretvaranja dela železničke stanice u Helsinkiju u hotel

$
0
0

Za nedovoljno iskorišćeno istočno krilo stanice sproveden je konkurs kako bi se dobilo rešenje koje bi transformisalo i modernizovalo problematični prostor.

Čuveni finski arhitekta Eliel Sarinen projektovao je glavnu železničku stanicu u Helsinkiju davne 1914. godine. Priliku da funkcionalno upotpuni celokupan njegov projekat dobila je arhitektonska firma Futudesign. Naime, na nedavno sprovedenom konkursu njihovo rešenje proglašeno je za najbolje jer se, kako se navodi u saopštenju žirija, kroz njihov projekt reinterpretira originalna namera slavnog arhitekte.

Pobedničko rešenje pravi suptilni dijalog između starog i novog.

Novo proširenje predstavlja nastavak i reinterpretaciju osnovne ideje Eliela Sarinena. Prema predstavljenom rešenju, dva postojeća kraja kompleksa železničke stanice biće naglašena, dok će se prostor između iskoristiti za smeštanje hotela. On će popuniti prostor između dva objekta formirajući zakrivljenu fasadu ka preoblikovanom atrijumu, piše piše ArchDaily.

Na fasadi objekta će se koristiti materijali koji poštuju istorijsko nasleđe, odnosno, Sarinenov dizajn čime će se stvoriti, kako se navodi u projektu, „suptilni dijalog između starog i novog.“

Prizemnim delom modifikovanog dela železničke stanice dominiraju lučni prozori koji su u skladu sa originalnim dizajnom železniče stanice. U ovom prostoru će putnici, kao i lokalno stanovništvo, moći da popiju kafu ili iskoriste prijatno uređen prostor za rad.

Svaka hotelska soba biće povezana s centralnim hodnikom koji prolazi kroz objekat i omogućava pogled na atrijum.

Centralni atrijum pruža protok prirodnog svetla kroz čitav objekat.

Očekuje se da će intervencija na ovom objektu biti završena do 2020. godine.

Rendering: Futudesign

Kada ste ovde pogledajte i sledeće tekstove:

Hotel koji proizvodi dovoljno energije potrebne i za njegovo rušenje

$
0
0

Arhitektonska firma Snohetta predstavila je projekat inovativanog hotela Svart koji će se graditi na jezeru Arktičkog polarnog kruga.

Po narudžbini norveške turističke kompanije Arctic Adventure, čiji je celokupan rad usmeren ka održivosti i ekologiji, renomirana norveška firma Snohetta uradila je projekat hotela Svart koji će biti smešten na obali norveškog fjorda Holandsfjorden, u podnožju lednika Svartisen.

Hotel prstenastog oblika projektovan je prema strogim norveškim standardima Powerhouse, koje je Snohetta postavila sa drugim velikim građevinskim i arhitektonskim kompanijama, a sa ciljem da se daju smernice za izgradnju energetski pozitivnih građevina.

Objekat u 60 godina mora proizvesti više energije nego što potroši, kao i ostane rezerve za njegovo rušenje.

Šta je tu toliko strogo? Naime, standard Powerhouse standard podrazumeva da u periodu od 60 godina objekat stvori dovoljno energije ne samo za svakodnevnu potrošnju već i za njegovu izgradnju, proizvodnju materijala, i što je veoma zanimljivo, za rušenje objekta kada za to dođe vreme, piše ArchDaily.

Solarna žetva

Da bi se postigao zahtevani nivo održivosti prema standardu Powerhouse, Snohetta je tokom cele godine sprovodila detaljno istraživanje solarnih uslova na lokaciji. Sobe, restorani i terase organizovane su u prstenastom sistemu koji se pokazao kao najpovoljnija forma za proizvodnju energije solarnim putem.

Solarni paneli na krovu biće tokom leta daleko efikasniji nego oni u južnim krajevima zemlje jer tada dan praktično traje 24 sata dnevno. Tokom letnjih meseci ovo će biti prava solarna žetva!

A šta tokom zime kada je stalno noć? Geotermalne pumpe koristiće se za napajanje i grejanje hotela.

Tačkasto oslanjanje

Objekat je inspirisan dvema norveškim ribarskim strukturama: prva je fiskehjell, drvena struktura u obliku slova A, koja služi za sušenje ribe, a druga je rorbue i predstavlja tip sezonske kuće koju ribari koriste za smeštaj tokom lova. Ove dve reference dovele su do kreiranja niza kosih stubova s tačkastim oslanjanjem koje objekat drže iznad vode i na taj način on ostvaruje minimalan fizički kontakt s ekosistemom. Osim toga, na ovaj način formirana je i obodna terasa oko hotela, na kojoj će posetioci moći da uživaju tokom leta.

„Izgradnja u tako lepom ambijentu postavlja jasne obaveze u smislu očuvanja prirodne lepote, kao i flore i faune na lokaciji. Bilo nam je važno da projektujemo održivu zgradu koja će imati minimalan uticaj na životnu sredinu ove divne severnjačke prirode“, rekao je Kjetil Traedal Thorsen, iz firme Snohetta.

Objekat je projektovan u formi prstena i da bi se posetiocima omogućio što prisniji kontakt s okolnom prirodom.

Rendering: Snøhetta

Kad ste već ovde…

Plutajuće hotelske sobe za ljubitelje morskih avantura

$
0
0

Ukoliko se odlučite da posetite ovaj japanski tematski park moći ćete da tokom boravka malo i da krstarite… i to dok spavate.

Ljubitelj ste aktivnog odmora? U tematskom parku Huis Ten Bosch na jugozapadu Japana možete splavariti i dok spavate, jer futurističke hotelske kabine slobodno plutaju po površini vode.

Ova plutajuća hotelska dvospratna soba može da primi i do tri gosta, koji osim u unutrašnjosti kapsule mogu da uživaju u pogledu na okolinu ili na maloj palubi.

 

Ova plutajuća hotelska dvospratna soba može da primi i do tri gosta koji u pogledu mogu uživati i s male palube.

Hotelska kabina sadrži prostran dnevni boravak iz kog se stepeništem penje do palube. Osim ovog prostora tu su i komforno kupatilo i toalet, piše Designboom.

Ukoliko loši vremenski uslovi onemoguće posetiocima prijatan boravak u plutajućoj sobi, na raspolaganju će im biti standardna hotelska soba u sklopu parka.

Huis Ten Bosch planira da plutajuće sobe uvrsti u svoju ponudu od ovog leta. Za jedno noćenje u ovoj sobi posetioci će morati da izdvoje oko 265 evra, s tim da je minimalan period boravka dve noći.

Foto, video: Kyodonews

Kada ste već ovde..

