Quantcast
Channel: hotel – Gradnja
Viewing all 131 articles
Browse latest View live

Ovaj ekološki hotel s organskom baštom na krovu potpuno je energetski nezavisan

$
0
0

Hotel u Portugalu ima čak i svojih 12 kokoški koje obezbeđuju sveža jaja za goste.

Tuce bungalova zajedno sa centralnom zgradom formiraju Noah Surf House, hotel u Portugalu namenjen surferima jer se naslanja na popularnu surfersku plažu Silver Coast. Iako ima sve što je potrebno za ugodan boravak obožavalaca ovog sporta, ovaj boutique hotel je nama zanimljiv zato što je većim delom napravljen od recikliranih materijala, a pritom je potpuno dizajniran u skladu s održivim principima gradnje. Zato su na krovu postavljeni solarni paneli, tu je i sistem za skupljanje kišnice, a geotermalna pumpa obezbeđuje potpunu energetsku nezavisnost objekta.

Zahvaljujući sopstvenoj proizvodnji energije, ovaj hotel ne samo da može da zadovolji sve potrebe za toplom vodom u hotelu, već se ona koristi i za grejanje vode u bazenu kao i za podno grejanje tokom zime.

Hrana za restoran dobija se od namirnica koje rastu u vrtu na krovu objekta kao i od 12 kokoški koje su gosti hotela… i bašte.

Kompleks hotela sačinjen je od više objekata, a najatraktivniji od njih svakako je restoran koji ima pogled na okean. Međutim, ono što je posebno zanimljivo jeste što se hrana za restoran dobija od namirnica koje rastu u organskom vrtu na krovu objekta kao i od 12 kokoški koje su gosti hotela… i bašte.

Od spavaonica do luksuznih soba

Gostima su na raspologanju raznovrsni tipovi bungalova s pogledom na okean, apartmani uređeni u boho stilu, ili spavaonice koje imaju više kreveta na sprat, a mogu odabrati i luksuzne privatne apartmane sa kaminom i privatnom terasom sa tušem na otvorenom, što je za surfere bitna hotelska usluga, piše Inhabitat.

Reciklaža starih stvari

Tokom izgradnje hotela korišćena je znatna količina recikliranog materijala, poput starih cigli. Pluta je korišćena kao termička izolacija, a ujedno je njenom primenom dodatno ojačana održivost kompleksa.

Vodovodne cevi su korišćene za izradu rasvete, stari ormarići iz letnjeg kampa koriste se za skladištenje stvari, a mnogobrojni odbačeni komadi nameštaja iskorišćeni su kao dekoracija.

Tokom izgradnje hotela korišćeni su reciklirani materijali, poput starih cigli.

A kamin? Ni on nije nov. Naime, kamin u ulaznoj zoni hotela nastao je od nekadašnjeg rezervoar za vodu.

Foto: Noah Surf House

Kad ste već ovde…


Kako će izgledati hotel Tisa Garden u Bečeju

$
0
0

Iz svih soba omogućena je vizura prema Tisi što je postignuto formiranjem veštačkog uzvišenja sa bogatom baštom u čijem centru je projektovan luksuzni hotel.

Prema projektu arhitekte Zorana Đorđevića iz biroa Meritus d.o.o, kompanija Knežev Group podiže luksuzni hotel u Bečeju od 3.100 neto kvadrata koji će dati krila (slaboj) turističkoj ponudi ovog mesta.

Hotel koji bi po planu trebao da bude gotov 2021. godine savremeno je oblikovan objekat kružne forme koji će se prostirati na četiri etaže. U podrumu je smešten ugostiteljski blok, odnosno, u njemu će se naći restoran s pratećom kuhinjom, lovačka soba kao i kongresna sala. Na ovom nivou će se naći i spa deo, odnosno, hidro blok sa bazenom, tipidarijumom, teretanom i saunom.

Najzanimljiviji deo hotela smešten je na krovu gde se nalazi bašta s barom odakle će se pružati sjajan pogled na okolinu.

 

Na prizemlju je organizovan prijemni nivo sa ulaznom partijom, recepcijom, holom i barom kao i 10 hotelskih jedinica. Na prvom spratu je smešteno 16 soba, dok je potkrovlje rezervisano za dva VIP apartmana.

Bašta na krovu

Najzanimljiviji deo hotela smešten je na krovu gde se nalazi bašta s barom. Odavde će se pružati sjajan pogled na okolinu, a zanimljiva je činjenica da će iz svih soba omogućena vizura prema Tisi. „Ovo je postignuto formiranjem vestačkog uzvišenja sa bogatom baštom u čijem centru je projektovan luksuzni hotel.“ – kaže za naš portal autor idejnog rešenja Zoran Đorđević, koji je bio angažovan i na izradi projekta hotela u neposrednoj blizini – Bele lađe, ali pre 30 godina.

Kad ste već ovde…

(Ne)izvesna sudbina hotela na Vlasinskom jezeru

$
0
0

Vlasina, Jezero, Vilin lug, Srbija – ovi hoteli sagrađeni oko jednog od najlepših prirodnih predela naše zemlje više ne primaju goste.

Već duže od pola godine traju nezvanična i medijska nagađanja na temu sudbine hotela u okolini Vlasinskog jezera, koje je pre skoro četiri godine kupio katarski investitor Ali Abdul al Maki. Većina njih je zatvorena ili radi na nivou minimalnih kapaciteta, a preostali zaposleni i stanovnici okolnih mesta nagađaju da je u pitanju promašena investicija iz koje investitor pokušava nekako da se izvuče. Iako je al Maki četiri hotela kupio za samo milion evra i za otpremnine određenom broju radnika isplatio još oko pola miliona, još uvek se ne nazire rešenje problema ugostiteljskih objekata koji tavore zatvoreni ili na nivou običnih kafića. Po najnovijim informacijama nije sve baš tako čemerno kao naziv planine na kojoj se nalazi Vlasinsko jezero – Čemernik.

Prvi hotel Vlasina izgrađen je ubrzo po izgradnji brane i formiranja hidro-akumulacionog jezera, početkom 60-ih godina prošlog veka.

Prvi hotel Vlasina izgrađen je ubrzo po izgradnji brane i formiranja hidro-akumulacionog jezera, početkom 60-ih godina prošlog veka. Podignut je na markantnom uzvišenju, koje se nadvija nad jezerom, nekoliko kilometara od brane i obližnjeg mrestilišta. Nekoliko decenija bio je jedini ugostiteljski objekat s punom uslugom noćenja, svih obroka (pansiona i polupansiona) i drugim zabavno-rekreativnim sadržajem i kao takav mesto okupljanja ne samo gostiju koji su u njemu odsedali već i okolnih vikendaša i drugih izletnika, koji bi u prolazu navraćali da bi se odmorili i okrepili u bašti restorana s predivnim pogledom na jezero. Izgrađen je kao troetažni objekat u prepoznatljivoj arhitekturi planinskih odmarališta, koji su tih godina kao pečurke nicali po planinama širom Jugoslavije. Uskoro doživljava i proširenje na još par objekata, što govori o porastu posećenosti i noćenja turista ne samo iz okruženja već širom države i inostranstva. Nažalost, krajem prošle godine je zatvorena hotelska usluga, a ovu sezonu započeo je kao kafić.

Hotel Vlasina na jezeru

Duva Promaja

U vreme proširenja hotela zidaju se i drugi ugostiteljski objekti u bližem i daljem okruženju. Već 70-ih godina, kada vlasinski turizam doživljava pravu ekspanziju, što se može videti i po izgrađenim privatnim vikendicama, u mestu Promaja, na raskršću puteva koji iz Surdulice vode prema Bosilegradu i Crnoj Travi, izgrađen je omanji motel Jezero. S pogledom na Veliki zaliv Vlasinskog jezera, bio je omiljeni među turistima i vozačima, koji su putovali na relaciji Jugoslavija-Bugarska, ali i lokalnog stanovništva iz okolnih sela, koje se tu često okupljalo. Nažalost, zatvoren je početkom 2000-ih uz obrazloženje da posluje s gubicima.

Motel Jezero na Vlasinskom jezeru

Vile ne zalaze u Crnu Travu

U to vreme zida se i hotel Vilin lug u Crnoj Travi, a izgrađen je u prepoznatljivoj arhitekturi koju poseduju i poznata Građevinska škola i autobuska stanica. U vreme prosperiteta cele države, ovo maleno mesto na jugu Srbije postaje lokalni centar čitave opštine, ali i regiona, koji se u to vreme sve više razvija pod uticajem turizma Vlasinskog jezera, ali i industrijskih pogona koji su tih decenija građani u okolnim mestima. Hotel je tih godina bio preko potreban, ali je u poslednjoj deceniji doživeo istu sudbinu kao i motel Jezero.

Hotel Vilin lug u Crnoj Travi

(Baš) pozna moderna

Još jedan hotel, sličnih kapaciteta kao hotel Vlasina, izgrađen je 1978. godine u Surdulici. Grad je tada dobio reprezentativni hotel Srbija s kompletnom uslugom, a sve to zaodenuto arhitektonskim ruhom pozne moderne, koja je svojom funkcijom i  formom dodatno istakla ovaj ugostiteljski objekat. Nažalost, hotel Srbija je takođe od nedavno svoj rad nastavio u smanjenom obimu posla, najviše na nivou iznajmljivanja banket sale za privatne proslave, venčanja i novogodišnje dočeke.

Hotel u Surdulici

Katarski koraci

U nekom trenutku, sva četiri ugostiteljska objekta stavljeni su u vlasništvo jednog akcionarskog društva – HUP Evropa, čiji većinsko vlasništvo je otkupio 2015. godine katarski investitor. Jedna od klauzula ugovora navodi da je novi investitor bio u obavezi da u roku od tri godine dodatnim investicijama rekonstruiše i poslovno aktivira kupljene ugostiteljske objekte. Kako je ovaj rok istekao, a situacija se samo još dodatno pogoršala, priprema se tužba na račun katarskog investitora, kao i obeštećenje za zaposlene, ukoliko u skorije vreme ne preduzme neke korake ka rešavanju novonastale situacije.

