Arhitekte su objekat osmislile u formi slova U, tako da hotel čine tri krila koja se savijaju oko unutrašnjeg dvorišta, dok će krov biti javno dostupan prostor.
Prohodni krov i kula obložena šindrom animiraće posetioce luksuznog hotela u ribarskom mestu Fedje, koji firma Saunders Architecture trenutno projektuje u Norveškoj.
Kada bude sagrađen na zapadnoj obali istoimenog ostrva, Hotel Fedje će ponuditi „tiho utočište“ za turiste koji žele da iskuse život na ostrvu.
Dizajn arhitektonskog studija iz Bergena takođe ima za cilj da posetiocima pruži luksuzno iskustvo koje će oslikavati nordijski životni stil.
Projekat hotela u Fedjeu potpisuje firma Saunders Architecture iz Bergena; Vizualizacija: Mir Visuals
U planu i stvaranje dva nova sela
„Želimo da posetioci osećaju da je ovo jedinstveno i posebno mesto. Želimo da osećaj enterijera i eksterijera reflektuju jednostavne načine života nordijske zemlje i da to dožive kao svoju verziju luksuza, što podrazumeva manje buke, izuzetno dobro primenjeno zanatstvo i jednostavnu paletu materijala, hrane i iskustva.“, rekao je za Dezeensuosnivač firme Saunders Architecture, Tod Saunders.
Projekat hotela je deo masterplana koji Saunders Architecture razvija u saradnji sa lokalnom destilerijom viskija Feddie Ocean Distillery, a koji će uključivati i stvaranje dva nova sela.
Njihova ideja je da se stvori više mogućnosti za turizam na ostrvu, te da se podrži i razvoj destilerije i drugih poslovanja u nastajanju.
Sa lokacije se pruža kontinuirani pogled na Atlantski okean; Vizualizacija: Mir Visuals
Inspiraciju za ovakvu formu arhitekti su pronašli u tradicionalnim poljoprivrednim zgradama u Norveškoj, koje su građene tako da se samostalno štite od vetra.
Hotel će biti izgrađen na lokaciji koja je izolovana ali ipak na udaljenosti od naselja koja je savladiva i za pešake. Ovo mesto će omogućiti i kontinuirani pogled na Atlantski okean kako iz hotela, tako i sa krova objekta.
Arhitekte su objekat osmislile u formi slova U, tako da hotel čine tri krila koja se savijaju oko unutrašnjeg dvorišta. Inspiraciju za ovakvu formu su pronašli u tradicionalnim poljoprivrednim zgradama u Norveškoj, koje su građene tako da se samostalno štite od vetra.
Dok će jedan kraj krila biti uzvišen kako bi formirao toranj, drugo krilo se u potpunosti spušta do tla, kako bi se obezbedio pristup na krov objekta.
Krov će, prema norveškim zakonima biti javno dostupan prostor; Vizualizacija: Mir Visuals
Kreveti sa pogledom na okean
Krov će, prema norveškim zakonima biti javno dostupan prostor, na kome će se postaviti i masivno kamenje, kako bi služilo i kao mesto za sedenje, tako i kao prostor za uzgajanje biljki koje bi kuvari u hotelu mogli da koriste.
Iako još nije poznat izgled unutrašnjosti hotela, najavljeno da će sadržati 75 soba koje će biti dizajnirane tako da svaka ima krevet usmeren pogledom ka okeanu.
U kuli hotela će biti smešteni javni prostori, uključujući bar, spa i restoran, organizovan na poslednjim nivoima.
Na krovu će se naći i prostor za sadnju bilja; Vizualizacija: Mir Visuals
Odmerena primena i detaljna obrada tradicionalnih materijala dala je celokupnom enterijeru uravnotežen i rafiniran izgled uz otmenost hotela visokog ranga.
Razvoj planinskog, odnosno zimskog turizma tokom dvadesetog veka uticao je na stalno unapređenje arhitekture planinskih hotela.
Još od skromnih građevina planinarskih domova, koji pojavom masovnijih zimskih turističkih aktivnosti nisu mogli da ispune potrebe za smeštajem turista, u arhitekturi planinskih hotela zadržao se karakterističan projektantski pristup i oblikovni manir koji je prostore i sadržaje trebalo da poveže sa odlikama planinskog ambijenta, lokalnim materijalima i graditeljskom tradicijom, živopisnim prizorima planinskog predela i romantičnim ugođajem planinske idile.
U jeku širenja zimskog turizma u Jugoslaviji tokom sedamdesetih i prve polovine osamdesetih godina prošlog veka, kada su za planinskih područja u Srbiji rađene opsežnije studije i planovi prostornog razvoja, na Kopaoniku je izgrađeno nekoliko smeštajno-ugostiteljskih turističkih objekata, među kojima se ističe hotel Karavan, kasnije Grand hotel.
Izveden prema projektu arhitekte Petra Badovinca, u periodu od 1978. do 1982. godine, hotel Karavan je programski bio koncipiran kao međunarodni omladinski centar sa strukturom sadržaja koja je odgovarala hotelima B kategorije. Investitor hotela bila je radna organizacija za domaći i međunarodni turizam „Karavan – Naromtravel“.
Petar Badovinac, hotel Karavan na Kopaoniku, 1978-1982. Pogled na južnu stranu hotela i okruženje; Izvor: foto-zbirka Nebojše Anteševića
Badovinac je objekat hotela situirao u pravcu istok – zapad i tako komponovao da se volumeni snažnije vezuju za teren.
Koristeći se konfiguracijom blago nagnutog terena, i mogućnostima povoljne orijentacije u rejonu Turističkog centra Pajino preslo na nadmorskoj visini od 1.730 m, arhitekta Petar Badovinac je objekat hotela situirao u pravcu istok – zapad i tako komponovao da se njegovi volumeni snažnije vezuju za teren.
To je postignuto izdvajanjem četiri viša volumena varirajuće spratnosti zbog nagiba terena i njihovim povezivanjem nižim središnjim delom sličnog oblikovnog rešenja.
Tako dobijen mikro-urbanistički sklop arhitektonski je tretiran na način svojstven projektantskim varijacijama zastupljenim u arhitekturi poznog modernizma(prefabrikovani armirano-betonski panelni skelet u funkciji oblikovne izražajnosti i karakterizacije).
Skijaši na stazi i pogled na hotel Karavan. Fotografija iz 1983. godine. Izvor: Arhiv Jugoslavije
Prihvatljiv odnos prema postojećim objektima
Svi društveni sadržaji i veći deo ekonomsko-tehničkih prostorija organizovani su u središnjem nižem delu hotela. Ulaz za goste hotela i pristup skijaškim terenima predviđeni su na najnižoj koti terena na južnoj strani objekta.
Zbog predviđene etapne izgradnje koja se odrazila na programsku organizaciju, hotel nije dobio jedinstven volumen u kome su obuhvaćeni svi sadržaji, pa se ostvarenim rešenjem težilo pronaći prihvatljiv odnos prema postojećim objektima na tom prostoru kroz interpretaciju pojedinih graditeljskih elementa kojim bi se uspostavio odnos prema graditeljskim karakteristikama tog podneblja (erker, natkrivena terasa, balkon, kosi krov).
Ekspanzija i popularizacija zimskog turizma tokom poslednje decenije uticali su na stalno povećanje kapaciteta kroz izgradnju novih turističkih objekata, a time i na često radikalne transformacije planinskog predela. S druge strane, hoteli izgrađeni u socijalističkoj eri, s izmenjenim imovinsko-pravnim statusom, predstavljaju značajan resurs koji kroz obnovu, unapređenje i osavremenjavanje doprinosi racionalnom korišćenju prostora, posebno u zaštićenim prirodnim područjima.