BIG predstavio cik-cak hotel na čijem krovu se može skijati

$
0
0

Hotel smešten u poznatom švajcarskom skijalištu Vallée de Joux, ima terasastu formu koja će skijašima omogućiti skijanje i po krovu ove zgrade.

Arhitektonska firma BIG predstavila je projekat hotela Audemars Piguet Hotel des Horlogers, kojeg su uradili u saradnji sa projektnim biroom Cche Architecture.

Kompaktna šema kompleksa hotela definisana je cik-cak formom koja se besprekorno integriše u pitomu  topografiju okolne doline i tako formira vezu sa obližnjim muzejem Atelier.

Pad od 6 posto na terasama omogućava gostima da započnu skijanje sa krova hotela

Hotel površine 6.400 kvadratnih metara čini pet komponenti povezanih u cik-cak šemu. Suptilno nagnuta struktura, spaja se sa okolnom padinom i tako poziva skijaše da se spuste skijama sa vrha hotela prema stazama Valle de Joux, piše ArchDaily.

Cik-cak forma hotela odlično odgovara topografiji terena
Pad od 6% omogućava skijašima da započnu skijanje sa krova hotela

Sa stepenasto organizovanog krova pruža se prelep pogled na okolne planinske predele.

Sa stepenasto organizovanog krova pruža se prelep pogled na okolne planinske predele

U unutrašnjosti, čitav prostor je povezan kontinuiranim hodnikom koji vodi do soba i koji omogućava jednostavno cirkulisanje osoblja hotela, kao i obavljanje servisnih aktivnosti.

Restoran, bar, spa centar i konferencijski centar orijentisani su prema dolini, koristeći dati pogled i prirodno osvetljenje.

A za početak maketa hotela:

Rendering: BIG

Kad ste već ovde…

Ovaj hotel na francuskom brdašcetu nikog ne ostavlja ravnodušnim

$
0
0

Kabine u nordijskom stilu plene pažnju svojom neobičnom vertikalnom formom pa nas najviše podsećaju na osmatračnice.

Po projektu studija Reiulf Ramstad Arkitekter na severoistoku Francuske nikao je hotel Breitengach Landscape koji se zahvaljujući svojem neobičnom arhitektonskom oblikovanju savršeno uklapa u prelep brdoviti krajolik. Glavna zgrada hotela sa recepcijom, restoranom i spa centrom je vizuelno razbijena sa 14 kabina u nordijskom stilu koje izgledaju kao da su raspršene po terenu. Zahvaljujući njihovoj laganoj konstrukciji i elegantnom oblikovanju ceo prizor deluje nestvarno!

Iako su one kabine kontrastu sa zelenim, brdovitim krajolikom one zahvaljujući svojim prorcijama i formom izgledaju kao da su oduvek bile tu.

Svedena paleta materijala i boja, koja se uglavnom koncentriše na svetlije drvo i staklo, zaslužna je da ceo kompleks, koji se prostire na 17.000 kvadrata, deluje vrlo elegantno i nenametljivo stavljajući prirodu u prvi plan, a opet ne ostavljajući gostu dilemu da li će dobiti prvoklasan smeštaj.

Kabine, koje imaju od 20 do 60 kvadrata, plene pažnju svojom neobičnom vertikalnom formom koje nas najviše podsećaju na osmatračnice. Iako su one u kontrastu sa zelenim, brdovitim krajolikom one zahvaljujući svojim prorcijama i formom izgledaju kao da su oduvek bile tu.

Preseci svih vrsta kabina

Pogled koji pleni

Zahvaljući svojoj visini, s vrha kabine prostire se spektakularan pogled na dolinu. Enterijer smeštajnih jedinica je sveden ali je pritom i bogat opremom, tako da se je ceo akcenat stavljen na uživanje u prirodnoj okolini.


Fotografije i vest via: Reiulf Ramstad Arkitekter

Kad ste već ovde…

Spoj modernog i tradicionalnog: Ovako će izgledati luksuzni kompleks Splendor u Vrnjačkoj banji

$
0
0

Spoj tradicije i modernog obeležiće novi projekat u Vrnjačkoj banji kojim će ova poznata turistička destinacija dobiti smeštajne jedinice s četiri zvezdice.

Specijalna bolnica Merkur najavila je novu investiciju u kraljicu banja – ekskluzivni medicinski centar Splendor, u čije će četiri zvezdice biti uloženo čak 4 miliona evra, piše eKapija.

Prvi deo kompleksa Splendor biće rekonstruisana stara vila Romanija, na samo 200 metara od Merkura, neposredno iznad hotela Fontana. Tik uz nju, biće izgrađen i novi objekat, sa velnes i spa sadržajima, otvorenim i zatvorenim bazenom. Idejno rešenje novog hotela Splendor, koji će se prostirati na 6.500 kvadratnih metara, izradio je arhitekta Mirko Pavlović.

Stara vila će biti srušena i na njenom mestu će nići ista takva po projektu iz 1924. godine.

Staru vilu, koja je danas devastirana, podigao je 1924. banjski inženjer Vasa Popović. Rekonstrukcijom će joj biti vraćen stari izgled i sjaj. Novi objekat koji će biti sagrađen, imaće dve etaže ispod zemlje i četiri nadzemne etaže (podrum, suteren, prizemlje, dva sprata i povučena etaža). Ukupan smeštajni kapacitet medicinskog centra Splendor – starog i novog dela, biće 58 luksuznih soba i 12 apartmana.

Novosađani zidaju

U konkurenciji tri velike građevinske firme, tender za izgradnju hotela Splendor u Vrnjačkoj Banji dobilo je preduzeće Dijagonala iz Novog Sada.

Nakon mišljenja Zavoda za zaštitu spomenika iz Kraljeva i uz konsultaciju Građevinskog fakulteta, zaključeno je da je objekat potrebno potpuno rekonstruisati. To podrazumeva rušenje postojećeg i izgradnju novog originalnog objekta po projektu iz 1924. godine.

Budžet i rokovi

Radovi na novom objektu Splendor realizovaće se u tri faze: prvu čine grubi građevinski radovi, drugu instalacije i treću enterijer i partnerno uređenje. Vrednost prve faze radova je oko 331 milion dinara.

Rok za završetak radova je 18 meseci, tako da se planira da krajem sledeće godine komleks Splendor dočekuje goste iz zemlje i inostranstva koji žele da uz vrhunsku medicinsku uslugu i tretmane mineralnom vodom, uživaju u konfornom smeštaju i relaks sadržajima luksuznog hotela, navode iz Merkura.

Foto: Dijagonala

Kad ste već ovde…


Političare zamenili turisti: Sedište Vlade postalo ekskluzivni hotel

$
0
0

U novom luksuznom hotelu u Hong Kongu nekada su se donosile važne državne odluke. Međutim, plan revitalizacije je sve to izmenio!