Kako saznajemo, Al Maki je već preduzeo korake za početak rekonstrukcije hotela Vlasina, poslavši svog predstavnika u Surdulicu i na Vlasinsko jezero, koji odlično poznaje naš jezik, kulturu, ali pre svega i materiju jer je školovan na univerzitetima u Sarajevu i Beogradu. Katarski (Irački) predstavnik je već posetio planinski hotel u pratnji vlasnika jedne građevinske kompanije, sa kojim je ugrubo pravio planove buduće rekonstrukcije objekta. Nezvanično je najavljeno da bi rekonstrukcija mogla započeti već krajem ove ili početkom sledeće godine.

Naravno, ovo investitora neće osloboditi plaćanja penala, ali može uliti nadu da će posle ovog na red doći i drugi objekti. Hotel u Surdulici i motel na Promaji su izvesniji da bi mogli biti aktivirani, dok to nije slučaj sa onim u Crnoj Travi, koji je investitor već sada oglasio za prodaju, ali po ceni od 600.000 evra, koju za sada nema ko da prihvati. Da sačekamo i narednu godinu i vidimo da li su u pitanju ozbiljni, to jest, realni planovi ili će sve ostati na nivou šarene (investitorske) laže.

Kad ste već ovde…

Dramatičan hotel na litici s konzolnim bazenom nad provalijom

$
0
0

Idejnim projektom predlaže se izgradnja objekta u Norveškoj koji bi delimično bio uzidan u stenu, a jednim delom lebdeo nad provalijom.

Arhitektonski studio Hayri Atak predlaže hrabru i svakako zanimljivu arhitektonsku intervenciju koja bi praktično jednim svojim delom predstavljala produžetak stene. Ovaj butik hotel karakteriše niz balkona, a kao vrhunac javlja se konzolno formiran transparentni bazen u kojem mogu da zaplivaju samo najhrabriji.

Konceptom se predviđa se jedinstveno ugostiteljsko iskustvo, s obzirom na to da bi se gostima omogućio impresivan pogled na okruženje i to sa balkonima i iz bazen koji su namenjeni onima koji vole adrenalinska iskustva, piše Designboom.

Hotel ima niz balkona, a kao vrhunac javlja se konzolno formiran transparentni bazen u kojem mogu da zaplivaju samo najhrabriji.

Na najvišem nivou hotela, odnosno na vrhu litice, nalazi se pristupna platforma, sa koje gosti mogu uživati u pogledu na okolne fjordove i planine. Na tri niža nivoa su organizovane sobe, sa izlazima na balkone, dok je poslednji nivo osmišljen kao prostor za druženje i zabavu, pa sa iz stene pruža dug i uzak bazen, čineći ovaj arhitektonski koncept još uzbudljivijim.

Statička noćna mora

Statički gledano, ovaj ceo koncept je prava noćna mora ali nije neizvodljivo. Kao što se može videti na idejnom rešenju, konzolni bazen je učvršćen s dve kose zatege koje bi mu dale dodatni oslonac. Ipak, i pored predviđenih zatega, postoje brojne slabe tačke ovakvog rešenja… zbog čega se i zove idejno.

Informacije o potencijalnoj izgradnji ovog hotela još uvek nema.

Kad ste već ovde…

 

Od fabrike šešira i šećera do butik hotela: Transformacijom objekta do reaktivacije celog kvarta

$
0
0

Nekadašnja fabrika trebalo bi da kroz svoju novu ugostiteljsku namenu postane ne samo mesto za turiste već i katalizator povezivanja i reaktivacije okolnog javnog prostora.

Objekat u centru Sidneja, izgrađen 1912. godine, prvenstveno je služio za proizvodnju ženskih šešira brenda Henderson. Međutim, namena objekata vremenom je promenjena u nešto još slađe – fabriku šećera. Ipak, vremena se menjaju i mesta za ovakvu fabriku više nema u centru grada koji je sada krcat turistima. Logično, nova namena šećerane preinačena je u hotel… i to kakav!

Arhitektonski biro Tonkin Zulaikha Greer predstavio je projekat za novi sidnejski hotel koji podrazumeva transformaciju postojećeg industrijskog objekta u butik hotel. Nekadašnji proizvodni objekat firme Henderson Hat trebalo bi da kroz svoju novu ugostiteljsku namenu postane ne samo mesto za turiste već i katalizator povezivanja i reaktivacije okolnog javnog prostora.

Kada planirani metro u ovom delu grada bude završen, drastično će se povećati broj pešaka koji će prolaziti pored novog hotela.

Prema predstavljenom projektu planira se izgradnja dodatna dva sprata na postojeći šestospratni objekat. Sa lokacijom u užurbanom gradskom okruženju, elementi poput privatnosti i buke su veoma detaljno razmatrani tokom projektovanja. Zahvaljujući dobro organizovanoj orijentaciji soba, pozicioniranju otvora i rasporedu nameštaja gosti će imati potrebnu privatnost i biti zaštićeni od prekomerne buke. Tako će se u okviru redizajniranog objekta nalaziti 770 kvadratnih metara komercijalnog prostora i 123 hotelske sobe.

Hotel u skladu s razvojem

Budućnost lokacije hotela, pa samim tim i samog objekta, u mnogome zavisi od planiranog urbanističkog razvoja. Kada planirani metro u ovom delu grada bude završen, drastično će se povećati broj pešaka koji će se kretati iz i ka stanici u Chambers Street, te će prolaziti pored novog hotela. Intenzitet predviđenih budućih pešačkih aktivnosti predstavlja razvoj potencijalnih mogućnosti ali i i ograničenja za hotel, te je ova stavka bila sastavni deo dizajna ovog objekta, piše ArchDaily.

Kad ste već ovde…

Kako će izgledati Banja Vrućica spa centar nakon rekonstrukcije

$
0
0

Slovenački arhitektonski biro Enota, poznat po hotelu Sotelia i spa centru Orhidelia, ovaj put spremili su projekat koji će se realizovati u susednoj Bosni i Hercegovini.

Banja Vrućica je destinacija s dugom i uspešnom tradicijom medicinskog turizma. Međutim, kako bi se prilagodio promenama navika i zahtevima gostiju, kao što je razvoj wellness i kongresnog turizma, hotel Kardial kao centralno lečilište u ovoj banji, pretrpeće ponovo velike promene po idejnoj zamisli biroa Enota koji je ponudio i rešenja za spa centre u Inđiji i Zlatiboru.

Enterijer spa dela; Foto: Enota

Planirane intervencije ne prave razliku između zgrade i spoljašnjeg izgleda: svi će koristiti iste materijale i fluidni dizajn.

Naime, hotel Kardial nedavno je opsežno renoviran. Rekonstrukcijom su se smanjile površine balkona kako bi se povećale hotelske sobe, dodato je još soba na krovu zgrade, a svi prateći programi su obnovljeni, posebno kongresne dvorane i wellness centar, koji se sastoji od unutrašnjeg i spoljnog bazena, sauna i salona za masažu.

Ipak, tokom korišćenja se otkrilo da je unutrašnji deo bazena premali i da je nezgodno smešten iznad platforme spoljašnjeg bazena. To je rezultiralo da saune i saloni za masažu budu smešteni na donjem spratu – na štetu optimalne organizacije prostora. Takođe ovi sadržaji su patili i od niza tehničkih problema proisteklih nakon renoviranja. Sa stanovišta ulaganja, najviše smisla ima da se ti prostori uklone i zamene novim, čime bi se jednim potezom otklonili svi trenutni nedostaci.

Zeleni krovovi za bolje utapanje u okolinu; Foto: Enota

Organski dizajn

Vizuelni dizajn zadržanih prostora izrazito je organski i zasnovan je na kružnim potezima. Da bi se postigao homogen konačni vizuelni izraz kompleksa koji se prostire na 14.600 kvadrata, ovaj pristup se primenjuje kao polazište za projektovanje novih zgrada koje će se pružati na 6.040 m2. Planirane intervencije, dakle, ne prave razliku između zgrade i spoljašnjeg izgleda: svi će koristiti iste materijale i fluidni dizajn.

Jedan od ključnih ciljeva rekonstrukcije je da se obala Jelića potoka uključi u sadržaj hotela. Istovremeno, uključivanje ove površine omogućava buduće širenje wellness programa na raspoloživim parcelama sa druge strane potoka.

Jelića potok postaje sastavni deo hotelskog sadržaja; Foto: Enota

Vizuelno smanjivane zgrade

Ravnomernom obradom prostora od potoka do nivoa hotela, vizuelno se umanjuje zgrada hotela sa sedam na pet spratova. Nova terasasta konstrukcija dodatno smanjuje izgled postojeće zgrade i približava celokupni raspored ljudskim proporcijama.

Vizuelno umanjivanje zgrade; Foto: Enota

Sve nove terase i krovovi biće pod zelenilom. Preko zelenih krovova pružaće se pogled ka prirodnom pejzažu na drugoj strani potoka čineći tako vizure iz soba prirodnim i opuštajućim.

Kad ste već ovde…

Aritekturom protiv korone: Kako objekti širom sveta menjaju namenu

$
0
0

Kineske, a potom i italijanske vlasti, prve su donele naredbe da se brojni objekti poput hotela, sportskih sala i škola u ovom kritičnom periodu, adaptiraju u privremene bolnice namenjene lečenju obolelih od koronavirusa.

Primere prenamena javnih objekata sada možemo videti i van ovih zemalja. U državama širom sveta trenutno se sprovode mere adaptacije državnih objekata u centre za karantin. Luksuzni rizortovi koji sada zvrje prazni bez turista prvi su podlegli promenama, baš kao i kasarne, sportske sale i pojedini ugostiteljski objekti, a pretpostavlja se da će se tržni centri sledeći naći na „udaru“.

Neki čak predviđaju da će za potrebe karantina usled pandemije koronavirusa morati da se koriste i specifične lokacije poput kamp naselja sa postojećim nezavisnim jedinicama, bilo da su to bungalovi ili kamperi.

Moteli kao odlično rešenje za izolaciju

Projektne šeme EconoLodge motela u SAD zadovoljava sve kriterijume da se ovi objekti adaptiraju u sigurne centre za karantin. (Foto: choicehotels.com)

Sportski centar Igalo i hotel Kamelija u Tivtu predviđeni su za Karantin u Crnoj Gori.

U državi Vašington jedan od bivših motela iz velikog lanca EconoLodge prvi je podlegao takvoj prenameni i danas se u njemu smeštaju osobe koje su bile izložene koronavirusu. Naime, ovaj objekat se već izvesno vreme nije koristio i u momentu izbijanja pandemije bio je na prodaji.