Osnova Hotela Grand
Opsežnoj rekonstrukciji hotela prethodio je pozivni konkurs za idejno rešenje enterijera tadašnjeg Havana bara.
U karakteru turističkih objekata, smeštajno-ugostiteljske namene, prisutan je fenomen ubrzanog zastarevanja, imajući u vidu da su turistički objekti po svojoj prirodi prilagođeni zahtevima savremenog turizma, pa su pitanja arhitektonsko-oblikovnog i tehničko-tehnološkog unapređenja i osavremenjavanja objekata u ciklusu njihovog korišćenja od posebnog značaja za održivi razvoj turizma.
U tom kontekstu se može sagledati i obnova hotela Grand na Kopaoniku. Opsežnoj rekonstrukciji hotela, jednoj od glavnih prošlogodišnjih investicija kompanije MK Group, prethodio je pozivni konkurs za idejno rešenje enterijera tadašnjeg Havana bara, na kome je učestvovalo nekoliko arhitektonskih timova.
Recepcija Hotela Grand na Kopaoniku
Kompleksnost u projektantskom i izvođačkom smislu
Na osnovu dobijenih idejnih rešenja uređenja zadatog prostora, izrada projekta rekonstrukcije javnih – društvenih prostora hotela poverena je beogradskom Studiju Šavikin, dok je realizaciju smeštajnog aneksa sa garažom i apartmanima u privatnoj svojini sprovela druga projektantska firma.
Programski zadatak je podrazumevao rekonstrukciju, uređenje i opremanje enterijera ulazne zone, recepcije sa aperitiv barom, terase ispred recepcije, hotelskog restorana za pansionske goste sa pretprostorom i komunikacijama, te spa i wellness prostora.
Kompleksnost zadatka u projektantskom i izvođačkom smislu ogledala se ne samo u veličini i zahtevnosti usklađivanja funkcionalnih, oblikovnih i tehnoloških aspekata, nego i u opsegu građevinsko-zanatskih radova i intervencija koje je bilo potrebno preduzeti zbog stanja objekta, te zastarelosti instalacija i opreme.
Pansionski restoran
Posebna pažnja posvećena je i unapređenju tehničko-tehnoloških karakteristika zahtevnih hotelskih sistema.
Stoga je pored oblikovanja enterijera posebna pažnja posvećena unapređenju tehničko-tehnoloških karakteristika zahtevnih hotelskih sistema (grejanje, ventilacija, zaštita od požara, zvučna izolacija, bezbednost, automatizacija i nadzor) i prostora kao što su kuhinjski blok sa skladištima i snabdevanjem, vinska soba, spa i wellness.
Zbog terena u padu na koti nula su smešteni recepcija sa kancelarijama, aperitiv i Bacco bar, na etaži ispod pansionski restoran, kuhinjski blok i ekonomski ulaz, dok se u nivou minus dva nalaze Garden restoran namenjen skijašima, te spa i wellness zona sa bazenom i termalnim blokom.
Iako su se autori očekivano opredelili da enterijer oplemene tradicionalnim materijalima svojstvenim planinskim hotelima, poput drveta, kamena i kože, njihova odmerena primena i minuciozna obrada, naročito primetna kod kasetiranih tavanica, zidnih obloga, pregrada i podnih površina dala je celokupnom enterijeru uravnotežen i rafiniran izgled. Tome je doprineo i izbor svedeno oblikovanog nameštaja danskih, italijanskih i švajcarskih proizvođača.
Garden restoran
Otmenost hotela visokog ranga
Dok teksture korišćenog kamena (mermer, titanium travertin) i tamni tonovi drvenih tavanica, pregrada i obloga evociraju na planinsku rustičnost i klasični štimung, savremeno oblikovana rasvetna tela, različiti komadi nameštaja i tekstilni dodaci enterijeru daju potrebnu otmenost svojstvenu hotelima visokog ranga.
Koloritna komplementarnost i tonalna ujednačenost čine enterijer društvenih hotelskih sadržaja prijatnim ambijentom za boravak. Posebno projektovano veštačko osvetljenje, u vidu tačkastih izvora svetla (lusteri, lapme, reflektori) i dekorativne linijske difuzne rasvete kojom se naglašavaju pojedini elementi ili volumeni, upotpunjuje likovni doživljaj prostora.
Otvoreni kamini koji asociraju na ognjišta pružaju utisak topline i intimnosti
Spa i wellnes prostor pruža gostima intiman boravak postignut diskretnim svetlom, organskim formama i drvenim oblogama.
Otvoreni kamini koji asociraju na ognjišta, krzneni prekrivači i ćebad na sofama pružaju utisak topline i intimnosti.
Ovi detalji i elementi oplemenjuju različite vrste i postavke sedenja u velikom salonu koji poziva da okupljanja i druženja nakon dnevnih aktivnosti provedenih na snegu zimi ili šetnji planinskom prirodom tokom drugog dela godine.
Za razliku od ovakvog ugođaja, spa i wellnes prostor, inspirisan prirodom Kopaonika, pruža gostima intiman boravak postignut diskretnim svetlom, organskim formama i drvenim oblogama.
Spa i wellness prostor inspirisan prirodom Kopaonika
Nova estetska i psihološka vrednost
Početkom osamdesetih godina, vođen višegodišnjim iskustvom u planiranju i projektovanju turističkih kapaciteta, hrvatski arhitekta Matija Salaj (1932-2014), opisujući osnovni princip u projektovanju savremenih turističkih objekata i ulogu arhitekte u tom procesu, iznosi stav da graditi prostore i objekte za odmor i slobodno vreme obavezuje arhitekte da zadovolje dva suprotna zahteva: hotelijeru stvoriti funkcionalno-tehnološki „pogon“, ispravan mehanizam koji će biti funkcionalan, a turisti pružiti ambijent u kojem će se osećati lepše, bolje i bogatije nego u svom domu, prostor stimulativan za nove doživljaje, susrete i relaksaciju.
U ovom zapažanju se ispoljava osnovni metod projektantskog zadatka i koncepta u turističkoj arhitekturi. Obnova Grand hotela na Kopaoniku svedoči upravo o takvom postupku koji je unutrašnjim prostorima i sadržajima dao novu estetsku i psihološku vrednost.
Ukus turističkih konzumenata koji za svoj odmor traže intimniji i topliji ambijent, bežeći od tempa savremenog života i tražeći najbolje uslove za relaksaciju i rekreaciju (objedinjavanje realnog i idealnog, urbanog i prirodnog), predstavlja imperativ turističke arhitekture.
Dizajniran u saradnji s ornitolozima, novi projekat firme Bjarke Ingels Group predstavlja arhitektonski izraz podstaknut velikim ekološkim problemom.
Okružena krošnjama drveća, ova hotelska soba ima za cilj da poboljša okolnu biosferu. Ukoliko se pitate na koji način to može da se uradi, ovaj objekat od 34 kvadrata je obložen sa 350 kućica za gnežđenje ptica, te se tako obezbeđuje stanište za lokalne ptice, a gostima istovremeno pruža osećaj potpunog sjedinjenja sa šumom.
Objekat je osmišljen za Treehotel u švedskom delu Laponije i predstavlja najnoviji dodatak hotelskoj seriji individualno dizajniranih soba, koje su kreirali neki od najpoznatijih arhitektonskih studija poput Snøhetta, Rintala Eggerstsson i Tham & Videgard.
Šumarstvo je dovelo do smanjenog broja prirodnih otvora na drveću gde su se gnezdile ptice; Render: BIG
Zaštita populacije ptica
Ideja firme Bjarke Ingels Group primenjena na ovoj hotelskoj sobi tako će podstaknuti jačanje lokalne biosfere i pomoći u suzbijanju smanjenja populacije ptica, piše ArchDaily.