Renomirana arhitektonska kompanija Foster + Partners zaslužna je za potpunu transformaciju nekadašnjeg poslovne kule u luksuzni hotel sa 366 soba. Hotel The Murray nije doživeo samo rekonstrukciju u enterijeru, već je i prostor oko njega značajno preuređen. Međutim, centralnu tačku ovog objekta čini energetski efikasna fasada koja i posle više od 20 godina pleni pažnju stručne javnosti.

Fasadu krase zakošeni prozori koji pružaju adekvatnu zaštitu od jakog sunca i time sprečavaju pregrevanje objekta.

Kako je nekadašnja poslovna kula izgrađena 1970-ih, u vreme razvijanja motorizacije, pristupi objektu su bili orijentisani pretežno na automobile.

Danas, objekat ima novu pešački koridor i znatne količine zelenih površina kako bi se novi hotel od 25 spratova na prijateljski način povezao s infrastrukturom grada, piše Inhabitat.

Fasada za sva vremena

Postojeća fasada je zadržana jer je ona jedna najprepoznatljivih elemenata ovog objekta. Naime, nju krase mrežno raspoređeni zakošeni prozori koji pružaju adekvatnu zaštitu od jakog sunca i time sprečavaju pregrevanje objekta.

Arhitekte su vodile računa da što bolje očuvaju fasadu koja je razlog zbog čega je ova zgrada dobila nagradu za energetski najefikasniji objekat u 1994. godini.

Nekadašnji parking objekta zamenio je raskošan lobi i restoran hotela.

Od bašte je nastala banket sala, bazen i spa centar.

Gornji spratovi, u kojima su nekada bile kancelarije, preoblikovani su u prijatno osunčane sobe.

Kako bi se očuvao arhitektonski integritet objekta, projekat transformacije poslovne zgrade u hotel izveden je veoma pažljivo i temeljno.

Dijalog starog i novog

„Naš projekat hotela The Murray kreira dijalog između starog i novog, dajući zgradi novu dozu života i novu namenu, sa jedinstvenim osećajem prisustva karaktera starog objekta.“, rekao je Luke Fox, direktor studija Foster + Partners.

Foto: Foster + Partners/ Nigel Young/Michael Weber

Kad ste već ovde…

Egzoskeletni hotel od Zaha Hadid Architects u kojem uživaju sva čula

$
0
0

Novi hotel Morpheus ima sve od sadržaja što je potrebno za dobru zabavu i luksuzan odmor u azijskoj prestonici zabave. Međutim, njena spektakularna fasada je ono zbog čega je ovaj objekat dospeo u žižu stručne javnosti.

Najpopularnija azijska destinacija, za one koji su u potrazi za zabavom, Makao, ugostio je tokom 2017. godine više od 32 miliona turista, a ove godine očekuje se da će taj broj porasti za skoro deset posto. U svojoj ponudi od sada ima i luksuzni hotel Morpheus kojeg odlikuje spektakularni izgled koji menja izgled ovog grada.

Najviše pažnje zapravo privlači forma hotela koja ga čini da izgleda poput skulture u javnom prostoru. Otvori u središtu objekta imaju za cilj bolje spajanje zgrade sa gradom i generisanje skulpturalne forme koja definiše javni prostor hotela.

Hotel je optočila egzoskeletna fasada koja prati amorfni oblik objekta i deluje kao da ga je uhvatila u mrežu.

U vreme kada je poručen projekat, 2012. godine, temelji objekta su već postojali. Na postojećim temeljima Zaha Hadid Architects su projektovali hotel oblikujući ga u objekat od 40 spratova i ne prelazeći ograničenu visinu od 160 metara. Monolitni pravougaoni blok je zatim ošupljen u svom centralnom delu i na taj način je postignuta atraktivnost objekta.

Hotel je potom optočila egzoskeletna fasada od čeličnih profila koja prati amorfni oblik objekta i deluje kao da ga je uhvatila u mrežu. Ceo doživljaj je dodatno pojačan kada se uveče upale svetla pa objekat izgleda kao košnica, piše ArchDaily.

U osnovi objekat čine dve kule međusobno povezane atrijumom koji se povezane u zoni prizemlja i krova.

Dvanaest staklenih liftova unutar atrijuma omogućavaju gostima vertikalnu komunikaciju ali atraktivan pogled kako na atrijum tako i na grad.

Tri otvora, na pomalo dramatičan način, oblikuju fasadu hotela ali i pružaju unutrašnjim prostorima zanimljive forme.

Dizajn je intrigantan jer se ne oslanja na tradicionalne arhitektonske tipologije.
– Viviana Muscettola, direktor ZHA za Aziju.

Kao jedan od vodećih lanaca svetskih hotela, Morpheus je zahtevao je visok stepen fleksibilnosti kako bi se mogao prilagoditi zahtevima njihovih probirljivih gostiju.

Zahvaljujući egzoskeletu zgrade, optimizovan je unutrašnji prostor u smislu da su nepotrebne pregrade izbegnute, a prostor postao slobodniji.

Zadovoljstvo za sva čula

Hotel Morpheus smešten je u okviru rizorta City of Dreams i sadrži čak 770 soba i apartmana, kao i prostorije za sastanke i organizovanje proslava, sobe za igru, lobi, restorane, spa centar, krovni bazen, pa i otvorene javne prostore.

„Od samog početka smo pratili viziju firme Zaha Hadid Architects, kao i zajedničku odlučnost da pomerimo granice. Morpheus nudi putovanje iz mašte! Od zakrivljenog eksterijera do dramatičnih unutrašnjih prostora, zadovoljeno je oko posmatrača i uključena su sva čula. Ovo je savremeno delo u kom će uživati sve generacije koje dolaze.”, rekao je Lawrence Ho, predsedavajući kompanije Melco Resorts u čijem vlasništvu ovaj hotel.

Grafičke podloge

Osnova prizemlja
Osnova prizemlja
Osnova sprata
Osnova sprata
Poprečni presek
Poprečni presek
Podužni presek
Podužni presek

 

Foto: Ivan Dupont/Virgile Simon Bertrand

 

Kad ste već ovde…

Transformacija broda u butik hotel za goste željne avanture

$
0
0

Usidren u prvom plutajućem parku u Londonu, Boathouse je novi hotel koji je namenjen gostima sa istančanim ukusom za dizajn.

Boathouse je osmišljen kao hotel sa jednom spavaćom sobom, s tim što fleksibilan prostor u skandinavskom dizajnu omogućava da na brodu odsedne i do četiri osobe, tako što se dnevni boravak lako transformiše u dodatnu spavaću sobu. Boraveći na ovom brodu možete angažovati i privatnog kapetana, kao i kuvara, zatim i instruktora joge, ali se možete i uputiti u istraživanje grada koristeći bicikle koji su parkirani na palubi.