Kako prenosi Fast Company, lokalne vlasti kupile su ovaj objekat sa namerom da ga koriste kao primarnu lokaciju za karantin, budući da je on bio jedan od retkih dostupnih objekata na tržištu nekretnina koji zadovoljava fizičke zahteve da se u njemu sigurno obuzda bolest.

To znači da sve 84 sobe u ovom objektu imaju podne obloge koje je lako održavati, da se sobama može pristupiti spolja – bez prolaženja kroz zajednički hodnik i da imaju ugrađenu HVAC opremu, odnosno svaka pojedinačna soba ima zasebnu ventilaciju vazduha.

Ukratko rečeno, da bi se zaraženi ljudi razdvojili i izlečili bez zauzimanja dragocenog bolničkog prostora, motel je lokalnim vlastima predstavljao brzo i lako rešenje da se, uz minimalne radove, obezbedi siguran smeštaj medicinskom osoblju i obolelima. Vlasti su početkom meseca odredile da u motelu može da boravi do 15 zaraženih osoba, ali ne sumnjamo da će se, shodno okolnostima, ovaj broj vremenom povećati.

Ovo su neki od kriterijuma koje moraju da zadovolje objekti da bi se pretvorili u centre za karantin:

  • Trebalo bi da imaju privatne sobe sa zasebnim toaletima,
  • Treba da sadrže površine koje je lako čistiti i održavati,
  • Ventilacija ne sme da širi zarazne aerosole
  • Poželjno je objekti sadrže, ili bi u njih trebalo uvesti, pristup televiziji, mobilnoj mreži i/ili internetu kako bi ljudi u karantinu mogli da ostanu u kontaktu sa spoljnim svetom i zabave se.
Kako prenosi crnogorski Standard, Sportski centar Igalo i hotel Kamelija u Tivtu predviđeni su za Karantin u ovoj zemlji. (Foto: HTP Mimoza AD)

Karantin na visokoj nozi

Luksuzni hotel sa konferencijskom salom Alisomar u Kaliforniji izgrađen po projektu slavne arhitektice Džulije Morgan, danas takođe funkcioniše kao centar za karantin za zaražene putnike i osoblje kruzera Grand Princes, jednog od prvih žarišta zaraze. Ovaj potez može se okarakterisati kao odličan primer prenamene objekta koji inače donosi ogroman profit u privremeni medicinski centar.

Osim smeštaja i vrhunske hrane, luksuzni hotel Alisomar do sada je pružao široku lepezu usluga poput mogućnosti održavanja konferencija, većih skupova i venčanja u bajkovitom okruženju uz obalu. Danas se u njihovim sobama oporavljaju putnici i posada jednog od najozloglašenijih brodova u istoriji. (Foto: visitasilomar.com)

Koji su dalji koraci?

Stručnjaci iz oblasti dizajna i zdravstvene zaštite upozoravaju da bi svetska medicinska zajednica trebalo što pre da počne da razmišlja o inovativnim načinima kako neometano i jednostavno pružati osnovne usluge onima koji sumnjaju da su zaraženi.

Neke od predloženih mera predstavlja i uspostavljanje privremenih medicinskih jedinica koje bi pružale usluge testranja na virus po principu drive-through restorana brze hrane gde pacijenti ne bi morali ni da izlaze iz sopstvenih vozila.

Drugo, možda i jeftinije rešenje predstavlja podizanje malih montažnih jedinica ispred bolnica u kojima bi medicinsko osoblje testiralo potencijalne prenosioce virusa sa blagim simptomima kojima još nije potrebna klinička nega. Nažalost, ovi planovi će moći da se sprovedu u delo tek kada se obezbedi dovoljan broj testova na koronavirus, što je problem koji trenutno delimo sa većinom zemalja sveta.

Čitajte sve naše tekstove na temu koronavirusa.

Zgrada od drvenih modula i fiber cementnih ploča je prijatelj prirode

$
0
0

Hotel Bauhofstrasse, svedenog dizajna, prva je karbonski neutralna zgrada u nemačkom gradu Ludvigsburg.

Arhitektonski studio iz Štutgarta Von M, potpisuje projekat novog gradskog hotela koji se nalazi nedaleko od baroknog zamka i šoping centra iz 1970tih godine. Poštujući kontekst lokacije ali sa željom za njenim podmlađivanjem, kao i planovima o održivosti za budućnost, gradsko odeljenje za planiranje zahtevalo je da hotel postane „ugledni projekat za prvu CO2 neutralna zgrada u Ludvigsburgu“.

Foto: Brigida González

Moduli su izvedeni od lokalnog drveta u Austriji, potom su transportovani i instalirani u roku od pet dana.

Foto: Brigida González

Drveni moduli

Osim što su baza objekta kao i stepenište izvedeni od betona, Von M su se opredelili za primenu drvenih modula za izgradnju hotela, kako bi se kreirala što održivija zgrada, piše Dezeen.

Zidovi, podovi i plafoni hotelskih soba izvedeni su u fabrici kao moduli, nalik transportnim kontejnerima, od poprečno lameliranog drveta (CLT), čije je sečenje bilo kompjuterski kontrolisano.

Moduli su izvedeni od lokalnog drveta u Austriji, gde su i dodatno opremljeni stolarijom i podnim oblogama. Potom su transportovani u Ludvigsburg i instalirani u roku od pet dana.

Foto: Brigida González
Foto: Brigida González

440 kubika drveta

Arhitekte studija Von M objasnili su da je upotreba betona u određenoj količini ublažena sa 440 kubika drveta, te se može reći da je objekat karbonski neutralan.

Foto: Brigida González

Ovo je ugledni projekat za prvu CO2 neutralna zgrada u Ludvigsburgu.

Foto: Brigida González

Zgrada se od svog okruženja suptilno ističe svojom fasadom koja je izvedena od fiber-cementne ploče.

Hotel Bauhofstrasse je iste visine kao i njegov najbliži sused, ali se od okruženja suptilno ističe svojom fasadom, izvedenom od fiber-cementne ploče. Cilj da se stvori kontrast postojećem okruženju, ali da objekat ipak bude u skladu sa lokacijom, postignut je na ovaj način.

Foto: Brigida González

Izložene površine

U unutrašnjosti objekta betonske površine su ostale izložene, a lamelirano drvo nije farbano.

Foto: Brigida González

Neutralni boji

Ukupno 55 hotelskih soba uređeno je u neutralnim bojama, koje su u harmoniji sa izloženim svetlim drvetom, te je ambijent veoma topao.

Nešto niži parapeti prozora su prekriveni tekstilom kako bi gosti mogli da ih koriste za sedenje i uživaju u pogledu na grad.

Foto: Brigida González

Grafičke podloge

 

Kad ste već ovde…

The post Zgrada od drvenih modula i fiber cementnih ploča je prijatelj prirode first appeared on Gradnja.


Podzemni hotel Jeana Nouvela u pustinji Saudijske Arabije

$
0
0

Hotel uklesan u peščarsko brdo gradiće se 80 metara duboko pod zemljom.

Renomirani francuski arhitekta Jean Nouvel, poznatog po zdanjima kao što su kula Agbar u Barseloni, Pustinjske ruže u Dohi ili Luvr u Abu Dabiju, nedavno je predstavio novi impozantan projekat a ovog puta reč je o podzemnom hotelu nazvanom Sharaan koji bi trebalo da se gradi u pustinji Al-Ulal nedaleko od oblasti Madain Salih koja je zaštićena kao UNESCO svetska baština. Prema rečima arhitekte, inspiracija za ovaj hotel u pećini došla je od obližnjeg zaštićenog drevnog grada Nabataean, koji je u periodu između četvrtog i drugog veka pre nove ere bio usečen u peščar.

„Al-Ula je muzej. Svako udubljenje i ispupčenje, svako zrno peska i stenoviti obrisi, svako geološko i arheološko nalazište zaslužuju svu pažnju i detaljno proučavanje. Od vitalnog je značaja da zadržimo svu njenu prepoznatljlivost i atraktivnost, koja uglavnom počiva na njenom udaljenom i mestimično arhaičnom karakteru.“, rekao je Jean Nouvel za Dezeen.

Pogledajte kako će izgledati podzemni hotel:

Kružno dvorište

Ulaz u hotel će biti organizovan preko kružnog dvorišta koje će biti urezano u padinu peščarskog brda. Ova ulazna partija biće oslobođena viška dekoracije i ulivaće strahopoštovanje ka surovoj prirodi.

Ulaz u sam hotel biće poluukopan sa tavanicom koja delimično propušta svetlost kreirajući u enterijeru zanimljivu igru senki.

Sobe će biti organizovane oko centralnog liftovskog okna visokog 80 metara.

Iz ove ulazne zone, niz soba će biti organizovan oko centralnog liftovskog okna visokog 80 metara.

Usečeni balkoni

Prema predstavljenom projektu hotel Sharaan će imati 40 soba i tri vile za odmor koje će biti usečene u teren, a svaki apartman će imati balkon sa kog se pruža pogled na okruženje.

Savremeno ali s poštovanjem okruženja

Svaki apartman će imati zidove od peščara kako bi se gosti tokom boravka imali u vidu da se nalaze nedaleko od drevnog grada Nabataean koji je uvršten u UNESCO svetsku baštinu.

„Naš projekat nema nameru da ugrozi ono što su čovečanstvo i vreme gradili godinama. Naš projekat slavi duh naroda Nabatean bez ikakvog karikiranja.“  – istakao je Jean Nouvel.

Naime, projekat Sharaan je deo plana osmišljenog od strane Kraljevske komisije za oblast Al-Ulal, u cilju podsticanja turizma u tom istorijom bogatom području.

Jean Nouvel se nada da će ovaj moderni hotel proslaviti nasleđe tog područja i ističe da Al-Ulal zaslužuje da stekne određeni stepen modernosti ali tako da poštuje istorijsko nasleđe.

Fotogalerija

Kad ste već ovde…

 

Novi hotel Kengo Kume lebdi iznad tradicionalnog pozorišta u Osaki

$
0
0

Arhitekte su odale počast originalnom izgledu pozorišta uvodeći smaknutu aluminijumsku fasadu koja ostavlja prostora da objekat ispod diše.