„Podaci nam pokazuju da se broj različitih populacija ptica smanjuje. Šumarstvo je dovelo do smanjenog broja prirodnih otvora na drveću gde su se gnezdile ptice. Stoga je postavljanje ovih gnezda važna mera koju treba preduzeti“, rekao je švedski ornitolog i saradnik na projektu Ulf Ohman.
Kućice se razlikuju međusobno po veličini; Render: BIG
Ekološki odgovor je pokretač arhitektonskog izraza.
„Dizajnirali smo nov dodatak za Treehotel – našu Biosferu – kako bismo stvorili jedinstveno iskustvo za goste hotela, a koji inspiraciju dobija od kvaliteta okolne šume i absorbuje ih u unutrašnjost. Ekološki odgovor je pokretač arhitektonskog izraza“, rekao je ŽoaoAlbukerki, arhitekta i partner u BIG-u.
U objekat se pristupa preko visećeg mosta koji kreće od tla i vodi do samog ulaza u objekat okružen krošnjama.
U objekat se pristupa preko visećeg mosta; Render: BIG
Završetak izgradnje tokom maja
Ptičija gnezda koja obavijaju staklenu kabinu razlikuju se međusobno po veličini u zavisnosti od vrste ptica za koju su namenjeni.
Tamni enterijer usmerava pažnju gostiju ka spoljašnjosti, a krovna terasa omogućava panoramski pogled na okolnu šumu.
Planirano je da ovaj zanimljivi projekat bude završen tokom maja ove godine.
Tamni enterijer usmerava pažnju gostiju ka spoljašnjosti; Render: BIG
Na dvovodnom krovu nagiba 40 stepeni primenjeno je 214 panela za zastakljivanje kako bi se formiralo adekvatno rešenje prirodnog osvetljenja i ventilacije.
Projekti adaptacije komercijalnih zgrada postavljaju pred arhitekte uvek ozbiljne dizajnerske izazove. Tako je transformacija engleskog zatvora Bodmin iz 18. veka u moderan hotel značila prihvatanje raznovrsnih ograničenja u vezi sa infrastrukturom zgrade sa kojima se trebalo izboriti.
Zdanja poput ovog često imaju građevinske propise kojima se garantuje očuvanje istorijskih i arhitektonskih interesa objekta, utičući na taj način na toplotni komfor i način na koji dnevno svetlo sprovodi transformaciju u prostor zgrade.
Hotel se sastoji se od dva krila povezana tornjem koji je u formi centralnog atrijuma; Foto: VELUX Commercial
Udobnost korisnika i uvođenje tehnologije
Ovakvi izazovi mogu učiniti da arhitektonsko planiranje izgleda složenije, posebno kada je potrebno izvesti prenamenu objekta.
Adaptacija osnove projekta, odnosno promene organizacije prostora, uzima u obzir udobnost korisnika i uvođenje tehnologije, što takođe u velikoj meri utiče na dizajn.
Tako je projekat hotela Bodmin Jail zahtevao instalacije svetlarnika koje bi mogle da funkcionišu unutar ovog prostora i kultnog kosog krova, piše ArchDaily.
Zastakljivanje je primenjeno na dvovodnom krovu nagiba četrdeset stepeni; Foto: VELUX Commercial
Centralna tačka koja je dovela do uspeha transformacije bilo je ugrađivanje svetlarnika u zajednički prostor.
Izazovi dizajna dovode do kreativnih rešenja i inovacija koje mogu biti dobre za životnu sredinu, smanjujući emisiju ugljenika uz manje potrebnog materijala.
Projekti renoviranja su prilika za obnavljanje postojećih rešenja i karakteristika zgrada, a restauracija sve više postaje fokus arhitekti koji razmišljaju održivo.
Centralna tačka koja je dovela do uspeha transformacije ovog zatvora u luksuzni hotel bilo je ugrađivanje svetlarnika u zajednički prostor hodnika i recepcije.
Cilj je bio obezbediti prirodno svetlo i komfornu ventilaciju za novi hotel; Foto: VELUX Commercial
Ćelije pretvorene u spavaće sobe
Kako navode autori projekta, cilj je bio obezbediti prirodno svetlo i komfornu ventilaciju kako bi gosti u letnjim mesecima mogli da uživaju tokom boravka.
Tako je kreativni tim firme Twelve Architects uspeo da pretvori oronuli objekat zarastao rastinjem u turističku atrakciju, koju karakteriše udobnost i uživanje.
Hotel Bodmin Jail sastoji se od dva krila povezana tornjem koji je u formi centralnog atrijuma. Svako krilo je sa svojim zatvorskim ćelijama pretvoreno u krila sa luksuznim spavaćim sobama za goste.
Zatvorske ćelije postale su luksuzne hotelske sobe za goste; Foto: VELUX Commercial
Paneli su napravljeni od aluminijumskih profila sa trostrukim zastakljenjem.
Ukupno 214 VELUX panela za zastakljivanje je primenjeno kako bi se formiralo adekvatno rešenje prirodnog osvetljenja, na dvovodnom krovu nagiba četrdeset stepeni.
Paneli su napravljeni od aluminijumskih profila sa trostrukim zastakljenjem i zaptiveni materijalom otpornim na UV zračenje, te pružaju poboljšani toplotni komfor i energetsku efikasnost.
Tokom leta prozori se mogu otvoriti, kako bi obezbedili prirodnu ventilaciju i ohladili prostorije od toplog vazduha koji se podiže ka prozorima.
Razlomljena linija fasade hotela Valkane dobijena je ponavljanjem modula smeštajne jedinice, dok zelena fasada sanira krajolik nekadašnjeg kamenoloma koji je zapušten decenijama.
Iako nadaleko čuvena po svojim antičkim građevinama i filmskom festivalu, kao i obližnjem nacionalnom parku Brioni, Pula je kao turistička atrakcija u vreme SFRJ najčešće bila u senci primorskih gradića poput Rovinja ili Poreča, čiji su hoteli i plaže posebno bili omiljeni među Beograđanima i Novosađanima.
Međutim, u poslednjih nekoliko decenija, Pula se od prevashodno industrijskog i administrativnog centra sve više nameće i kao turističko središte Istarske županije, te je danas, uglavnom uz obalu ali i u samom gradu, ovde smešten velik broj hotela, apartmanskih naselja, kampova, dečjih i ferijalnih letovališta, kao i nekoliko nautičkih marina.
Tako će grad koji su njegovi najpoznatiji rokeri KUD Idijoti pre skoro četiri decenije opisivali kao “danju dosadan – noću pospan”, uskoro dobiti još jedan reprezentativan hotelski objekat sa pet zvezdica, koji će biti izveden prema projektu firme 3LHD.
Hotel se nalazi istočno od gradskog kupališta u Puli; Foto: 3LHD
Hotel u zoni bivšeg kamenoloma
Arhitekti iz renomiranog zagrebačkog biroa su na području Istre već realizovali nekoliko sličnih projekata, među kojima se izdvajaju dva rovinjska hotela, oba sa pet zvezdica: Grand Park Hotel – čija je izgradnja koštala 90 miliona evra – i Hotel Lone, sa kojim je 3LHD postao poznat širom Evrope.
Njihovo novo arhitektonsko delo nosi ime Hotel Valkane, a nalaziće se se u zoni bivšeg kamenoloma u Puli, istočno od gradskog kupališta, u području eksploatisanog pejzaža koji fizički i vizuelno ograničava razvoj lokacije.
Projekat je premijerno predstavljen krajem aprila u Puli; Foto: 3LHD
Kako za naš portal navode iz 3LHD, zgrada hotela vraća ambijentalne i oblikovne vrednosti prostoru, svojim sadržajima aktivira zatečeni kontekst i omogućava njegovo prilagođavanje različitim potrebama stalnih i privremenih korisnika.