The Boathouse London su u saradnji sa kompanijom Made.com kreirali neobičan hotel usidren na trgu Merchant u zapadnom Londonu, piše Contemporist.

Enterijer broda, izveden u skandinavskom stilu, kojim dominira drvo, dizajnirala je Kate Hanton.

Na prelazu između relativno prostrane kuhinje, otvorenog koncepta i ušuškanog dnevnog boravka, nalazi se peć na drva, koja pruža prijatnu i toplu atmosferu i tokom hladnih londonskih dana.

Uski hodnik vodi ka spavaćoj sobi i kupatilu, koje osim tuš kabine ima i kadu u kojoj se možete potpuno opustiti.

Prostrana paluba broda, koji je dugačak 18 metara, opremljena je masivnim trpezarijskim stolom koji može da ugosti veći broj ljudi nego u smeštajnom delu, tako da se ovde mogu organizovati i proslave.

Foto: The Boathouse London

Kad ste već ovde…

Zašto su se projektanti banjskog hotela u Hrvatskoj odlučili za fasadu od aluminijuma

$
0
0

Kompleks zgrada u Tuheljskim Toplicama na prvi pogled izgleda prilično strogo i hladno, no kada se približite na samo par koraka od ulaza shvatićete da od odiše elegancijom. 

Arhitekte Marin Mikelić i Tomislav Vreš iz zagrebačkog studija MVA projektovali su zgradu hotelsko-kongresnog kompleksa Well u jednoj o najpopularnijih termalnih banji u regionu. Njihov glavni zadatak bio je da nove prostorije uklope sa već postojećim, a to su učinili tako što su sve objekte obavili u istovetnu fasadu od aluminijumskih panela.

Glavni zadatak bio je da se novi prostori uklope s postojećim. To je učinjeno tako što su svi objekte obavijeni u istovetnu fasadu od aluminijumskih panela.

Alubond U.S.A paneli obojeni su u mat zlatnu nijansu i imaju perforacije koje omogućavaju prijatan prodor svetlosti u prostorije. Manji deo fasade koji nije pokriven aluminijumom, kao i svi krovovi u kompleksu, napravljeni su od prefabrikovanih betonskih panela.

Paviljonski ambijent

Kako su arhitekte izjavile u obrazloženju za ArchDaily, enterijer njihovog aneksa osmišljen je kao paviljon u kojem posetioci mogu da uživaju u miru.

U enterijeru zajedničkih prostorija dominiraju zemljane boje i elegantni materijali visokog sjaja, dok je nameštaj drečavih nijansi pružio dozu živahnosti čitavom prostoru. Na prvo pogled moglo bi da se kaže da je prostor uređen u mid-century modern stilu, ali pažljiviji posmatrač će uočiti da su svi elementi u enterijeru zapravo vrlo moderni i stari maksimalno par sezona.

Logičan raspored jedinica

Zanimljivo je da je novi deo hotela podeljen po vertikalnoj liniji na zajednički prostor za sve goste i individualne smeštajne jedinice. Njih ukupno ima 126 i podeljene su u tri sektora.

Zajedničke prostorije zapravo su smeštene u „međuprostor“ između starog i novog dela hotela i krasi ih veliki ravni zeleni krov.

Zakrivljeni prozori

Iz svih soba puca predivan pogled na Zagorje, koji je dodatno zanimljiv po tome što nijedan prozor , odnosno uvučeni balkon na novoj zgradi nema standardni pravougaoni oblik. Linije pod kosim uglom doprinule su tome da ceo kompleks izgleda još dinamičnije.

U dvorištu hotela iza kongresne sale u samoj sredini zajedničkog prostora nalazi se mali otvoreni prostor u formi amfiteatra koji ima raznoliku namenu.

U narednoj galeriji pogledajte i originalne planove hotela:

Ovako hotelski kompleks izgleda tokom noći:

Fotografije: Ivan Dorotić

Kad ste već ovde…

Butik hotel Indigo niče u Čika Ljubinoj u srcu Beograda

$
0
0

Delta Real Estate kroz svoje višegodisnje partnerstvo s Intercontinental hotel grupom, ovim projektom dovodi na naše tržište još jednu popularnu i brzo rastuću franšizu – Indigo hotel.

Izgradnja hotelskog smeštaja je stalno aktivna oblast gradnje u Beogradu, a u centralnu gradsku zonu stiže još jedan brend iz lanca grupe InterContinental. Tokom leta građevinsku dozvolu dobio je projekat rekonstrukcije objekta u Čika Ljubinoj ulici, koji će prema planovima biti prenamenjen u novi gradski butik hotel.

Investitor Delta Real Estate kroz svoje višegodisnje partnerstvo sa Intercontinental hotel grupom, ovim projektom dovodi na naše tržište još jednu popularnu i brzo rastuću franšizu – Indigo hotel, piše Beobuild.

Indigo hotel Beograd nalaziće se ušuškan u najstrožijem centru grada; foto: Beobuild

Najavljen je poseban enterijer s akcentom na srpsku tradiciju uz razne dodatne sadržaje za goste hotela.

Radi se o brendu koji karakterišu jedinstveni objekti po svetu, uređeni i prilagođeni da oslikavaju lokalnu tradiciju i kulturu. Indigo hotel Beograd nalaziće se ušuškan u najstrožijem centru grada, radovi na izgradnji počeli su pre par meseci, a otvaranje je planirano za jesen 2019. godine.

Ovaj atraktivno butik hotel na 5.275 kvadrata imaće ukupno 46 smeštajnih jedinica. Najavljen je poseban enterijer sa akcentom na srpsku tradiciju uz razne dodatne sadržaje za goste hotela. Restoran hotela Indigo nalaziće se u atrijumu objekta, biće otvorenog tipa i nudiće bogat izbor lokalne kuhinje i specijaliteta.

Akcenat na zelenu gradnju

Zgrada obuhvata objekat ka Knez Mihajlovoj ulici (Po+Pr+3), kao i deo zdanja ka Čika Ljubinoj ulici (Po+Pr+4+Pk) sa bočnim aneksima i centralnim atrijumom. Deo objekta u Čika Ljubinoj ulici je u posleratnom periodu doživeo nadogradnju dve etaže, tako da će rekonstrukcija obuhvatiti adaptaciju dograđenog dela i njegove fasade. U unutrašnosti bloka planirana je dogradnja galerije i dva manja aneksa u nivou prvog sprata, a tokom rekonstrukcije biće primenjeni visoki standardi zelene gradnje.

Ukupna investicija u Indigo hotel Beograd procenjuje se na oko 20 miliona evra, a radove izvodi preduzeće Millenium Team. Fotografije s gradilišta hotela pogledajte ovde.

Kad ste već ovde…

Novi hotel na Jahorini koji se svojom fasadom utapa u okruženje

$
0
0

Na obližnjoj planinskoj lepotici, Alpin Team gradi novi objekat čija je vrednost investicije milion evra.