Pozorište u Osaki, remek-delo japanskog arhitekte Togoa Muranoa iz 1958. godine, poznato po karakterističnim karahafu zabatima, dobilo je nadgradnju. Naime, hotel Royal Classic čiji projekat potpisuje proslavljeni arhitekta Kengo Kuma, urađen je tako da se nadvija iznad postojećeg objekta. Uz revitalizaciju pozorišta, urađena je nova struktura koja odaje počast čuvenom objektu sa polovine prošlog veka na način da mu se ne suprotstavlja već da izgleda kao lebdi iznad njega.

Foto: Kobayasi Kenji Photograph Office

Tanki i elegantni konstruktivni ali i estetski elementi primenjeni su na eksterijeru i u enterijeru novog hotela.

Primarni cilj projekta bio je povezivanje bloka sa Namba četvrti, jednim od glavnih gradskih centara kulture, te je novi objekat povezan velikim prolazom sa okolnim ulicama u zadnjoj zoni bloka, piše Designboom. Arhikte iz KKAA su odale počast i sačuvali originalni izgled pozorišta, dok se novi objekat nadvija nad postojećom zgradom ostavljajući dovoljno prostora da diše.

Foto: Kobayasi Kenji Photograph Office

Karahafu zabati su bili glavna inspiracija, što se može videti na primeni tankih i elegantnih kako konstruktivnih tako i estetskih elemenata i na eksterijeru i u enterijeru novog hotela.

Foto: Kobayasi Kenji Photograph Office

Aluminijumska rebra

Prefabrikovani betonski i aluminijumski paneli korišćeni su prilikom obnove karahafu zabata na objektu Togo Muranoa, dok je fasada novog hotela obmotana aluminijumskim rebrima.

Foto: Kobayasi Kenji Photograph Office

Očuvan delikatan stil

Arhitekte su kroz projekat hotela očuvale delikatan stil blisko povezan sa japanskim elementima dizajna karakterističnim za sredinu prošlog veka.

Foto: Kobayasi Kenji Photograph Office

Hotel Royal Classic u centru Osake otvoren je za turiste, a enterijer soba izgleda ovako:

Foto: Kobayasi Kenji Photograph Office

Kad ste već ovde…

Na Staroj planini niče turističko-sportski kompleks inspirisan pirotskim ćilimima

$
0
0

U hotel sa 4 zvezdice investira proslavljeni košarkaš Nikola Mirotić koji igra za Barselonu.

Na Staroj planini, na mestu malog hotela „StarA“ koji je kao planinarski dom sagrađen 80-ih godina, a zatim 90-ih za potrebe kompanije „Tigar“ a.d. Pirot dograđen i pretvoren u mali hotel, po projektu AIM Studio ltd iz Podgorice, firma „Slavninja 3 plus“ doo, vlasnika porodičnog para Nine i proslavljenog košarkaša Nikole Mirotića, gradiće hotel kategorije 4*, kapaciteta 66 soba i 5 apartmana.

Objekat hotela koji je planiran u 4 faze, prati prilazni put, prilagođavajući se promenama visine. Segmentisan je na manje celine kako bi bio čovekomerniji i više podsećao na grupaciju manjih objekata. Ovi segmenti inspiraciju crpe iz šara na pirotskim ćilimima, koji su izvedeni iz srpske narodne tradicije, i koji su 2012. godine uvršteni na Uneskovu listu nematerijalnih kulturnih dobara Republike Srbije. Hotel sadrži, garažu za 35 mesta, restoran kapaciteta 120 mesta sa prostranom terasom, salu za sastanke, Spa centar sa zatvorenim bazenom i druge sadržaje.

Bazen je dimenzija 7m x 20m, a zamišljen je kao prelivni – infinity pool

Segmenti hotela inspiraciju crpe iz šara na pirotskim ćilimima, koji su izvedeni iz srpske narodne tradicije.

Pirotski ćilim kao inspiracija za fasadu

Tereni za košarku

U neposrednoj blizini, na mestu postojećeg otvorenog košarkaškog terena u šumi na kom je trenirala Jugoslovenska reprezentacija kada je 1990. godine osvojila svetsko prvenstvo u košarci, gradiće se sportska dvorana i otvoreni teren. Dvorana sadrži teretanu površine 200m2 sa pogledom na teren, tribine kapaciteta 168 mesta, svlačionice, toalete i druge pomoćne prostorije.

Objekat je planiran za izgradnju u 2 faze: dvoranu i otvoreni teren, a mogu se graditi i istovremeno jer su zamišljeni kao celina

U hotel sa 4 zvezdice investira proslavljeni košarkaš Nikola Mirotić koji igra za Barselonu.

Slično kao na hotelu, na fasadi se obrazuju šestougaoni segmenti, koji su zastakljeni ali i dodatno obrađeni drvenim letvicama radi zasenčenja i sprečavanja direktnog upada svetlosti na teren. Uz dvoranu planiran je otvoreni košarkaški teren kome se pristupa kroz dvoranu, koji takođe obedinjuje tribine sa 168 mesta. Ispred dvorane planiran je plato za parkiranje kapaciteta 30 vozila.

Glavni ulaz u hotel projektovan je na prizemlju kao natkriveni prostor ispred kog se nalazi proširenje puta za potrebe parkiranja autobusa, taksi vozila i slično

Da hotel radi cele godine

Sagledavajući trenutno stanje, područje Stare planine i Pirota, koje ima veliki potencijal, nepravedno je zapostavljeno. Prilikom izrade idejnog rešenja hotelskog kompleksa, jedan od najvažnijih ciljeva je bio da hotel radi tokom cele godine. Upravo iz tog razloga mnoštvo dodatnih sadržaja poput fizioterapeutskog centra za dijagnostiku i rehabilitaciju sportskih povreda, ambulante, ski i trim staza, otvorene i zatvorene teretane, uz prateće sadržaje za relaksaciju, bez sumnje će privući veliko interesovanje tokom zimske i letnje sezone.

Spratnost dvorane je P+1, a ukupna visina dvorane je 12,70m

U planu su sportski kampovi za decu, pripreme sportskih ekipa, održavanje team buildinga, vikend paketi, seminari, konferencije…

Kako kažu autori, “sportski kampovi za decu, pripreme profesionalnih sportskih ekipa, održavanje team buildinga, atraktivni turistički vikend paketi, seminari, konferencije – sve to u vrhunskim uslovima, komforu i bogatom prirodnom ambijentu učiniće ovaj hotel jedinstvenim mestom i doprineti razvoju i pozicioniranju ovog kraja na regionalnoj turističkoj mapi.”

Na fasadi se obrazuju šestougaoni segmenti, koji su zastakljeni ali i dodatno obrađeni drvenim letvicama
Objekat hotela pozicioniran je na mestu sadašnjeg hotela „StarA“

Kad ste već ovde…

Hotel u Crikvenici – Novi život starog zdanja

$
0
0

Studio Architehna uspeo je da, uz ograničeni budžet, podigne kategorizaciju starog hotela i time doprinese turističkom procvatu jednog malog mesta na jadranskoj obali.

Hotel Crikvenica nalazi se u istoimenom mestu, na svega 30 km od Rijeke. Izgrađen je tokom 60-ih godina prošlog veka i poseduje sve karakteristike socijalističke arhitekture. Izvorno, predstavljao je turistički objekat niže kategorije.

Osnovni zadatak arhitekata iz Studio Architehna, čiji projekat zdanja u Sremskim Mihaljevcima učestvuje u izboru za Kuću godine 2020, bio je da se, u okviru zadatog budžeta, zadržavajući postojeće funkcije, dođe do najatraktivnijeg arhitektonskog rešenja. Takođe, dodatni izazov je bio zahtev klijenta da se objekat podigne na kategoriju hotela s četiri zvezdice.

Glavni zahtev klijenta bio je da se hotel podigne na kategoriju četiri zvezdice.

Postojeći hotel bio je nižeg standarda sa tipskim sobama od 18 m2, skromnom recepcijom i neprikladno uređenom baštom – koju su novi vlasnici i projektanti prepoznali kao veliki potencijal. Kuhinja je projektovana po tadašnjim standardima i jedino je onda zadržana u izvornom obliku.

Ideja da se hotel renovira naišao je na početnu sumnju jer se u tom malom mestu godinama ništa novo nije gradilo. Najveći izazov je bio da se u okviru ograničenog budžeta postigne arhitektura koja privlači i podstiče turiste da upravo ovo mesto odaberu kao svoju destinaciju za odmor.

Vesela ex-YU družina

Interesantna je činjenica da je pre početka realizacije hotela, spletom okolnosti, u celom procesu projektovanja i realizacije objekta su učestvovali saradnici i izvođači iz gotovo svih republika bivše Jugoslavije – od Slovenije do Makedonije. Ubrzo kompletna ekipa, na čelu sa arhitektama iz Beograda kao idejnim tvorcima, dobila je interni epitet “vesela ex-YU družina“. Na kraju, ovaj projekat je uspešno realizovan zajedničkim snagama i na opšte zadovoljstvo investitora.

Staklene ograde doprinose pročišćenosti samog prostora, dok se kroz staklenu kupolu obezbeđuje prirodno osvetljenje.

Postojeći blok A je obostrano uzidan objekat sa glavnom fasadom ka otvorenom moru i dvorišnom fasadom ka novoizgrađenom B bloku hotela. Novoizgrađeni B blok hotela projektovan je kao atrijumski sa staklenom kupolom iznad atrijumskog centralnog prostora. Blok B je, takođe, obostrano uzidan susednim objektima.

Znatno je veći akcenat bio na arhitekturi, dizajnu fasade i spoljašnje zastakljene bašte nego na zajedničkim sadržajima u hotelu i dizajnu istih. Za atrijum je karakteristično da je projektovan kao otvoren prostor bez protivpožarnih pregrada, što je postignuto stavljanjem protivpožarnih sobnih vrata na svakoj smeštajnoj jedinici u B bloku hotela. Staklene ograde doprinose jednostavnosti i pročišćenosti samog prostora, dok se kroz staklenu kupolu obezbeđuje prirodno osvetljenje.

Povećanje kapaciteta

Hotel je zaživeo punim sjajem tek posle više faza rekonstrukcije i dogradnje. Prva faza je podrazumevala rekonstrukciju postojećeg hotela, fasade, zastakljivanje bašte i pretvaranje tavanskog prostora u terasu sa panoramskim pogledom. U toku izvođenja  projekta došlo je do novog zahteva za proširenjem kapaciteta celog hotela i dodavanjem novih sadržaja, kao što su mini spa centar i teretana.