“Razlomljena linija fasade, dobijena ponavljanjem modula smeštajne jedinice, reinterpretira stepenice nekadašnjeg kamenoloma uz dodatak zelene fasade koja sanira narušeni krajolik i stvara novo zelenilo u gradu”, kažu za Gradnju zagrebački arhitekti.
Zgrada hotela vraća ambijentalne i oblikovne vrednosti prostoru; Foto: 3LHD
Park kao tampon zona
Prema njihovoj zamisli, novim hotelom povezuje se zelenilo prirodnog sačuvanog krajolika u okolini parcele s revitalizovanim zelenim parterom i javnim površinama uz more.
Park ispred hotela postaje tampon zona između zgrade hotela i spoljašnjih prostora, objasnili su iz 3LHD za naš portal.
Ukupna površina parcele na kojoj će se nalaziti hotel sa pratećim sadržajima iznosi 27.329 m2, od čega će sam objekat hotela zauzimati polovinu, odnosno 13.189 kvadrata.
Projektom su revitalizovani zeleni parter i javne površine uz more; Foto: 3LHD
Izgradnjom hotela biće sanirano područje koje je bilo zapušteno od 1965. godine.
Kako je najavljeno na prezentaciji projekta održanoj krajem aprila u Puli, Hotel Valkane biće prvi luksuzni hotel visoke klase na širem području najvećeg istarskog grada, a njegovom izgradnjom biće sanirano područje koje je bilo zapušteno od 1965. godine.
U idejnom rešenju predviđene su najviše dve podzemne i najviše sedam nadzemnih etaža sa ukupno 180 soba, kao i 183 podzemna parking mesta koja će, kako se navodi, u potpunosti zadovoljiti potrebe hotela.
Planirana vrednost projekta je preko 500 miliona kuna, odnosno oko 66 miliona evra.
Minimalistička mrežasta struktura obavijena je pravim urbanim ekosistemom, dok desetine prozora omogućavaju prirodno osvetljenje u celom prostoru.
Francusko-brazilski studio Triptyque Architecture, u saradnji sa Filipom Starkomi studijom za pejzažno uređenje Coloco, potpisuje projekat Vile M, kompleksa mešovite namene u Parizu koji pod jednim krovom objedinjuje hotel, restoran i zdravstveni centar.
Vertikalna bašta koja se uzdiže od trotoara do bara na krovu prianja uz minimalističku mrežastu strukturu, ispunjavajući tako svoju nameru da bude deo održive, energetski efikasne arhitekture koja vraća prirodu u grad.
„Istražili smo sve raspoložive površine kako bismo potencirali zelenilo i izbegli gubitak energije i ugljenika“, objašnjava za Plain MagazineGijom Sibo, partner u Triptyque i arhitektonski dizajner Vile M.
Lišće i vinova loza spuštaju se sa balkona hotelskih soba i niču iz sadnica ugrađenih u fasadu, stvarajući zeleno okruženje koje se prostire na 8.000 kvadratnih metara usred užurbanog Monparnasa.
Pored ovog urbanog ekosistema, desetine prozora omogućavaju prirodno osvetljenje u celom prostoru.
Namenski prostori u potpunosti prihvataju inovativan pristup projekta arhitekturi i uslugama.
U unutrašnjosti objekta, namenski prostori u potpunosti prihvataju inovativan pristup projekta arhitekturi i uslugama.
Hotel „Villa M“, sa smeštajnim kapacitetom od 73 sobe, nudi prekrasan pogled na grad iz opuštajućih enterijera nalik na čauru, opremljenih izdržljivim materijalima, organskim bojama i toplim savremenim nameštajem.
Prateći restoran služi kao mesto za obedovanje i druženje, sa velikom otvorenom terasom koja ga čini jednim od najatraktivnijih mesta na levoj obali Sene.
Ostali sadržaji u zgradi uključuju bokserski i fitnes klub, sobe za jogu, coworking prostor, bar na krovu, kao i zdravstveni centar.
„Vilu M smo dizajnirali kao naturalistički arhitektonski manifest, to jest, kao građevinu nove ere, u kojoj čovek više nije suprotstavljen prirodi“, izjavili su iz studija.
Proputovali smo jadranskim primorjem ne bi li vam predstavili sedam arhitektonskih projekata koji turistički užitak podižu na jedan sasvim drugi nivo.
Možda i najlepši deo obale Jadranskog mora pripadao je nekad državi zvanoj Jugoslavija, a novostvorene zemlje koje se danas nalaze na potezu od Ulcinja do Kopra već godinama unazad, svaka na svoj način, ulažu veliki trud da ovaj biser prirode što više približe turistima širom sveta.
Tako su sterilna odmarališta nebrojenih jugoslovenskih preduzeća i mali lokalni hoteli sve više počeli da ustupaju mesto grandioznim arhitektonskim projektima koji postaju turistička atrakcija sami za sebe – kako u eksterijeru, tako i u enterijeru.
Pogledajte sedam dizajnerskih hotela na Jadranu koji odišu originalnim dizajnom i stilom, karakterističnim koloritom i, naravno, luksuzom.
Gotovo svi elementi uređenja enterijera dizajnirani su isključivo za ovaj prostor.
Otvoren u junu 2011. godine, ovaj hotel s pet zvezdica smešten je u park-šumi Zlatni rt uz samo more nedaleko od Rovinja, Hrvatska. Projektanti iz renomiranog zagrebačkog biroa 3LHD kreirali su novi arhitektonsku ikonu ovog idiličnog jadranskog grada, a gotovo svi elementi uređenja enterijera su dizajnirani isključivo za ovaj prostor. Ceo tekst ovde
Zgrada ima 94 apartmana koji su opremljeni kao hotelske jedinice.
Regent Hotel Residences izgrađen je sa severne strane zgrade luksuznog hotela Regent u Porto Montenegru i zamišljen je kao svojevrsni nastavak tog objekta. Zgrada ima 94 apartmana koji su opremljeni kao hotelske jedinice, kao i niz komercijalnih prostora za razvoj malih biznisa. Ceo tekst ovde
Renoviranje je preduzeto sa razumevanjem zgrade i njene istorije
Hotel Koper u Sloveniji, originalno izgrađen početkom 50-ih godina prošlog veka, dobio je prošle godine novo ime ali i novi unutrašnji izgled za koji je zaslužan ljubljanski biro AKSL arhitekti. Renoviranje je preduzeto sa svim raspoloživim znanjem i razumevanjem zgrade i njene istorije. Ceo tekst ovde
Struktura vile oponaša elemente tradicionalne metode suhozida u Dalmaciji.
Na ostrvu kraj Zadra arhitekta Bašić stvorio je pravi arhitektonski dragulj, fascinantan neobičnom geometrijom i besprekornim stapanjem s terenom. Arhitektura vile konceptualno počiva na lokalnoj baštini, a njena struktura oponaša elemente tradicionalne metode suhozida u Dalmaciji. Ceo tekst ovde
Hotel ima 28 različitih soba smeštenih unutar stare građevine i četiri prostrana apartmana u novom aneksu.