Na osnovu projekta arhitektonskog biroa A4 Studio iz Beograda na Jahorini niče novi apart hotel koji će odavati počast lokalnoj, tradicionalnoj gradnji ali interpretiran u modernom duhu.

Ideja je bila da objekat od 1.600 metara kvadratnih svojom arhitekturom nedvosmisleno odaje planinski izgled, a da se pri tom iskoristi dozvoljena bruto kvadratura.

„Uklapanje u okruženje, očuvanje ambijentalne celine kao neposredno okruženje velikih i eminentnih hotela Vučko i Termag bili su naša ideja vodilja za ovaj projekat“, kaže za naš portal Ljubica Bigović iz A4 Studija.

Uklapanje s okruženjem postignuto je korišćenjem fasadnih kompaktnih ploča na bočnim fasadama u teksturi drveta.

Uklapanje s okruženjem postignuto je korišćenjem fasadnih kompaktnih ploča u teksturi drveta na bočnim fasadama kao i limom koji je prešao s krova na prednju fasadu simulirajući tako jos jednu krovnu ravan. Odabirom drvene teksture na panelima, hovi hotel deluje prirodno i u skladu s lokacijom.

U prizemlju novog apart hotela na Jahorini nalaze se ulaz s recepcijom, restoran i skijašnica. Svih 24 apartmana će biti u privatnom vlasništvu  i izdavaće se u periodima kada sam vlasnik odluči.

Jedinstvo enterijera i eksterijera

Što se tiče enterijerskog rešenja, ideja je da i on bude moderan. „Elemente eksterijera smo provukli i u ključnim celinama u enterijeru“, kaže Ljubica Bigović.

Tako se zoni ulaza pojavljuje kamen sa fasade, dok su u zoni recepcije fasadne kompakt ploče kao one na bočnim fasadama. Tako je postignuto jedinstvo enterijera i eksterijera.

U trenutku pisanja teksta, objekat novog hotela je „pod krovom“. Postavljena je stolarija, kompletne instalacije su završene, a sada se radi na unutrašnjim, podopolagačkim radovima dokle god vremenski uslovi to budu dozvoljavali.

Investicija od milion evra

Novi hotel na Jahorini gradi Alpin team, izvođački projekat uradio je lokalni biro Santing, a vrednost investicije je oko milion evra.

Objekat je planirano da se završi do 1. oktobra 2019. godine.

Kad ste već ovde…

Izvijena zgrada koja izlazi u susret pešacima i biciklistima

$
0
0

Mali madridski studio predložio je projekat koji bi trebalo da obogati arhitektonsku sliku starog industrijskog jezgra engleske prestonice. 

Po projektu studija Aqso u Londonu će se graditi višenamenski objekat koji ne uključuje samo hotel Shoreditch s brojnim komercijalnim maloprodajnim lokalima, već i bioskop koji je implementiran u etažama ispod zemlje.

S druge strane, etaže iznad zemlje karakteriše specifičan dizajn koji je zapravo alternativni odgovor na uslove lokacije. Naime, ovaj prostor je veoma užurban što se tiče biciklističkog saobraćaja pa su arhitekte osmislile zgradu koja izlazi u susret i pešacima i ljubiteljima dvotočkaša.

Zgrada se izvija oko svoje vertikalne ose, zahvaljujući ćemu postaje veoma upečatljiva.

Sama zgrada zamišljena je kao ogromni totem podeljen na dva dela, zahvaljujući čime zgrada postaje fleksibilni element koji se spaja s okolnim ulicama i kroz svoju parcelu propušta pešake i bicikliste. Tako su najvažniji učesnici u saobraćaju dobili ne samo prečicu, već i direktan prilaz objektu sa zadnje strane.

Objekat je zamišljen na raskršću ulica Old Street i Great Eastern Street, što je inače istorijski bitna lokacija u gradu jer se nekada na ovom mestu odigravao pravi industrijski procvat, da bi kasnije postalo sedište brojnih umetnika i alternativnim lokalima.

Zgrada je fleksibilni element koji se spaja s okolnim ulicama i kroz svoju parcelu propušta pešake i bicikliste.

Zgrada se izvija oko svoje vertikalne ose, zahvaljujući ćemu postaje veoma upečatljiva. Tok saobraćaja u ovom delu grada definisao je ovakav neobičan oblik zgrade, koja se zbog svog izvijenog oblika sagledava i iz okolnih ulica.

Ljuska s pravilnim otvorima

Nepravilni oblik zgrade i zaobljena fasada stoje u kontrastu s pravilnim otvorima, a sličan arhitektonski jezik premešten je i u enterijer objekta. Naime, kako se navodi na sajtu studija, Parametarski dizajn ljuske kompenzovan je racionalnim rasporedom otvora, omogućavajući konzistentnu raspodelu soba i otvora.

Enterijeri su svedeni i industrijski… što odgovara lokaciji, odnosno bivšem industrijskom kraju.

U nastavku pogledajte grafičke priloge:

Osnove
Osnove
Poprečni presek
Poprečni presek
Funkcionalni sklop
Funkcionalni sklop
Perspektiva
Perspektiva

Fotografije: Archinect/AQSO

Kad ste već ovde…


Norveški hotel u čijem lobiju je smešteno… Sunce!

$
0
0

Gigant u oblasti hotelijerstva Scandic može se pohvaliti cifrom od 16.000 zaposlenih koji rade u 280 hotela širom šest zemalja, a nedavno je svom timu priključio i hotel Norge u norveškom gradu Bergen.

Hotel Norge, za koji projekat potpisuje arhitektonska firma Concrete, predstavlja istoriju grada Bergen kombinujući je s internacionalnim i savremenim načinom života. Lajtmotiv projekta je večiti sunčev sjaj, koji je simbolično predstavljen ogromnim svetlećim Suncem u predvorju hotela. S obzirom da je u Bergenu sunčeva svetlost oskudna, hotel Norge svojim gostima nudi „večito Sunce“. Svetlo Sunca će vas dočekati u lobiju kada god da dođete i ostaće sa vama koliko god se u njemu zadržali.

Svetlo Sunca će vas dočekati u lobiju kada god da dođete i ostaće sa vama koliko god se u njemu zadržali.

Hotel je dizajniran sa namerom da postane destinacija sama po sebi, nudeći beg od svakodnevne gužve, kako za lokalne poslovne ljude tako i za turiste. U hotelu Norge možete doživeti raznovrsna iskustva, a da pritom i ne izađete na ulicu. U kafeu hotela možete upoznati nove ljude, dok u nešto sofisticiranijem ambijentalnom prostoru lobija možete uživati u pogledu na divovsko sunce koje menja boju u zavisnosti od godišnjeg doba. Restoran hotela Norde omogućiće vam da otkrijete najbogatije čiste ukuse nordijske kuhinje.