Shodno novim zahtevima, druga faza projekta je podrazumevala izgradnju novog objekta u vidu depadansa. Novoizgrađeni blok je imao prostrane sobe od 24 m2 do 27m2 i novo opremljene apartmane od 52 m2, što je omogućilo hotelu da dostigne kategoriju od čak četiri zvezdice.

Nakon rekonstrukcije, novi hotel sadrži recepciju, restoran, kuhinju, spa & wellness zonu, teretanu, 86 soba i 4 apartmana u starom delu hotela, dok je u novom delu hotela izgrađeno 8 soba i 4 apartmana.

Razigrana fasada ka moru smelog je kolorita, a same boje i njihovo uklapanje rezultat su tonova susednih fasada.

Arhitekte su brzo došle do saglasnosti da fasada hotela mora dobiti autentični pečat. Projektanti su odlučili zadrže postojeći izgled terasa i ritam otvora, ali da se opredele za strategiju upečatljivog kolorita – što se pokazalo kao dobitna kombinacija.

Fasada koja je okrenuta ka ulici i fasada koja je okrenuta ka pučini se razlikuju. Fasada ka ulici je klasičnog izgleda sa naglašenim vencem i prozorskim otvorima, dok je fasada ka moru smelog kolorita. Same boje i njihovo uklapanje rezultat su tonova susednih fasada. Od materijala, prisutni kompozitni paneli u kombinaciji sa demit fasadom i staklenim ogradama, dok je stolarija aluminijumska.

Enterijer pun života

Ideja za uređenje enterijera bila je uvlačenje razigranih tonova fasade u smeštajne jedinice. Boje su se prenele na  zidove i detalje nameštaja u enterijeru, čime su se dobile četiri vrste tipskih soba, sa jedinstvenim izgledom i karakterom.

Arhitektura kao inicijalna kapisla

Hotel Crikvenice dobar je primer ahitektonske prakse koja se okreće očuvanju i unapređenju modernističkog nasleđa. Studio Architechna je u značajnoj meri unapredio standard hotela i time doprineli komercijalnom oživljavanju jednog malog turističkog mesta na jadranskoj obali. S druge strane, revitalizacija ovog zdanja upućuje da se značajni rezultati mogu postići uz ograničena sredstva, ali puno kreativnosti, entuzijazma i pozitivnog duha.

Postojeće stanje

Faktografija:

  • naziv objekta: Hotel Crikvenica
  • mesto: Crikvenica, Republika Hrvatska
  • autori projekta:  Dejan Milošević, Marko Ranđelović i Vladimir Paripović
  • brending: Vladimir Paripović
  • godina projektovanja: 2015-2017.
  • godina izgradnje: 2017-2019.
  • površina: 4.000 m2
  • spratnost:  P + 6
  • kapacitet: 90 soba i 8 apartmana
  • fotografija: Marko Ranđelović

Grafički prilozi

Osnova prizemlja
Osnova prizemlja
Osnova tipskog sprata
Osnova tipskog sprata
Izgled A Blok
Izgled A Blok
Tipska soba Depadans B Blok
Tipska soba Depadans B Blok
Tipska soba Depadans
Tipska soba Depadans
Tipska soba A Blok
Tipska soba A Blok
Tipski apartaman A Blok
Tipski apartaman A Blok

Kad ste već ovde…

Prvi hotel u svemiru počinje s radom 2027. godine

$
0
0

Hotel na 500 kilometara iznad zemlje za 400 gostiju biće opremljen restoranima, bioskopom i spa centrom.

Kalifornijska korporacija Orbital Assembly najavila je planove za izgradnju prvog svemirskog hotela za 2025. godinu, a koji bi mogao da primi prve astronaute, pardon goste već 2027. godine. Prema njihovim rečima, hotel u okviru svemirske stanice Voyager, biće organizovan na ukupno 11.600 kvadratnih metara, koji će u najvećoj meri biti formiran od modula i pristupnih cevastih komunikacionioh prolaza.

Ovaj svemirski hotel je po kubikaži 50 puta veći od Međunarodne svemirske stanice.

Svemirski objekat, koji podseća na čuveni bečki točak u Prateru, imaće prečnik od 200 metara (za poređenje, Međunarodna svemirska stanica ISS je dugačka 73, a široka 109 metara), a procenjena težina će iznositi 2.418 tona, dok će zapremina biti 51.104 kubna metra (ISS 915 m3), piše Designboom.

„Naša planirana orbita i visina za svemirsku stanicu su 97 stepeni i 500 do 550 kilometara. Ovo je sunčano-sinhrona polarna orbita koja će smanjiti toplotni uticaj i omogućiti gotovo kontinuirano stvaranje solarne energije.“, stoji u tvitu Orbital Assembly.

Luksuz na 500 kilometara od zemlje

Za smeštaj putnika predviđena su 24 modula, svaki prečnika 12 i dužine 20 metara. Svaki modul ima ukupnu korisnu površinu od 500 kvadrata, koji su raspoređeni kroz tri nivoa. Najmanje 12 modula biće usmereno na organizovanje hotelskih soba i apartmana, te je planirano formiranje luksuznih apartmana od 126 kvadrata, luksuzne sobe površine 62 kvadrata i standardne sobe od 30 kvadrata. Zavisno od konačne konfiguracije modula, maksimalan kapacitet putničke stanice kretaće se između 316 i 440 ljudi.

Svaki od 24 modulu ima ukupnu korisnu površinu od 500 kvadrata, koji su raspoređeni kroz tri nivoa.

„Ovom svemirskom putničkom stanicom ne želimo da pokrećemo razvijanje novih tehnologija, već želimo da koristimo tehnologije koje već imamo u šaci i koje možemo da primenjujemo na nove načine kako bismo dobili ovakav objekat.“, istakao je Tom Spilker, tehnički direktor u Orbital Assembly.

Kad ste već ovde…

Lučna konstrukcija od opeke za hotel koji se prirodno ventilira

$
0
0

Zasvođena struktura ne samo da je objektu omogućila jedinstven izgled već je pritom pogodna i na zemljotrese.

Lučno oblikovani volumeni definišu ovaj neobični meksički hotel Casona Sforza, projektovan od strane arhitekte Alberta Kalacha iz TAX Architects. Naime, niz zasvođenih struktura izvedenih od opeke usmereni su ka kružnom bazenu te su mnogi otvoreni prostori u direktnoj vezi sa vodenom površinom.

Kompleks čine lučni volumeni različitih visina koje su raspoređeni asimetrično.

„Proces je podrazumevao godine razvijanja inspiracije, planiranja, skiciranja i brojnih modifikacija.“, istakao je arhitekta. Međutim, konačni oblik hotela automatski ga je lansirao na arhitektonsku scenu gde je privukao veliku pažnju.

Hotel na raspolaganju ima (samo) 11 apartmana, kao i bar i restoran, organizovani na ukupnoj površini od 4.500 kvadrata.

Integracija sa okolinom

Kompleks je orijentisan prema okeanu, a dizajniran sa idejom da se integriše sa okolnim pejzažem i pruži gostima prijatne prostore za relaksaciju i povezivanje sa okruženjem.

„U središte projekta postavili smo vrednost svesti o prisutnosti, odnosno promišljanje i razumevanje lepote okruženja koje je u savršenom balansu.“, rekli su iz arhitektonskog studija.

Lučne konstrukcije izabrane i zbog predostrožnosti zbog eventualnih zemljotresa.

Kompleks čine lučni volumeni različitih visina i zapremina, koje su raspoređene na asimetričan način. Lučne konstrukcije izabrane i zbog predostrožnosti zbog eventualnih zemljotresa.

Konstrukcija je napravljena od lokalne opeke, koje su adekvatne za prirodnu klimatizaciju, jer njihova bež boja reflektuje sunčevu svetlost, te nije potrebna upotreba klima uređaja.

Organizacija prostora

Svi prostori u hotelu povezani su linearnim hodnikom, koji se završava kod otvorenog kružnog bazena, koji takođe utiče na uspostavljanje balansa i mirne atmosfere.

Apartmani su organizovani kako na prizemlju, tako i na spratovima, pa se šest apartmana nalazi na gornjim nivoima i zahvaljujući izlazima na balkone može se uživati u pogledu na okean.

Pet apartmana na prizemlju imaju i svoje male privatne bazene, a zajedničko za sve apartmane u hotelu je da su tavanice zasvođene.

Hotel je opremljen i dekorisan nameštajem i detaljima napravljenim u Meksiku.

Za dizajn enterijera bio je zadužen MOB Studio, takođe iz Meksiko Sitija koji je osmislio unutrašnjost kao prostor sa prisutnom boho atmosferom, uz upotrebu zemljanih tonova, tropskih biljaka i ručno izrađenog dekora.

Većina nameštaja i dekora napravljena je u Meksiku, te su ćilimi tkani u malom selu Teotitlán del Valle, lampe od palminog lišća dolaze iz lučkog grada Verakruz, a na poluostrvu Jukatan izrađene su zavese, stolice i ljuljaške.

Lokalni proizvodi i zanati

U hotelu se može primetiti i velika količina dekorativnih jastuka i staklenog posuđa, koje su izradile zanatlije Pueblo del Sol iz Oaxaca, koje su usredsređene na održivost i domorodačku kulturu.

Hotel Casona Sforza je deo projekta Pueblo del Sol, udruženja koje promoviše lokalne proizvode i zanate.

Kad ste već ovde…

Na albanskoj rivijeri niče luksuzni hotel inpirisan primorskim kućama

$
0
0

U živopisnom pejzažu planirana je izgradnja odmarališta čiji projekat odaje počast okruženju i tradicionalnoj gradnji.

Predstavljeni projekat Jali Hotel and Residences, koji potpisuje biro Oppenheim Architecture iz Bazela, prikazuje luksuzni kompleks koji čini niz harmoničnih objekata kao i raznovrsnih sadržaja na otvorenom koji će se graditi na jugu Albanije u mestu Jala. Posetioci će, kao i lokalno stanovništvo, moći da uživaju u otvorenom trgu, rekreativnim sadržajima, kao i živopisnom plažnom klubu.

Projekat je reinterpretacija tradicionalnih albanskih primorskih gradskih kuća.

Arhitekte projekta su prvobitno detaljno posmatrale i izučavale lokalno arhitektonsko nasleđe i duh Albanije, kako bi stvorili vanvremenski kompleks na planiranoj lokaciji, pišu arhitekte za ArchDaily.