Roxanich Hotel i vinski podrum u Motovunu u Istri sastoji se od stare kamene kuće, starog podruma, novog aneksa, podzemne garaže, ukopanog skladišta i vinskog podruma. Osmišljen je kroz 28 različitih soba smeštenih unutar stare građevine i četiri prostrana apartmana u novom aneksu hotela. Ceo tekst ovde
Lifestyle hotel Vitar u Bolu na Braču; Foto: Robert Leš
U oblikovanju prostora projektantski tim se vodio tipičnom mediteranskom atmosferom
Smešten na samom ulasku u Bol na Braču, hotel nudi spektakularne vizure na jadransku okolinu, pa se u oblikovanju prostora projektantski tim vodio tipičnom mediteranskom atmosferom. Kreveti u svim sobama zarotirani su za 90 stepeni, pa se iz njih može posmatrati more, zalazak sunca ili Vidova gora. Ceo tekst ovde
Gde god da se u hotelu nalazi, gost dobija utisak boravka u parku.
Šlag na tortu! Otvaranjem ovog hotela, Rovinj je postao top luksuzna destinacija na Jadranu. Svaka etaža hotela izmaknuta je i prati nagib terena čime su stvorene velike površine terasa, mediteranskih vrtova, vodenih površina, bazena i sunčališta. Gde god da se u hotelu nalazi, gost dobija utisak boravka u parku s pogledom na Rovinj, Sv. Eufemiju, ostrvo Sv. Katarinu i zalaske sunca. Ceo tekst ovde
Novim svodovima i lukovima, kao i zakrivljenim ivicama, arhitekte su ponovo stvorile jedinstvenu auru tradicionalnih kuća na ovom grčkom ostrvu.
Nakon uspešne saradnje ostvarene na hotelu Andronikos na Mikonosu, grčka firma KLAB Architecture i kompanija Andronikos Hotels ponovo su udružili snage za novi hotel na Santoriniju.
Velika kuća od tri sprata iz 1970-ih, koja se nalazi u prestižnom ostrvskom selu Imerovigli, preuređena je kao butik hotel sa šest apartmana, koji je poneo naziv Andronikos Hotel Santorini.
Dobro opremljene sobe i apartmani imaju izlaz na balkon ili terasu sa prekrasnim pogledom na more.
Novi svodovi i lukovi i zakrivljene ivice tako ponovo stvaraju jedinstvenu auru tradicionalnih kuća na ovom grčkom ostrvu, objasnile su arhitekte za ArchDaily.
Dobro opremljene sobe i apartmani u hotelu Andronikos Santorini imaju izlaz na balkon ili terasu sa prekrasnim pogledom na more.
Neke od jedinica imaju sopstvenu hidromasažnu kadu na otvorenom.
Za uzglavlja i vrata ormara KLAB je koristio lokalno drvo perforirano šarama. Sofe i kreveti organskih, zaobljenih oblika napravljeni su po meri.
Neke od jedinica imaju sopstvenu hidromasažnu kadu na otvorenom. Svaka soba pak ima sopstveno kupatilo sa tušem, a klima-uređaj se, naravno, podrazumeva.
Svaka soba sadrži prostor za sedenje gde se gosti mogu opustiti, dok je u svakoj jedinici dostupan flat-screen TV sa satelitskim kanalima.
„Privatnost i neverovatan pogled od 180 stepeni čak i iznutra uspešno je stvoren podizanjem zone kreveta i otvaranjem novih prozora“, saopšteno je iz grčkog arhitektonskog studija.
Improvizovanjem originalne geometrije arhitekte su uspele da stvore jednostavnu formu čistih linija, integrisanu u kubističku strukturu okruženja.
Grčki arhitektonski studio Kapsimalis Architects projektovao je hotel u mestu Firi, na ostrvu Santorini, koji sadrži samo pet apartmana.
Nazvan Ethos Vegan Suites, hotel je smešten u tipičnoj kući najvećeg grada Santorinija iz 20. veka i dizajniran je oko ideje „eko-prijateljskog koncepta veganskog pristupa“.
Hotel sadrži samo pet apartmana raspoređenih na dve etaže; Foto: Yiorgos Kordakis
Principi veganskog gostoprimstva
U potpunosti renoviran objekat takođe sadrži i foaje i kuhinju, koja gostima hotela služi vegansku hranu, objasnile su grčke arhitekte za Dezeen.
„Cilj nam je bio da primenimo upotrebu, karakteristike i principe veganskog gostoprimstva u celom hotelu. Osnovni koncept dizajna bio je da se iskoristi i improvizuje struktura postojeće zgrade u gusto naseljenom mestu Fira, koja je tokom vremena pretrpela više promena i dopuna“, rekla je suosnivačica Kapsimalis Architects Marijana Kapsimali.
Osnovni koncept dizajna bio je da se iskoristi i improvizuje struktura postojeće zgrade; Foto: Yiorgos Kordakis
Hotel je adaptiran uz primenu veganskih materijala i održivog nameštaja koji se mogu reciklirati.
Vlasnici su odabrali objekat zbog njegovog strukturalnog integriteta, prikladnog rasporeda i tipičnih karakteristika za arhitekturu ostrva nakon zemljotresa 1956. godine.
Može se reći da je primarna karakteristika hotela to što je adaptiran uz primenu veganskih materijala i održivog nameštaja koji se mogu reciklirati, a svi su lokalnog porekla.
Hotel je adaptiran uz korišćenje lokalnih materijala; Foto: Yiorgos Kordakis
Fokus na biofilnom dizajnu
Unutrašnji zidovi su obloženi konopljom i peskom, dok je zgrada opremljena keramikom, hrastovim drvetom i lanom.
Kapsimalis Architects su se fokusirali i na biofilni dizajn, koristeći zemljane tonove i prirodne materijale i dodajući vodene elemente i biljke u prostore.
Arhitekti su koristili zemljane tonove i prirodne materijale; Foto: Yiorgos Kordakis
Parapet, venecijaneri i određeni zidovi uklonjeni su iz strukture kako bi se stvorile čiste linije.
Kao deo rekonstrukcije, izgled zgrade je lišen pojedinih elemenata, kako bi se dobio pojednostavljen izgled, koji je u skladu sa kubističkom arhitekturom u Firi.
Tako su parapet, venecijaneri i određeni zidovi uklonjeni iz strukture kako bi se stvorile čiste linije.
Niz keramičkih klaustera je korišćen za izgradnju perforiranih zidova koji omogućavaju širenje prirodnog svetla po hotelu, kao i za stvaranje poluprivatnih zona.
Foto: Yiorgos Kordakis
Improvizacija početne geometrije
„Pošto zgrada pripada tradicionalnom mestu Firi, u kom su delovi područja menjani tokom poslednjih nekoliko decenija, želeli smo da improvizujemo početnu geometriju i da stvorimo jednostavnu formu, integrisanu u prvobitnu kubističku strukturu sela“, dodala je Kapsimali.
Na samom ulazu u objekat nalazi se poluotvoreni prostor koji služi kao prostor dobrodošlice u hotel, dok su dva apartmana smeštena na prizemlju, a preostala tri na prvom spratu.
Pristup bazenu omogućen je iz svih pet soba; Foto: Yiorgos Kordakis
Terase objekta se koriste i za uzgoj povrća i začinskog bilja koje se služi u kuhinji hotela.
Sve sobe imaju pristup bazenu, s obzirom da se jedan nalazi na prizemlju, a drugi na terasi na prvom spratu. Terase objekta se takođe koriste i za uzgoj povrća i začinskog bilja koje se služi u veganskoj kuhinji hotela.
„Uspeli smo da postignemo biofilni, bioklimatski i održiv prostor korišćenjem savremene i energetski efikasne zgrade, kao i iz primenom izolacionih materijala i tehnologija koje smanjuju potrošnju energije“, rekla je na kraju Marijana Kapsimali.
Autori arhitekture uspeli su da postignu biofilni, bioklimatski i održiv prostor; Foto: Yiorgos Kordakis
Arhitekte su se fokusirale na očuvanje originalnog dizajna fasade, dok u enterijeru sveobuhvatni ambijent odiše minimalističkom elegancijom.