Hotel između planina

Hotel pruža priliku turistima ali i lokalcima da rade, ručaju, spavaju i druže se u samom srcu grada, smešteni između okolnih planina i prostranog mora. „Istovremenom možete biti u samom centru gradskog zbivanja a istovremeno uživati u slobodi i prostranstvu.“ – navode menadžeri hotela.

Grandiozni kafić

Kafić izgleda grandiozno zahvaljujući dvostrukoj visini, zlatnim detaljima, luksuznoj Flos rasveti, udobnom nameštaju ali i baru u kojem se služe egzotični kokteli.

Drveno stepenište koje povezuje spratove može po potrebi poslužiti i kao pozornica za održavanje predavanja ili performansi.

Dizajnerski restoran

Bogati ukusi jela koja se služe u restoranu spremaju se u kuhinji kojoj je takođe posvećeno puno pažnje s dizajnerske strane. Pored interesantnih tapeta, tu je i pod od šestougaonih pločica kao i zlatna rasveta.

Vizuelni karakter restorana povezan je sa lobijem te su i u ovoj zoni hotela prisutne boje koje upućuju na odsjaj sunca i plavetnilo neba.

Norveške sobe

Sobe hotela Norge predstavljaju savremenu interpretaciju tradicionalnog norveškog Hyttea. Topao i prijatan ambijent pruža mogućnost potpune izolacije od spoljašnjeg sveta na šta aludira i natpis na zidu.

I fasada govori puno o tome u kakav hotel ulazite.

Foto: Wouter van der Sar

Kad ste već ovde…

U napuštenom kamenolomu otvoren ZEMLJODER – hotel ispod površine tla

$
0
0

Hotel Shimao Wonderland iz čuvenog lanca InterContinental impresivan je objekat u Kini koji se nastavlja na nekadašnji majdan kamena dubok 88 metara. 

Dizajnerski studio Jade + QA, s kancelarijama u Londonu i Šangaju, potpisuje nesvakidašnji projekat hotela sa 337 soba organizovanih kroz 16 spratova koji se spuštaju ispod nivoa zemlje.

Celokupna čelična konstrukcija ankerovana je u stenu u okviru nekadašnjeg kamenoloma dubokog 88 metara tako da je hotel jednom stranom zatvoren, otvorena strana mu je organizovana tako da samo dva sprata izlaze van nivoa zemlje, dok se dva najniža spuštaju ispod nivoa vode. Tako je nastao prvi „zemljoder„, koji za razliku od nebodera ne dere nebo već zemlju.

Foto: Blakstation & Kevin

Koncept zgrade je bio inspirisan samim kamenolomom, njegovim prirodnim okruženjem, ali i principima jin-janga.

Arhitekta Martin Jochman je sa ovim koncept hotela u kamenolomu osvojio konkurs još 2006. godine dok je radio za biro Atkins. Kasnije je osnovao studio Jade + KA, gde je nastavio projekat. „Koncept zgrade je bio inspirisan samim kamenolomom, njegovim prirodnim okruženjem, ali i principima jin-janga“, rekao je Jochman za portal Dezeen.

Foto: Blakstation & Kevin

Fasada kao vodopad

Objektom ovalne forme dominira centralna struktura koja svojim izgledom fasade podseća na vodopad.

Krov celokupnog hotela uređen je u kombinaciji zelenih vrtova, krovnih terasa i šetališta.

Foto: Jade+QA

14 spratova ispod površine zemlje

Javne zone hotela organizovane su ispod i iznad glavnih nivoa na kojima su sobe. Na dve etaže iznad nivoa zemlje nalazi se recepcija, restoran i konferencijske prostorije.

Bazen, kao i ostatak konferencijskih prostorija smešteni su na obali jezera, što je 14 spratova ispod površine zemlje.

Foto: Blakstation & Kevin

Više od 12 godina utrošeno je na projektovanje i izvođenje ovog impresivnog hotela u kamenolomu.

Na dva najniža sprata, koja su ispod nivoa vode, su restoran i nekoliko apartmana koji imaju pogled na podvodni akvarijum.

Ovakav projekat, koji je imao mnogobrojne strukturalne izazove, zahtevao je godine rada, pa je 12 godina utrošeno na njegovo projektovanje i izvođenje.

Foto: Jade+QA

Požari, poplave i seizmika

„Najveći izazov je, po mom mišljenju, bio zadovoljiti seizmičke i strukturalne kodove kod ovako neviđenog tipa objekta gde je njegova visoka struktura fiksirana na dva kraja.“  rekao je arhitekta Jochman.

Najveći izazov u projektovanju bili su evakuacija u slučaju požara, odbrana od poplava kao i od obrušavanja stene. Svi ovi elementi su uspešno prošli proračune.

Foto: Jade+QA

Kad ste već ovde…

Zašto (skupi) hoteli u Beogradu niču kao pečurke posle kiše?

$
0
0

„Klasični“ turisti, koji zaista obilaze muzeje i znamenitosti, nemaju baš duboke džepove za odsedanje u hotelima s pet zvezdica koji se u prestonici izgrade barem jednom godišnje.

Pre nešto više od dve godine, u Politici je objavljen jedan odličan tekst na temu beogradskih hotela, čiji je autor koleginica arhitekta Dalia Dukanac. Bilo mi je drago što se još neki arhitekta ne bavi arhitekturom isključivo iz estetsko-projektantskog već i iz sociološkog ugla, ali već tada sam primetio da u tekstu nedostaju neke informacije, odnosno, da je autorka pomalo pristrasna u formiranju svoje slike o ovom narastajućem fenomenu. Ovom prilikom bih želeo dopunim njen tekst nekim dodatnim informacijama koje će možda malo promeniti konačnu sliku ove pojave.

Zašto bi oni gledali naše izložbe, muzeje, koncerte, kada sve to, samo na mnogo višem nivou, imaju u svojim matičnim državama?

Podaci koje je koleginica tada iznela su i dalje na snazi, a tiču se strukture gostiju i ponude koju im Beograd pruža. U pitanju je generalna karakterizacija naše prestonice, kao grada koji nudi dobru, ali jeftinu zabavu, hranu i piće i, naravno, žene. Međutim, gosti koji potražuju tu vrstu sadržaja, u tekstu su navedeni kao nepostojeći ili neko ko se tek očekuje. Na žalost po jedne, a na radost po druge, tih gostiju ima sve više i oni u Beogradu dolaze zbog posla, a jeftin provod dolazi pride. Istražujući ovaj fenomen, došao sam do informacija od samih hotelijera, da je poslovni turizam u sve većem procvatu.