Ovo je rezultovalo reinterpretacijom tradicionalnih albanskih primorskih gradskih kuća koje su organizovane kao grupisani objekti sa okolnim širokim zajedničkim prostorima na otvorenom, kao i masivnom upotrebom lokalnih materijala.

Širok spektar aktivnosti

Integrisani javni kulturni centar pruža gostima kompleksa, kao i lokalnim stanovnicima, prostor za druženje, kupovinu i mesto gde mogu uživati u specijalitetima lokalne kuhinje.

Gosti će moći da uživaju u bungalovima na plaži, kao i luksuznim hotelskim apartmanima ili privatnim vilama.

Dodatne pogodnosti su osmišljene u formi spa centra, fitnes zone, kazina i kluba na plaži, a gosti će svakako moći da uživaju i u bungalovima na plaži, kao i luksuznim hotelskim apartmanima ili privatnim vilama.

Maksimalna privatnost

Kompleks čini gusto izgrađene zgrade sa hotelom koji ima 120 soba, 30 hotelskih apartmana, 52 privatna apartmana a tu su i 40 privatnih vila za one koji žele maksimalnu privatnost.

Inspiracija u lokaciji

Ovo odmaralište nije prvi projekat od Oppenheim Architecture koji je duboko inspirisan lokacijom. Ovaj biro, koji ima kancelariju i u Njujorku i u Majamiju, 2019. godine je projektovao i Ayla Golf Academy i Clubhouse u jordanskom gradu Akaba, crpeći inspiraciju iz prirodnih peščara i planina obližnje pustinje, kao i iz arhitektonskog nasleđa drevnih beduina.

Hotel od 1.200 kvadratnih metara smešten je na lokaciji koja zauzima čak 44 kvadratna kilometra, sa raznovrsnim sadržajem usredsređenim na golf igralište sa 18 rupa.

Projekat hotela Jali Hotel and Residences je u završnoj fazi, a očekuje se da će gradnja krenuti krajem 2021. Odmaralište će biti otvoreno za sezonu 2033/24.

Kad ste već ovde…


Hotel Bobotov na Žabljaku inspirisan tradicionalnom durmitorskom kućom

$
0
0

Novi turistički kompleks svojim jednostavnim, ali dinamičnim linijama predstavlja omaž prirodnom okruženju i okolnim planinskim vrhovima.

Hotelski kompleks Bobotov Hotel&Resort gradiće se na Žabljaku na nadmorskoj visini od 1.500 metara po projektu Studija Synthesis architecture&design iz Podgorice.

Blago pokrenuti teren, površine 62.348m2, sa pogledom na Durmitor, mahom je orijentisan ka jugu i pruža pogodne prirodne uslove za izgradnju postavljajući visoke kriterijume u kontekstu odnosa kako objekata između sebe tako i objekata sa samim lokalitetom, a u cilju očuvanja prirodnih vrednosti mikrolokacije.

“Koncept rešenja je proizašao iz više faktora. Sa jedne strane, iz projektnog zadatka i zadatih urbanističkih parametara, a sa druge iz konteksta nasleđa i tradicije lokaliteta, kao i truda za očuvanjem, unapređenjem i zaštitom prirodnih i pejzažnih vrednosti prostora” – kažu iz Studija Synthesis.

Tri celine kompleksa

U funkcionalnom i urbanističkom smislu projektovani kompleks se može sagledati kroz tri celine.

  • Hotel je ujedno centralni objekat naselja sa pripadajućim pratećim sadržajima i potrebnom infrastrukturom.
  • Sportsko rekreativni kompleks sa centralnim sportskim objektom, pratećim sportskim terenima i prostorima za rekreaciju, odmor i piknik. U okviru njega se nalazi i kružna staza za trčanje koja čitav sportski kompleks objedinjuje u jedinstvenu integrisanu karakternu celinu. Na samom ulazu u turističko naselje na kružnu stazu se nadovezuje “mini trg” multifunkcionalnog karaktera kao predviđeno mesto za okupljanja i interakcije lokalne zajednice sa gostima naselja.
  • Slobodnostojeće vile izdeljene u više urbanističkih zona.

Sve celine su međusobno povezane lokalnom saobraćajnicom i pešačkim stazama.

Hotel kao tradicionalna durmitorska kuća

Materijalizacija i samo oblikovanje objekta ukupne površine 5.300m2 crpi inspiraciju iz tradicionalne durmitorske kuće gde jednostavnim, ali dinamičnim linijama predstavlja omaž prirodnom okruženju i okolnim planinskim vrhovima. Jednostrano, ka jugu orijentisan objekat ima kapacitet od 80 ležaja raspoređenih na četiri nadzemne etaže. Nalazi se na krajnjem severozapadu parcele i sa najviše kote svojom formom i volumenom vizuelno dominira kompleksom.

Savremen izgled i jednostavnost forme postignuti su uz pomoć pažljivo odabrane materijalizacije, u duhu tradicionalne arhitekture za ovo podneblje. Fasadne površine su kombinacija kamena u prizemlju i drvenih daski na spratovima kao i punih i zastakljenih površina postavljenih u kontekstu funkcije objekta.

Fasadne površine su kombinacija kamena u prizemlju i drvenih daski na spratovima.

Prizemlje je uvučeno u odnosu na fasadnu ravan spratova i podeljeno je u tri ambijentalne celine naglašene zastakljenim atrijumima koji se protežu kroz sve etaže. Glavni ulaz, koji je centralno pozicioniran u osi objekta, nastavlja se na lobi i recepciju sa čije obe strane se nalaze vertikalne komunikacije kao i prateći sadržaji podeljeni u dve celine: restoran manjeg kapaciteta, bar sa pripadajućom baštom i eksternim kaminom sa jedne, i spa centar sa dva manja unutrašnja i jednim spoljašnjim bazenom, sa druge strane.

Spa centar sa salonom za masažu, saunom, slanom sobom, turskim kupatilom i teretanom se proteže i na suterensku etažu u čijem se produžetku nalazi restoran velikog kapaciteta sa kuhinjom, prostorijom za zaposlene, administracijom i ekonomskim ulazom.

Sve smeštajne jedinice su orijentisane ka jugu i imaju otvorenu vizuru ka Durmitoru.

Na spratovima su smeštajne jedinice koje su podeljene na dva osnovna tipa: sobe i apartmane. Na prvom i drugom spratu nalazi se 14 soba, dok se na trećem spratu nalazi 5 soba i 7 apartmana koji su tipski dupleksi sa galerijama u potkrovlju.

Sve smeštajne jedinice su orijentisane ka jugu i imaju otvorenu vizuru ka Durmitoru. U zaleđu jedinica na severnoj strani objekta celom dužinom fasade se proteže koridor koji se nadovezuje na dva komunikaciona jezgra i na tri pomenuta atrijuma.

Sportsko rekreativni objekat kružne forme

On je centralni deo sportsko rekreativnog kompleksa, kojeg osim samog objekta površine 175m2 čine i otvoreni sportski tereni, igralište za decu i teretana na otvorenom. Pozicioniran u središnjem delu i čini njegovu fokalnu tačku, a naglašen je kružnom formom sa otvorenim atrijumom u sredini.

Objekat je paviljonskog tipa u kojem su planirani joga studio i bar sa otvorenom vizurom ka unutrašnjosti kompleksa i sportskim terenima. Zastakljeni pokretnim panelima i orijentisani ka jugu ovi se prostori leti mogu integrisati i postati produžetak okolnog uređenog pejzaža. Servisne prostorije sa svlačionicama i tuševima su orijentisane ka ulici i zatvorene drvenom fasadom štite privatnost korisnika vila koje se nalaze u neposrednoj blizini.

40 vila sa 4 pripadajuća parkinga

Materijalizacija i oblikovanje ovih funkcionalno i organizaciono tipskih objekta prati koncept hotela. Nezavisni, slobodnostojeći objekti površine 235m2 volumetrijski su podeljeni na dva dominantna korpusa u kojima se nalaze smeštajne jedinice i jednim središnjim koji ih vertikalnim komunikacijama povezuje u integrisanu celinu. Fasadne površine, kao i kod hotela, su kombinacija kamena u prizemlju i drvenih daski na spratovima. Ukupan broj vila u turističkom naselju iznosi 40.

Na dve etaže su predviđene tri smeštajne jedinice i to dve sobe na prvom i apartman na drugom etažu, ukupnog kapaciteta 6 ležaja.

Vile su fasadnim otvorima i privatnim dvorištem sa dva manja bazena orijentisane ka jugu, dok je glavni ulaz na severnoj fasadi. Svaka vila ima četiri pripadajuća parking mesta.

Pejzažna arhitektura prilgoađena durmitorskom kraju

Kompoziciono rešenje ozelenjavanja i pejzažnog uređenja proističe iz durmitorskog karaktera lokacije, gde su odabrane biljne vrste, pored prirodnih uslova, u skladu i sa bojom, formom i materijalizacijom projektovanih objekata.

Pejzažno uređenje koncipirano je tako da podrži balans između postojećih i novoprojektovanih elemenata pejzaža, tako da se dobije autentičan izraz. Pejzažno uređenje terena oko objekata rađeno je na osnovu pozicije objekta i parking površina, kao i na osnovu položaja slobodnih površina i njihove osunčanosti u toku dana.

Odabir biljaka za pejzažno uređenje prilagođen je klimatskim uslovima durmitorskog kraja.

Odabir sadnog materijala je prilagođen klimatskim uslovima durmitorskog kraja i za parterno rešenje predviđena su četinarska i lišćarska stabla, žbunaste vrste, puzavice, perene i pokrivači tla. Za potrebe pejzažnog uređenja atrijuma predviđene su saksijske biljne vrste, sukulenti i puzavice. Oblik, boja, i tekstura odabranih drvenastih i žbunastih vrsta kao i perena predstavljaju kompozicioni element koji ublažava ortogonalne linije građevinske parcele, sjedinjuje zonu zelenila i formira identitet prostora.

Prilikom rešavanja parternog uređenja planirana je kombinacija drveta i kamena na pešačkim stazama, dok su ostale slobodne površine predviđene kao zelene površine sa parternim zelenilom.