U srcu grada Nju Hejvena, u američkoj državi Konektikat, nedavno je obnovljena zgrada iz 1970-ih, koja sada nosi zvaničan naziv Pasivna kuća „Hotel Marcel“.
Brutalističku strukturu staru pet decenija, koju je projektovao arhitekta Marsel Brojer, transformisao je lokalni arhitektonski studio Becker + Becker, koji je objekat preuzeo od firme IKEA 2019. godine.
Poslednje tri godine studio je proveo u realizaciji projekta, obnavljajući unutrašnjost, te transformišući napušteno kancelarijsko sedište u 165 hotelijerskih soba, sa novim foajeom, restoranom, galerijom i prostorom za sastanke.
Brutalističku strukturu staru pet decenija projektovao je arhitekta Marsel Brojer; Foto: Seamus Payne
Model održivog gostoprimstva
Objekat, koji danas nosi naziv po arhitekti koji ga je prvobitno projektovao, predstavlja „model održivog gostoprimstva“, sa ciljem da postane prvi hotel sa sertifikatom pasivne kuće u Sjedinjenim Državama.
„Radilo se na postavljanju dugotrajnih prioriteta očuvanja istorije i ekonomskog razvoja kako bi se stvorio visokokvalitetni hotel i sala za sastanke u blizini obale, železničkih stanica i glavnih auto-puteva, a ujedno na ulazu u grad“, objasnile su arhitekte za DesignBoom.
Od nameštaja i osvetljenja do izbora materijala, tim je stvorio sveobuhvatni ambijent koji odiše minimalističkom elegancijom.
Becker + Becker su zajedno sa američkim studijomDutch East Design uspeli da ponovo konfigurišu i uspostave organizaciju enterijera kako bi „Hotel Marcel“ mogao da oživi.
Od nameštaja i osvetljenja do izbora materijala, tim je stvorio sveobuhvatni ambijent koji odiše minimalističkom elegancijom, koju karakterišu drvene završne obrade, beli zidovi i suptilni paterni koji predstavljaju primarnu pozadinu u nekoliko prostorija.
Zgrada je oživela ponovnom konfiguracijom i uspostavom organizacije enterijera; Foto: Seamus Payne
Očuvan originalni dizajn fasade
Kada je eksterijer u pitanju, arhitekte su se fokusirale na očuvanje originalnog dizajna fasade, popravljajući je samo tamo gde je neophodno, bez da ugroze upečatljivu formu i brutalistički reljef.
Bauer je prvobitno osmislio zgradu 1967. godine kao pravougaoni volumen podeljen na pola, stvarajući prostor za centralnu prazninu koju podržavaju stubovi.
Gledano sa strane, arhitektura poprima neobičan i zadivljujući dvostruki oblik, zbog čega se ističe kao obeležje Konektikata svih ovih godina.
Fasada je obnovljena bez ugrožavanja njene upečatljive forme i brutalističkog reljefa; Foto: Seamus Payne
Solarni paneli i reciklirani materijali
Osim estetskog renoviranja, „Hotel Marcel“ dostiže impresivne brojke kada su u pitanju njegove karakteristike kao pasivne kuće.
Prvobitno, američke arhitekte su opremile ovaj objekat sa 1.000 solarnih panela, obezbeđujući 100% energetskih potreba za osvetljenje, grejanje i hlađenje.
Osim toga, Becker + Becker su dopunili korišćenje solarne energije recikliranim građevinskim materijalima, koji su pritom i lokalni, kao i toplotnom izolacijomvisokih performansi, niskonaponskim POE/LED osvetljenjem i stanicama za punjenje električnih automobila.
Oblik zgrade omogućava neometanu cirkulaciju oko i unutar objekta, dok dizajn ima za cilj da poništi granicu između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora.
Slavni arhitekta Sou Fudžimoto predstavio je svoj novi projekat nazvan Not a Hotel Ishigaki, a čija je lokacija smeštena na jugozapadu japanskog ostrva Išigaki.
Jedinstveni hotel u tropskom odmaralištu organizovan je na kružnoj bazi otvorenoj ka okolnom prirodnom pejzažu u svim pravcima, a svakako njegova glavna karakteristika je talasasti krov prekriven vegetacijom.
Hotel je smešten na jugozapadu japanskog ostrva Išigaki; Foto: Sou Fujimoto Architects
Poništavanje granice između eksterijera i enterijera
Oblik zgrade omogućava neometanu cirkulaciju oko i unutar objekta, a dizajn ima za cilj da poništi granicu između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora, piše ArchDaily.
Odmaralište je zamišljeno kao mesto gde se mogu okupljati prijatelji kako bi uživali u miru osamljene plaže, roštiljanju u bašti, ili da jednostavno popiju zajedno piće u dnevnom boravku i dalje se upute u svoje sobe.
Glavni dnevni boravak hotela ima pogled na more; Foto: Sou Fujimoto Architects
Velika hotelska terasa otvara se ka 12 metara dugom infinity bazenu, uz koji je smešten i kamin.
Glavni dnevni boravak hotela ima pogled na more, a četiri zasebne sobe mogu da prime do deset osoba.
Velika hotelska terasa otvara se ka 12 metara dugominfinity bazenu, uz koji je smešten i kamin, a u neposrednoj blizini je i sauna.
Neposredno uz ovaj prostor nalazi se i staza sa koje se pruža panoramski pogled na more i u ovoj zoni se gostima omogućavaju raznovrsne aktivnosti na otvorenom.
Četiri zasebne sobe mogu da prime do deset osoba; Foto: Sou Fujimoto Architects
Primarni element Fudžimotovog projektovanja
Kružna konstrukcija sa perforiranim krovom primarni je element projektovanja japanskog arhitekte, kako u ovom slučaju, tako i na njegovim drugim projektima.
Jedan od poznatijih je Kuća mađarske muzike u Budimpešti, koja je do svog otvaranja krajem januara bila jedna od najiščekivanijih zgradaza 2022. godinu.
„Kuća mađarske muzike“ otvorena je početkom godine u Budimpešti; Foto: Palkó György
Na mestu postojećeg hotela Biševo gradiće se novi luksuzni hotel ali sa značajno smanjenim uticajem na okolinu i vidljivošću s mora.
Investicijom od 52 miliona evra u izgradnju novog ekskluzivnog hotela u Komiži i dovođenjem Marriottovog lifestyle brenda Autograph Collection po prvi put u Hrvatsku, investitor Modra špilja sa PBZ Croatia osiguranje, pokrenuće transformaciju ponude celog ostrva Vis, piše Poslovni dnevnik.
Na mestu glomaznog betonskog objekta sadašnjeg Hotela Biševo s dve zvezdice, Komiža će do 2025. godine dobiti hotel od pet zvezdica koji će se u potpunosti uklopiti u prirodnu okolinu i vizuru grada, kao i šetalište uz more.
Važan segment u hotelu biće wellness koji će biti inspirisan Modrom pećinom na ostrvu Biševo.
Brend Autograph Collection spada u takozvanu “premium distinctive” grupu Marriott hotela, što je po nivou luksuza u sredini (između luxury i select hotela), a po sadržajima i stilu radi se o jedinstvenim hotelima koji ističu lokalnu kulturu i priču. Pod brendom Autograph Collection posluje stotinak hotela na pet kontinenata, a najviše ih je u Evropi i Centralnoj Americi kao i Karibima. Sada dolazi i u Hrvatsku.
Na realizaciji ovog projekta koji se kuva zadnjih godinu dana, uz investitora, angažovani su arhitektonski studio 3LHD, agencija Bruketa&Žinić&Grey kao konsultantska kompanija Hotel&Destination Consulting.