Prihvatljive zvezdice i zabava

Dakle, poslovni ljudi dolaze na sastanke, konferencije, odsedaju na nekoliko dana u hotelima od 4 ili 5 zvezdica, koji su veoma prihvatljivi za njihove budžete, a usput uživaju u dobroj hrani i piću, posećuju splavove i klubove, a poslovnu pratnju ne moraju da traže po agencijama jer se dovoljan broj njih spremnih na taj vid „saradnje“ već uveliko kreće po mestima za noćni izlazak.

Što se tiče drugog vida zabave, to jest, sadržaja koji se nudi u Beogradu, on je u većoj meri nezanimljiv poslovnim turistima. Jednostavno, zašto bi oni gledali naše izložbe, muzeje, koncerte, kada sve to, samo na mnogo višem nivou, imaju u svojim matičnim državama. Nije baš pohvalno što ovu činjenicu izgovara jedan istoričar umetnosti, ali to je realnost koje moramo biti svesni. Ovaj kulturni sadržaj namenjen je „klasičnim“ turistima, a među njima su najbrojniji penzioneri i omladina, koji nemaju baš duboke džepove za odsedanje u skupim hotelima (više su u igri hosteli i stan-na-dan) ili jednostavno noće na svojim kruzerima, gde dobijaju „all inclusive“ uslugu.

Hotel Hilton u Beogradu, foto: Miloš Martinović

Stan na dan za „klasične“ turiste

Turisti koji su u manjini, koji imaju viši standard, a koji dolaze da vide Beograd i njegove kulturno-istorijske znamenitosti, obično odsedaju u manjim, takozvanim butik hotelima, koji poseduju neku intimniju atmosferu, dok po ceni i usluzi zadovoljavaju njihove potrebe. Veći hoteli, koji su građeni pre više decenija, za potrebe turizma nekadašnje Jugoslavije, ali i neki od novijih, svoje budžete popunjavaju rentiranjem svojim konferencijskih sala ili manjih prostora za tim bildinge, radne ručkove ili veće poslovne sastanke i prezentacije.

Time dobijamo odgovor na pitanje koje mnogi postavljaju, a tiče se održivosti hotelske usluge u gradu koji svake godine dobije gotovo jedan novi prestižni hotel od 5 zvezdica i nekoliko onih koji su za jednu kategoriju niži.

Lokacija značajnija od arhitekture

Ulazeći i razgledajući više novootvorenih hotela, primetio sam jednu zanimljivu pojavu – da njihovo poslovanje ne zavisi toliko od njihove arhitekture/enterijera već isključivo od usluge i lokacije na kojoj se hotel nalazi. Arhitektura zgrade može biti više nego prosečna, sa fasadom od odavno prevaziđenih materijala, a nameštaj u enterijeru jeftin ili kičast, ako je lokacija zadovoljavajuća, sve može da prođe. Najpoželjnije su one u starom centru grada, gde se hoteli useljavaju u predratne, rekonstruisane zgrade, ali i one uz auto-put, to est, na Novom Beogradu i naravno uvek je najveći problem parkiranje, koji svaki hotel rešava na svoj način.

Koliko je posao investiranja u hotelski sektor primamljiv, govore činjenice o imenima vlasnika nekoliko hotela samo na potezu Slavija-Trg Republike. Pre nekoliko meseci, svoja vrata je otvorio i hotel Hilton, internacionalni brend, čiji ulazak na naše tržište se iščekivao od početka 90-ih, ali su značajno zastupljeni i domaći investitori. Hotel Moskvu je pre skoro 15 godina kupio biznismen Mile Dragić, dok je pe koju godinu, samo dvadesetak metara dalje, hotel Zepter otvorio i biznismen istog prezimena. Do sredine godine najavljuje se otvaranje dugo išćekivanog hotela Beograd centar na samom Trgu Republike, u koji investira biznismen Petar Matijević.

Pitanje održivosti

Koji je to broj hotela, manjih ili većih, sa 4 i 5 zvezdica, koji će biti izgrađen, a koji svojim funkcionisanjem može biti održiv u Beogradu? To je pitanje koje se može postaviti i za izgradnju tržnih centara, koji su takođe u ekspanziji. Eksperti kažu do još uvek nismo dosegli tu finansijsko-sociološku granicu i da u našem gradu postoji dovoljno prostora za novo investiranje u ovom sektoru. Da li su ovo istinita istraživanja ili agencije za poslovnu analizu tržišta pomalo preuveličavaju podatke u cilju pridobijanja klijenata za investiranje u ovom sektoru, od kojeg i oni sami imaju procentualnu dobit?

Kad ste već ovde…

Royal Gardens u Budvi / Branislav Mitrović i Jelena Kuzmanović

$
0
0

Ovako izgleda novi biser na pjeni od mora – Kraljevski apartmani u popularnom turističkom letovalištu kandidovali su se da postanu novi orijentir Budve.

Kao ni jedan grad na jadranskoj obali do sad, Budva je u proteklih nekoliko godina doživela korenitu transformaciju oblikovnosti i sadržaja. Transformacija grada podrazumevala je promenu urbo-morfološke strukture, proširivanje i usložnjavanje gradske matrice, te izgradnju velike količine objekata turističko-ugostiteljskog sadržaja. U moru bezličnih zgrada, neotradicionalizma i provincijalne estetike, svojom pojavom i arhitekturom izdvojio se poslovno-apartmanski objekat Royal Gardens. Kao retko koji projekat do sada, ovaj kompleks uspostavlja snažnu vezu između arhitekture i predela, tradicije i savremenosti, lokalnog i internacionalnog.

Foto: Modena Gradnja

Objekat je oblikovan je apstraktna forma broda, s posebno naglašenim elementima terasa kao palubama i vertikalnim baštama.

Royal Gardens nalazi se na istaknutoj lokaciji, uz samu obalu mora, u neposrednoj blizini luke i starog grada, a između gradskog parka i saobraćajne magistrale. Kompoziciono, objekat čini kompaktnu prostorno-funkcionalnu celinu koja je raščlanjena na telo i postament, koji su postavljeni u kontrastu. Odabir fasadnih materijala dodatno ističe temu dvojnosti: teško-lako, gore-dole… Postament objekta zauzima čitav blok i ima nepravilnu geometriju koja prati liniju pripadajuće građevinske parcele. Gornji deo objekta (od prvog do jedanaestog sprata) oblikovan je kao apstraktna forma broda, sa posebno naglašenim elementima terasa kao palubama i vertikalnim baštama.

Foto: Booking.com

Korelacija s prirodnim krajolikom

Zakrivljena linija fasade, meandrira na delu prema moru, a maksimum dostiže kružnom formom na uglu prema magistrali. Projektanti ističu da je autorska namera bila da „u urbanističkoj gustini centra Budve postignu drugačiji prostorni koncept koji svojom arhitektonikom forme i strukturalnom organizacijom prostornih nivoa unosi novi kvalitet i dubinu u zatečeni kontekst“. Apstrahovana oblikovnost ulazi u direktni dijalog sa zatečenim kontekstom koristeći se univerzalnim jezikom arhitekture. Materijalizacijom i geometrijom objekta formira se suprotnost u odnosu na usitnjenost urbanog predela Budve, dok se terasastim baštama uspostavlja korelacija s prirodnim krajolikom i tradicijom mediteranskog priobalja, makijom, obalom i morskom pučinom.