Grafičke podloge

Fotogalerija

Novi turistički kompleks na Žabljaku
Novi turistički kompleks na Žabljaku

Faktografija

  • projekat: Hotelski kompleks “BOBOTOV HOTEL&RESORT”, Opština Žabljak, Crna Gora
  • autor:  STUDIO SYNTHESIS architecture&design
  • u saradnji sa: Naučni Institut Panarchy 11, Research for Resilience
  • vodeći projektant: Dr Sonja Radović Jelovac, dipl. ing. arh.
  • projektantski tim:  Msc. Boris Elek, dipl. ing.arh, Msc. Milena Obradović, dipl. ing. arh., Danijela Mijajlović, spec. sci. Arh
  • pejzažna arhitektura: Mr Vuk Marković, pejz.arh., Marko Jović, pejz.arh
  • saradnici: Msc. Aleksa Grgurović, dipl. ing. arh., Matija Vujisić, spec. sci. arh.

 

Saudijska Arabija pretvara naftnu platformu u zabavni park na vodi

$
0
0

Prljavu tehnologiju zamenjuju rolerkosteri i luksuzni hoteli i restorani.

Javni investicioni fond Saudijske Arabije najavio je transformaciju naftne platforme u Persijskom zalivu u zabavni park i rizort ukupne površine 150.000 kvadrata. Projekat nazvan THE RIG trebalo bi da postane prva turistička destinacija izgrađena na naftnoj platformi na moru.

Projekat nazvan THE RIG trebalo bi da postane prva turistička destinacija izgrađena na naftnoj platformi na moru.

Kompleks će sadržati tri hotela, 11 luksuznih restorana, rolerkoster, kao i prostore za uživanje u ekstremnim sportovima i aktivnostima kao što su bandži džamping i padobranstvo. Pristup će biti obezbeđen trajektom, jahtama, kruzerima i helikopterima.

Osim što će ovaj projekat predstavljati značajnu dodatnu vrednost lokalnoj ekonomiji zemlje, pratiće i globalne standarde zaštite životne sredine u cilju uspostavljanja održive prakse, a sve u skladu sa strategijom Fonda za javna ulaganja 2021-2025.

Ovom strategijom se podstiču inovacije u sektoru turizma i zabave u Saudijskoj Arabiji, kako bi se funkcionisalo u skladu sa ciljevima Saudi Vision 2030, piše CNN.

Igralište za arhitekte

Još uvek nije objavljen datum početka radova, kao ni planirani datum otvaranja ali će se to najverovatnije desiti uskoro. Ova zemlja teži tome da se pozicionira kao globalna turistička atrakcija, sa ostalim gradovima u Persijskom zalivu, i da svake godine ugosti oko 100 miliona turista.

Nešto ranije ove godine Foster + Partners najavili su projekat Hotel 12 na ostrvu Ummahat AlShaykh, a drugi hotel na ostrvu projektovao je Kengo Kuma. Ovi i slični projekti obećavaju da će planovi Saudijske Arabije o razvoju turizma svoje zemlje verovatno biti ostvareni.

Kad ste već ovde…

Hotel Stara Čaršija kao povratak izvornoj arhitekturi Starog Bara

$
0
0

Kako uklopiti novo u staro? Evo jednog uspešnog primera u Crnoj Gori u kojem nijedno drvo nije uklonjeno, a korišćen je i recikliran materijal za gradnju.

Na temeljima više manjih, ruiniranih kuća, na padinama ispod puta koji vodi ka utvrđenju, okružen maslinjacima, postepeno je u Baru nastao novi rizort  – hotelski kompleks Stara Čaršija, prvi hotel sa pet zvezdica u tom crnogorskom primorskom gradu.

Sa orijentacijom ka veličanstvenom utvrđenju, koje iza svojih zidina čuva istoriju, kulturu i autentičnost i pogledom na masive planine Rumije, ovaj kompleks odiše spojem prošlosti i sadašnjosti, tradicije i modernog

Ovaj projekat arhitektonski potpisuju Zlatko Vujotić i barski arhitektonski studio “B2B”, dok je izvođenje radova povereno podgoričkoj firmi „ZV Design“, sa kojima smo razgovarali o Staroj Čaršiji i kontekstu u koji je smeštena.

Pročitajte još na Gradnja.rs

Nakon zemljotresa pribegavalo se brzim i nikako stilskim rešenjima gradnje; Foto: Sergej Zabijako

Nestajanje izvorne arhitekture Bara

Nekada je Stari Bar počivao na tipologiji arhitekture Istoka, većini poznatoj kao Ohridska arhitektura. Zaostavština daleke Vizantije, nastavak Osmanlijske gradnje, te naroda sa ovih prostora pod istim uticajem karakteristična je za Balkan kome Bar i pripada.

Odolevao je taj stil dugo, sve do razornog zemljotresa 1979. godine, kada se može reći da nestaje. Pritom, postojeće i novodošlo stanovništvo pribegavalo je brzim i nikako stilskim rešenjima gradnje, kako bi stvorilo osnovne uslove za život.

„Od tada pa i do danas izvorna arhitektura Starog Bara nestaje, a sagledavanje toga stanja bila nam je ideja vodilja da na savremeniji način vratimo likovnost ovom bajkovitom mjestu. Okolna arhitektura, jedva da se mogla nazvati onom od pre i to samo u pročeljima fasada uz obe strane ulice koja preseca čaršiju – loše kaldrmisane neadekvatnim kamenom. Ostatak nije za komentarisanje”, navode naši sagovornici.

Stoga je njihov rad na ovom projektu imao za cilj da vrati nekadašnji izgled, uz dozvoljene izmene, blagodetima savremene gradnje, ali i pomogne onima koji imaju nameru da menjaju svoje objekte i vrate ih na staro.

Novo a deluje kao autentično; Foto: Stara Čaršija promo

Nijedno drvo nije uklonjeno, a posađeno je još novih kultura karakterističnih za ovaj deo mediterana.

Tokom građenja ovog kompleksa se posebno vodilo računa o okruženju i prirodnim resursima. Nijedno drvo nije uklonjeno, a posađeno je još novih kultura karakterističnih za ovaj deo mediterana.

Za gradnju su korišćeni isključivo prirodni materijali: kamen, drvo, kovano gvožđe, terakota… Oživljeni su i stari zanati, koji se mogu primetiti u izvedbi i najsitnijih detalja na hotelskom kompleksu Stara Čaršija.

Vešti majstori koji su gradili ‘Staru Čaršiju’ stub su ove vizije. Svojim umećem i veštinama ostavili su trag u svakom kamenu”, napominju naši sagovornici.

Štednja energije do 80 posto

Kovane ograde u kompleksu su ručno rađene i kovački probijane, a sva kamena plastika na okvirima prozora, vrata, voltovima, stubovima i dr. ručno je proizvedena.

Svi krovovi su prvobitno pokriveni materijalima svetskog lidera među krovnim hidro, zvučnim i termo izolacijama – Isotecom, a na njima su rustično proizvedene kanalice ili u narodu poznate “ćeramide”.

Svaki objekat je tzv. pasivni objekat i štedi energiju do 80%. Proizvodnja spoljne stolarije poverena je slovenačkoj firmi Inles.

“Višeslojni prekidi stakla, izuzetno kvalitetno drvo meranti i boja koju smo odabrali, čine idealan spoj svih prirodnih materijala koji su za gradnju odabrani”, kažu podgoričkoj firmi.

Idealan spoj prirodnih materijala odabranih za gradnju; Foto: Stara Čaršija promo

Drvene grede sa porušenog hotela

Konstrukcija svih objekata je armiranobetonska, a konstruktivni sistem je u nekim delovima masivni, a u nekima skeletni. Takođe, izvršena su i statička merenja i proračuni.

Betonski kavezi popunjeni su Ytong silikatnim blokovima, kasnije hidroizolovani i obloženi po segmentima – veći deo klesanim kamenom, istim kamenim platnom nalik na obližnju tvrđavu.

Zidne površine, koje su nekada bile rađene od čakme, realizovali smo demit fasadama i završnim slojem nalik na istovetne od pre.

“Aplicirali smo starim drvenim gredama fasadne delove i doksate materijalom koji smo otkupili sa porušenog hotela Durmitor na Žabljaku, a koje su ručno tesane pre nekih 100 godina”, ističu naši sagovornici.

Enterijer hotela, tradicionalnim motivima izvedenim spojem kamena i drveta, odiše elegancijom i otmenošću, pružajući posjetiocima osjećaj topline i udobnosti.

Kompleks objedinjava 5 objekata i više raznovrsnih sadržaja; Foto: Stara Čaršija promo

Najveći izazov je bio uklopiti novootkupljeni stari objekat u već odrađeni koncept – počelo se sa dva nivoa, a završilo sa osam.

Projektovalo se i gradilo po fazama od 2018. do 2021. godine, a dokupljivala se kuća po kuća i tako se širio kompleks.

Najveći izazov je, prema rečima autora, bio uklopiti novootkupljeni (stari, postojeći) objekat u već odrađeni koncept. Počelo se sa dva nivoa, a završilo sa 8. Maksimalna spratnost u pojedinačnim objektima je Su+P+4.

Stara čaršija noću; Foto: Promo

Prvi hotel u Baru sa pet zvezdica

Kompleks Stara Čaršija objedinjava, u tri osnovne celine (restoran, hotel i centralna zgrada), pet objekata i više sadržaja – 37 smeštajnih jedinica, Spa centar sa zatvorenim bazenom, otvoreni bazeni, kafeterije, picerija, restoranski sadržaji sa zatvorenim i otvorenim prostorom, parkinzi, panoramske terase, kongresna sala i VIP terase.

Hotel je zvanično otvoren u julu 2019. kada je imao deset smeštajnih jedinica. „Stara Čaršija“ sada ima pet odvojenih objekata sa 37 smeštajnih jedinica u deset kategorija, sa kapacitetima za 102 osobe. Svaka smeštajna jedinica, nezavisno od kategorije, ima pogled na Starobarsko utvrđenje.
Hotelski restoran je kapaciteta 280 gostiju, a Spa & Welness zona raspolaže unutrašnjim bazenom, finskom saunom, parnim kupatilom i orijentallnim hamamima. „Stara Čaršija“ je prvi hotelski kompleks u Baru kategorisan sa 5*.