3LHD je inače poznati biro koji potpisuje projekte neke od najluksuznijih hotela na Jadranu poput rovinjskog Grand Hotela ili Lone.
Hotel će imati 5 zvezdica; Foto: 3LHD
Reinterpretacija gradića
Idejno rešenje koje podrazumeva izgradnju potpuno drugačijeg koncepta hotela na mestu postojećeg, s gotovo jednakim brojem soba, ali značajno smanjenim uticajem na okolinu i vidljivošću s mora.
Važan segment u komiškom hotelu biće wellness koji će biti inspirisan Modrom pećinom na ostrvu Biševo, s nizom unutrašnjih i spoljašnjih bazena i sadržaja koje okružuje mediteranski vrt, još jedna važna komponenta projekta.
Hotel koji se sastoji od nekoliko manjih objekata povezanih toplim hodnicima, na savremen način će reinterpretirati urbanizam samog gradića s dvorištima. 3LHD je pod zemlju smestio svu infrastrukturu, uključujući i garažu. Hotel će imati ukupno 133 smeštajne jedinice.
Dodatnih 28 rezidencija planirano je da se kaskadno smeste iznad lokalnog puta i prirodno nadovežu uz postojeće objekte u Komiži. Uz nekoliko spoljašnjih i velik infinity bazen s roof top barom neposredno uz šetalište kraj mora, deo soba imaće privatne bazene.
Postojeći hotel Biševo; Foto: 3LHD
Zeleni projekat za 2025.
Projekat će biti maksimalno “zelen”, u skladu s mogućnostima ove udaljene lokacije, tako da će se u njega ugraditi dobar deo lokalnih materijala. Tražiće se rešenja koja će biti održiva u budućem održavanju objekata.
“Vis kao vulkansko ostrvo ima sopstvene izvore vode, što je jako važno za održivost projekta, kao i najveću ostrvsku solarnu elektranu na Jadranu.”, kaže Radaković.
Zatvaranje cele konstrukcije buduće investicije trebalo bi biti dovršeno u idućih pola godine, što je preduslov za početak gradnje koja bi mogla početi već na proleće ili na jesen 2023. godine, i za to je predviđeno 18 do 24 meseca.
Objektivno bi tako novi Autograph Collection Vis mogao biti na tržištu za sezonu 2025. predviđa investitor.
Unutar sferične čelične konstrukcije kao glavna atrakcija planiran je prostor od četiri hektara koji bi oponašao površinu Zemljinog prirodnog satelita.
Dizajneri Sandra G. Metjuz i Majkl R. Henderson kreirali su koncept za 224 metra visoko sferično odmaralište koje bi uključivalo i iskustvo nalik onom na Mesecu, a nadaju se da će projekat biti realizovan na četiri lokaciješirom sveta.
Nazvan jednostavno Moon (srp. Mesec), ovaj nesvakidašnji rizort bi se sastojao od sferične čelične konstrukcije koja zatvara hotel i atrakciju koja simulira površinu Meseca, izgrađene na dva trospratna kružna podijuma.
Prvo Moon odmaralište bi moglo biti izgrađeno u Dubaiju
Najveća sfera na svetu
„Ne postoji ništa slično Mesecu bilo gde na planeti Zemlji“, rekao je Henderson razgovoru za portal Dezeen.
„To će biti potpuno integrisano, savremeno luksuzno odmaralište koje obuhvata jedinstvenu atrakciju koja omogućava gostima da šetaju po površini Meseca dok istražuju autentičnu lunarnu koloniju – svemirski turizam za svakoga!“
Iznad podijuma, struktura visoka 224 metra biće zatvorena u okviru „najveće sfere na svetu“, koja bi spolja bila ukrašena kao Mesec.
Moon bi bio prekriven kompozitom od ugljeničnih vlakana i uključivao bi solarne panele za napajanje odmarališta.
Ovaj loptasti oblik bi bio konstruisan od čeličnog okvira slične prirode onima koje je popularizovao američki arhitekta Ričard Bakminster Fuler.
Osim toga, Moon bi bio prekriven kompozitom od ugljeničnih vlakana i uključivao bi solarne panele za napajanje odmarališta.
Presek (šematska perspektiva)
Lunarna kolonija za goste i astronaute
Unutar sfere, iznad hotela od 20 spratova, kao glavna atrakcija planiran je prostor koji bi oponašao površinu Meseca i uključivao „lunarnu koloniju“.
„Imaće četiri hektara autentične talasaste mesečeve površine koja će uključivati veoma detaljnu radnu lunarnu koloniju“, objasnio je Henderson.
„Ovo specifično područje će se koristiti za posete gostiju i obuku astronauta. Kolonija će biti poligon za više globalnih korporacija i svemirskih agencija koje će ovde prikazati svoju tehnologiju. Takođe će uključiti komponentu univerzitetskog kampusa“ – dodao je dizajner.
Glavnu atrakciju odmarališta predstavljaće iskustvo nalik onom na Mesecu
Prvi hotel predviđen u Dubaiju
Henderson i Metjuz su osnovali organizaciju Moon World Resorts kako bi licencirali Moon koncept, sa ciljem izgradnje po jednog odmarališta u Severnoj Americi, Evropi, Bliskom istoku i Aziji. Organizacija predviđa da će prvo odmaralište biti izgrađeno u Dubaiju.
Procenjuju da će izgradnja svakog pojedinačnog odmarališta koštati 5 milijardi dolara, te da će svake godine privući 10 miliona posetilaca.
Za razliku od mnogih „fantastičnih predloga“ predstavljenih na arhitektonskim portalima, Moon će biti izgrađen.
„Za razliku od mnogih ‘fantastičnih predloga’ predstavljenih na arhitektonskim portalima, Moon će biti izgrađen, jer je to potpuno logično iz perspektive izgrađenog okruženja i njegov poslovni plan je izuzetno ubedljiv“ – rekao je Henderson.
„Savladaćemo licenciranje jedne velike korporacije ili regionalno licenciranje više korporacija za mogućnost razvoja Moona na četiri globalne lokacije“, dodao je na kraju dizajner.
Grupa „regularno“ postavljenih i preokrenutih mikrostruktura sa dvovodnim krovovima dizajnirana je da evocira arhitekturu planinskog sela koje se ogleda u vodi.
Projekat potpisuje italijanska arhitektonska firma Network of Architecture (NOA); Foto: Alex Filz
Igra vidika i horizonta
Podržan masivnim stubovima, sa formom nalik drvetu, objekat se nalazi u neposrednoj blizini bazena sa staklenim, transparentnim dnom, koji je studio iz Bolcana projektovao za ovo italijansko odmaralište 2016. godine.
Hub of Huts karakteriše grupa „regularno“ postavljenih i preokrenutih mikrostruktura sa dvovodnim krovovima koji zajedno čine „zen utočište“ za goste hotela Hubertus.
Kao celina, ove male strukture su dizajnirane tako da evociraju arhitekturu planinskog sela koje se ogleda u vodi, a sve kroz igru vidika i horizonta.
Mikrostrukture evociraju arhitekturu planinskog sela koje se ogleda u vodi; Foto: Alex Filz
Asimetrična montaža je bila ogroman strukturalni izazov, uključujući i složenu raspodelu tehničkih pregrada skrivenih unutar objekata.
„Inspiracija je došla iz elementa vode. Razmišljali smo o mogućim aktivnostima kao što su stajanje, sedenje, plivanje, lebdenje u horizontalnom pravcu, ronjenje naopačke. Svaka od ovih pozicija ima drugačiji horizont, a iz ove interakcije zaživela je perspektiva ideje projekta“, rekao je za Dezeen osnivač NOA Lukas Runger.
Prema rečima ovog arhitekte, projekat je bio izazovan jer je „hotel već pronašao svoj simbol u bazenu“, a postizanje realizacije vizije koja prkosi gravitaciji takođe je bio ozbiljan poduhvat.