Razuđeni oblik osnove omogućava dinamičnu organizacionu šemu, prostran pogled iz svih prostorija, kao i grupisanje servisnih sadržaja oko centralnih stepenišnih jezgara. Svaka stambena jedinica orijentisana je prema pučini mora i ima duboku nadstrešnicu za odbranu od jakog letnjeg sunca. Svaki apartman sadrži i element autohtonog primorskog zelenila, mimoze, oleandra, lavande ili limuna, koje uokviruje pogled u liniji samih terasa čija se površina deli na popločani i travnati deo.

Foto: Booking.com

Fasadne trake

Mada svedena po svojoj oblikovnosti, fasada objekta je krajnje sofisticirana. U kontinuitetu, parapeti terasa obloženi su korianom (eng. corian) – materijalom čija ugradnja zahteva visok nivo zanatskog umeća i veštine. U kombinaciji sa staklenom ogradom, glatke površine koriana formiraju prepoznatljivu kontinualnost fasadnih traka (kao na rovinjskom hotelu Lone, prim.ur.). Nesumnjivo, projektantski i tehnički izazovno bilo je izvođenje žardinjera i krovnih terasa različitih pozicija i oblika, koje u zbiru objektu daju životnost i razigranost.

Foto: Booking.com

Novi orijentir Budve?

Predstavljajući novu generaciju hotelske arhitekture na Jadranskoj obali, uz koncept i primenu savremenih dizajnerskih rešenja, apstraktno oblikovanje i nadovezivanje na prirodni krajolik, poslovno-apartmanski objekat Royal Gardens jedno je od značajnijih realizacija savremene arhitekture u regionu. Royal Gardens, arhitekata Branislava Mitrovića i Jelene Kuzmanović, uspostavlja snažnu vezu između arhitekture i predela, tradicije i sadašnjosti, lokalnog i internacionalnog, a vreme će pokazati hoće li ovo možda postati i novi orijentir Budve.

Faktografija:

  • Autori: Branislav Mitrović, Jelena Kuzmanović
  • Saradnici: Siniša Tatalović, Danijela Bakić
  • Namena: Poslovno apartmanski kompleks
  • Površina: 14.500 m2
  • Godina: 2018.
  • Lokacija: Budva

 

Kad ste već ovde…

Grand Park Hotel Rovinj / 3LHD

$
0
0

Adris grupa je u turističkoj zoni Monte Mulini u Rovinju podigla hotel s 5 zvezdica čija je izgradnja koštala 90 miliona evra.

Prema projektu zagrebačkog arhitektonskog biroa 3LHD, podignut je Grand Park Hotel Rovinj koji je postao tribina je za jednu od najlepših pozornica na Jadranskom moru. Svaka etaža hotela izmaknuta je i prati nagib terena čime su stvorene velike površine terasa, mediteranskih vrtova, vodenih površina, bazena i sunčališta. Gde god da se u hotelu nalazi, gost dobija dojam boravka u parku s pogledom na Rovinj, Sv. Eufemiju, ostrvo Sv. Katarinu i najlepše zalaske sunca u ovom lepom istarskom mestu.

Grand Park Hotel Rovinj kategorizacije 5 zvezdica deo je Maistra Collection brenda koji objedinjuje hotele najviše kategorije poput hotela Lone, Eden, Adriatic i Monte Molini.

Kaskadni hotel nastavlja se na Monte Mulini šetnu stazu; Izvor: Promo fotografije / Autor: SGFd.o.o

Svaka etaža je izmaknuta i prati nagib terena čime su stvorene velike površine terasa, mediteranskih vrtova, vodenih površina, bazena i sunčališta.

Jedinstvena lokacija i specifična konfiguracija terena nadahnuli su kaskadni tip gradnje i realizaciju desetak hiljada kvadrata zelenog krova pa je hotel gotovo stopljen s okolnim zelenilom. Na šest etaža raspoređene su 193 sobe i 16 suiteva, ukupnog kapaciteta 500 gostiju, piše Tportal.

Uz pogled na more i grad, sve će sobe imati prostrane terase sa zelenim vrtovima a njih 53 imaće i manje hidromasažne bazene tzv. plunge pool. Sobe su površine 40, a apartmani i do 175 kvadratnih metara. Zanimljivo je da su bazeni, ulazni lobi i recepcija, restorani i kongresne dvorane na najvišoj etaži, a sobe na nižim razinama.

Pogled na stari grad; Izvor: Promo fotografije / Autor: SGFd.o.o

Italijanski potpis u enterijeru

Unutrašnje uređenje potpisuje milanski studio Piera Lissonija – Lissoni Architecture. Lissonijev rad poznat je po minimalizmu pri čemu se posebna pažnja posvećuje detaljima i izboru materijala. Inspiriran Mediteranom, u dizajnu su korišćeni pretežno prirodni materijali poput raznih vrsta kamena i drva. U hodnicima prevladavaju tamnije plave a u sobama svijetle boje, odnosno sivi, bež i zemljani tonovi.

Grand Park Hotel Rovinj ima i najveći i najluksuzniji spa&wellnes centar u Istri. Àlbaro Spa&Wellness prostire se na 3.800 kvadratnih metara unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora na dve etaže, uključujući i prostor s tri spoljašnja bazena na vrhu hotela. Tu su tri saune, dve parne prostorije s posebnim aromatičnim programima, dva manja hladna bazena i prostor za tuširanje.

Unutrašnje uređenje potpisuje milanski studio Piera Lissonija – Lissoni Architecture; Izvor: Promo fotografije / Autor: SGFd.o.o

Iako će Grand Park Hotel Rovinj prve goste goste primio ovih dana, svečano otvaranja luksuzne zone Monte Mulini i novog hotela bit će krajem maja kada će se, pod pokroviteljstvom Adris grupe, održati Adris 44 Cup.

Faktografija

NAZIV PROJEKTA: Grand Park Hotel Rovinj

PROJEKTOVANJE 2015-2016

GRADNJA 2016-2019

LOKACIJA Hrvatska, Rovinj, Ul. Ivana Matetića Ronjgova 11

LOKACIJA 35.341 m²

BRUTO POVRŠINA 29.927 m²

NETO POVRŠINA 16.340 m²

NADMORSKA VISINA 4,80 m

KLIJENT Maistra d.d.

AUTOR 3LHD

 

Kad ste već ovde…

Viewing all 144 articles
Browse latest View live