Foto-galerija

Idealan spoj prirodnih materijala odabranih za gradnju; Foto: Stara Čaršija promo
Idealan spoj prirodnih materijala odabranih za gradnju; Foto: Stara Čaršija promo
Nakon zemljotresa pribegavalo se brzim i nikako stilskim rešenjima gradnje; Foto: Sergej Zabijako
Nakon zemljotresa pribegavalo se brzim i nikako stilskim rešenjima gradnje; Foto: Sergej Zabijako
Stara čaršija noću; Foto: Promo
Stara čaršija noću; Foto: Promo
Hotel Stara Čaršija u Baru; Foto: Sergej Zabijako
Hotel Stara Čaršija u Baru; Foto: Sergej Zabijako
Nakon zemljotresa pribegavalo se brzim i nikako stilskim rešenjima gradnje; Foto: Sergej Zabijako
Nakon zemljotresa pribegavalo se brzim i nikako stilskim rešenjima gradnje; Foto: Sergej Zabijako

Faktografija

  • naziv objekta: Stara Čaršija Resort & Spa
  • mesto: Stari Bar, Bar, Crna Gora
  • investitor: Hajriz Brčvak
  • autori projekta: Zlatko Vujotić i arhitektonski studio “B2B”, Bar
  • godina projektovanja: 2018–2020.
  • godina izgradnje: 2018–2021.
  • spratnost: Su+P+4
  • izvođači: „ZV Design“ i podizvođači

Izabrali smo za vas…

Teretana usred bašte sa jednim od najvećih staklenih panela na svetu

$
0
0

Staklena ploča na severnoj fasadi objekta široka je 15 a visoka 3,3 metra, dok su ostale tri fasade izvedene od kamena zatečenog na lokaciji.

Arhitektonska firma Invisible Studio osmislila je teretanu hotela u engleskoj regiji Somerset kao nezavisni objekat od 150 kvadrata, koji preko ogromnog staklenog zida stvara čvrstu vezu sa baštom.

Prozor teretane – koji je zapravo severna fasada objekta, dimenzija 15 metara širine i 3,3 metra visine – jedan je od najvećih staklenih panela na svetu što je čak veće i od staklene stene u Grand Park Hotela u Rovinju.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Stakleni panel širok je 15 a visok 3,3 metra; Foto: Jim Stephenson

Paleta materijala usklađena s okruženjem

Zgrada zamenjuje zid koji se protezao duž severne granice povrtnjaka, na mestu gde bi se tradicionalno gradio staklenik, piše Arch Daily.

Bašta koja svežim namirnicama snadbeva hotel doprinosi nesvakidašnje prijatnom ambijentu teretane kompleksa, a paleta materijala usklađena je sa prirodnim okruženjem.

Istočna, zapadna i južna fasada objekta izvedene su od kamena zatečenog na lokaciji, koji je zdrobljen i „nabijen“ u materijal za oblaganje.

Južna, zapadna i istočna fasada izvedene su od kamena zatečenog na lokaciji; Foto: Jim Stephenson

Staklena ploča je precizno projektovana sa tolerancijom od dva milimetra i isporučena je kopnenim putem iz fabrike u južnoj Evropi.

U unutrašnjosti, prostor teretane u potpunosti obložen bukovim drvetom, uključujući i elemente ventilacije i rasvete koji su sakriveni između letvica. Sa izuzetkom opreme za vežbanje, u prostoriji nema drugog nameštaja osim drvene klupe ugrađene u erker.

Stakleni zid je formiran kao masivni „kibic prozor“ sa bočnim delovima, kao i gornjom i donjom stranom takođe izvedenom od stakla, tako da se jasno uokviruje impresivan i nesvakidašnji pogled na baštu.

Staklena ploča je precizno projektovana sa tolerancijom od dva milimetra i isporučena je kopnenim putem iz fabrike u južnoj Evropi.

Staklena ploča projektovana je sa tolerancijom od dva milimetra; Foto: Jim Stephenson

Grafički prilozi

 

Foto-galerija

Fotografije: Jim Stephenson

Izabrali smo za vas…

Vodena vila: Na Dunavu kod Đerdapa planiran hotel sa 4 zvezdice

$
0
0

U Donjem Milanovcu planira se izgradnja elipsastog hotela sa 63 sobe, 18 apartmana, pokrivenim bazenom i spa centrom.

Odeljenje za urbanizam, građevinarstvo, stambeno-komunalne i inspekcijske poslove Opštine Majdanpek oglasilo je javnu prezentaciju urbanističkog projekta za urbanističko-arhitektonsku razradu lokacije za izgradnju hotela, spratnosti Pr+M+4, u Ulici kralja Petra prvog u Donjem Milanovcu.

Idejno arhitektonsko rešenje potpisuje beogradska firma Delta Inženjering, nosilac izrade projekta je IBM Consult, takođe iz Beograda, dok je zahtev za potvrđivanje projekta podnelo preduzeće „Vodena vila” iz Ugrinovaca, koje je ujedno i investitor izgradnje planiranog objekta.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Lokacija je smeštena u okviru Nacionalnog parka Đerdap sa režimom zaštite trećeg stepena

Deo područja Nacionalnog parka Đerdap

Lokacija pripada centralnom delu naselja Donji Milanovac, uz obaloutvrdu reke Dunav, i deo je područja u okviru Nacionalnog parka Đerdap sa režimom zaštite trećeg stepena.

Predmetna lokacija, koja pokriva parcelu površine 4.075 m2, nalazi se u građevinskom području centralnog dela Donjeg Milanovca, neposredno uz obalski pojas reke Dunav sa njene severozapadne strane i uz Ulicu kralja Petra prvog sa njene jugoistočne strane.

Sa severoistočne strane lokaciju tangira planirana površina javne namene – park, dok je sa njene južne strane planirana površina ostale namene – ugostiteljstvo i turizam. Lokaciji se direktno pristupa sa postojeće javne saobraćajnice – Ulice kralja Petra prvog.

Predmetna lokacija pokriva parcelu površine 4.075 kvadratnih metara

Objekat je projektovan prema standardima za hotel sa četiri zvezdice.

Novoprojektovani objekat hotela planiran je kao slobodnostojeći i sastoji se iz dva krila. Ravno (levo) krilo objekta je spratnosti P+M+3, dok je elipsasto (desno) krilo spratnosti P+M+4.

Kolski i pešački pristup objektu planiran je sa Ulice kralja Petra prvog, dok je glavni pešački ulaz u hotel planiran sa istočne strane objekta. Sa iste strane predviđen i kolski pristup garažnom prostoru u prizemlju objekta (20 parking mesta), kao i delom natkrivenom parking prostoru na parceli uz objekat (8 parking mesta).

Objekat je projektovan prema standardima za hotel sa 4 zvezdice, a smeštajne jedinice se sastoje od 63 dvokrevetne sobe, 15 dvokrevetnih apartmana, tri porodična, četvorokrevetna apartmana. Ukupan smeštajni kapacitet hotela je 81 smeštajna jedinica za smeštaj 168 osoba.

Objekat je projektovan prema standardima za hotel sa 4 zvezdice; Render: IBM Consult

Predviđena i četiri lokala

Na nivou prizemlja se nalazi garažni prostor, ulazni hol, recepcija sa lobi barom, toaletima, vertikalne komunikacije, kao i kuhinja sa doručkovaonicom sa oko 100 mesta.

Na severozapadnoj strani hotela, prema obalnom pojasu Dunava, u prizemlju objekta su predviđena 4 lokala sa sadržajima za promociju istorijskog i arheološkog nasleđa i turističkih putovanja, rentiranje bicikala i električnih trotineta.

U prizemlju hotela predviđena su četiri lokala, od koji je jedan planiran za poslastičarnicu; Render: IBM Consult

Četvrti sprat je predviđen samo u desnom, elipsastom krilu objekta, u okviru koga se nalaze 6 apartmana, restoran, sala za sastanke, toaleti i druge prateće prostorije.

Na nivou mezanina se, u levom krilu, nalazi zatvoreni bazen sa spa centrom, prostorima za masažu, toaletima, svlačionicama, terasom/baštom, vertikalnim komunikacijama.

Četvrti sprat je predviđen samo u desnom (elipsastom) krilu objekta, u okviru koga se nalaze 6 apartmana, restoran, sala za sastanke, toaleti i druge prateće prostorije i zajedno sa vertikalnim komunikacijama čine funkcionalnu celinu.

Na svakom spratu predviđeni su po 21 soba i 4 apartmana.; Render: IBM Consult

Pešačka staza prema obaloutvrdi Dunava

Ukupna bruto površina objekta iznosi 9.996.09 m2, a slobodni prostori unutar lokacije se parterno uređuju, ozelenjavaju i opremaju adekvatnim urbanim mobilijarom u skladu sa karakterom lokacije.

Plan ozelenjavanja i uređenja slobodnih površina na parceli podrazumeva dominantne površine zelenila planirane sa severoistočne strane objekta prema gradskom parku i oko glavnog ulaza u hotel, zelene pojaseve prema regulaciji pristupne saobraćajnice – Ulici kralja Petra Prvog, južnoj bočnoj granici parcele, kao i uzani pojas zelenila ka obaloutvrdi Dunava.

Parternim rešenjem u okviru predmetne lokacije uređeni su pristupna pešačka staza i plato ispred ulaza u objekat hotela, kao i pešačka staza uz objekat prema obaloutvrdi Dunava čiji se pravac nadovezuje na sistem postojećih pešačkih staza u okviru gradskog parka sa severoistočne strane građevinske parcele. Pešačke staze su bez prepreka i prilagođene kretanju osoba sa invaliditetom, navedeno je u dokumentaciji.

Pešačke staze oko hotela prilagođene su kretanju osoba sa invaliditetom; Render: IBM Consult

Na javnom uvidu do 16. februara

Javna prezentacija projekta počela je u sredu i obavlja se u zgradi opštinske uprave Majdanpek do 16. februara 2022. godine, svakog radnog dana od 8 do 14 časova.

Zainteresovana lica mogu tokom javne prezentacije da izvrše uvid u urbanistički projekat, kao i da svoje primedbe i sugestije na planirana rešenja u pisanoj formi dostave pisarnici opštinske uprave Majdanpek, najkasnije do 16. februara 2022. godine.

Foto-galerija

Novoprojektovani objekat ma Dunavu sastoji se iz dva krila; Render: IBM Consult
Novoprojektovani objekat ma Dunavu sastoji se iz dva krila; Render: IBM Consult

 

Izabrali smo za vas…

Viewing all 131 articles
Browse latest View live