„Impozantna čelična konzolna konstrukcija podržava platformu. Asimetrična montaža je bila ogroman strukturalni izazov, uključujući i složenu raspodelu tehničkih pregrada skrivenih unutar objekata“, dodao je Runger.
Platformu podržava impozantna čelična konzola; Foto: Alex Filz
Podela objekta na niz mikrostruktura
Hub of Huts se nalazi na jugoistočnoj strani hotela Hubertus, paralelno sa bazenom, te čini „prirodni nastavak“ postojeće zone za relaksaciju.
Podelom objekta na niz mikrostruktura arhitekti iz NOA obezbedili su da struktura bude u razmerama skladnim sa čovekom, usklađujući se sa ciljem da se oponaša planinsko selo.
Slično susednom bazenu, i na ovu strukturu se izlazi iz glavne zgrade hotela, preko platforme izdignute 15 metara iznad tla, te se dalje pristupa visećom stazom.
Hub of Huts čini „prirodni nastavak“ postojeće zone za relaksaciju; Foto: Alex Filz
Na gornjem nivou platforme Hub of Huts se nalaze dva bazena, kao i panoramski tuševi i svlačionice.
Paluba je oslonjena na čeličnu ploču i dva velika čelična stuba, koji su obloženi arišom, te su maskirani tako da podsećaju na stabla drveća.
Na gornjem nivou platforme Hub of Huts se nalaze dva bazena, kao i panoramski tuševi i svlačionice.
Ispod platforme, gde dobijamo sliku kućica postavljenih naopačke, nalazi se predsoblje, dve saune, tuševi i treći otvoreni bazen.
Paluba je oslonjena na čeličnu ploču i dva velika čelična stuba; Foto: Alex Filz
Put u središte zemlje
U ovoj zoni, naopako okrenuti krovovi su omogućili arhitektama da sakriju sistem za prečišćavanje vode, kao i da formiraju višeslojna sedišta za saune.
„Donji nivo platforme izaziva osećaj otuđenostikod posmatrača. Kako se spuštamo, temperatura raste, a životno okruženje postaje zaštićenije. Deluje kao da se spuštamo u središte zemlje“, rekao je arhitekta Gotfrid Gruber.
Materijalizacija je usmerena tako da objekat upotpuni mračne nijanse planinskog pejzaža, a pomoću aluminijumskih panela u braon boji, kojim su obložene kućice.
Naopako okrenuti krovovi su omogućili arhitektama da formiraju višeslojna sedišta za saune; Foto: Alex Filz
Postoji nada da će materijali stvoriti umirujuću atmosferu, držeći fokus na konstantno promenljivom okolnom pejzažu.
U unutrašnjosti, može se videti slična paleta zemljanih materijala, uključujući keramiku u svetlo bež nijansi, kao i drvene elemente poput poda od belog hrasta.
Prema rečima arhitekti, postoji nada da će ovi materijali stvoriti umirujuću atmosferu, držeći fokus na konstantno promenljivom okolnom pejzažu, koji se može videti kroz zastakljene otvore.
Promenljivi okolni pejzaž može se videti kroz zastakljene otvore; Foto: Alex Filz
Betonske vodovodne cevi poslužile su za brzinsko pravljenje hotela u Meksiku. Međutim, ova ideja nije baš originalna…
Arhitekte iz meksičke firme T3arc osmilile su TuboHotel tako da on bude što jeftiniji i brži za izgradnju, a šansu su videli u adaptaciji postojećih konstrukcija.
U potrazi za rešenjima i inspiracijom, videli su Das Park Hotel, projekat austrijskog arhitekte Andreasa Štrausa iz 2006. godine, koji je koristio cevi od recikliranog betona kako bi se oformile sobe hotela.
Projekat je dodatno jedinstven i zbog svog nesvakidašnjeg okruženja; Foto: Luis Gordoa
Sobe u cevima
„Naš klijent je odlučio da napravi hotel sa istim karakteristikama kao Das Park Hotel, na zemljištu koje se nalazi na periferiji meksičkog grada Tepostlana, koji ima odličan panoramski pogled na Sijera del Teposteko“, rekle su arhitekte za ArchDaily.
Smešten u šumovitom ambijentu neobičnih karakteristika, projekat je dodatno jedinstven i zbog svog nesvakidašnjeg okruženja.
Presek kroz cevi
Sobe ili, tačnije rečeno, cevi TuboHotela su postavljane u sistemu od po tri modula, kako bi se što bolje iskoristio teren.
Cilj je bio brza izgradnja pristupačnog hotela, koji bi nudio smeštaj za turiste koji posete Tepostlan i njegovo okruženje.
Meksički arhitekti objašnjavaju da je njihova vizija projektovala 20 prostorija, te su počeli sa izgradnjom prvih modula.
Za razliku od hotela arhitekte Andreasa Štrausa, sobe ili, tačnije rečeno, cevi TuboHotela su postavljane u sistemu od po tri modula, kako bi se što bolje iskoristio teren.
Hotel zauzima površinu od 220 kvadratnih metara; Foto: Luis Gordoa
Hotel izgrađen za tri meseca
Iz studija T3arc dodaju da je njihova firma dobila zadatak da uradi generalni plan i izgradi prvi modul za TuboHotel, a zatim je sam TuboHotel bio odgovoran za izgradnju preostalih modula.
Redosled cevi je nasumičan, jer su bili usmereni na topografiju, a celokupna izgradnja se odvijala u periodu od tri meseca.
Rekonstrukcijom i dogradnjom postojeće konstrukcije započetog objekta grad na Lepenici dobija hotel sa 73 sobe, restoranom i fitnes salom za spoljne korisnike.
Dva meseca nakon što je najavljeno da će sedište Šumadijskog okruga dobiti hotel internacionalnog brenda Holiday Inn Express, inače prvi objekat ovog brenda u Srbiji koji će se graditi van Beograda, Grad Kragujevac stavio je na javni uvid urbanistički projekat za urbanističko-arhitektonsku razradu lokacije za rekonstrukciju i dogradnju postojećeg objekta u park naselju Jezero Bubanj sa prenamenom u hotel sa restoranom.
Hotel će biti izgrađen na atraktivnoj lokaciji nedaleko od jezera Bubanj, a investitor i naručilac izrade urbanističkog projekta je preduzeće MR-Bussines Team iz Kragujevca. Izrada UP-a poverena je novosadskom ANDZOR Engineeringu, odgovorna projektantkinja je Tatjana Vujinović, dia, dok je odgovorna urbanistkinja Ana Virijević, dia. Početak izgradnje očekuje se u prvom kvartalu naredne godine, a rok za završetak je 18 meseci.
Lokacija objekta nalazi se jugoistočno od jezera Bubanj i površine je oko 0,27 ha. Specifičnost lokacije je postojeća konstrukcija započetog objekta, koju treba rekonstruisati i dograditi, kako bi se izgradio hotel kategorije od najmanje 4 zvezdice, a u skladu sa internacionalnim hotelskim standardima i standardima brenda Holiday Inn Express.
Na lokaciji postoji konstruktivni AB skelet koji je nezavršen, spratnosti Po+Pv+2 (u delu prizemlja postoji galerijska etaža), BRGP oko 1.140 m2. Za pristup podrumu postoji kolsko-pešačka AB rampa orijentisana prema pristupnoj saobraćajnici (sa jugoistočne strane objekta).
Objekat je fundiran na temeljnoj ploči. Međuspratna konstrukcija je polumontažna, tipa „fert“. Na objektu su uočljivi samo osnovni konstruktivni elementi, bez elemenata završne obrade, navodi se u projektnoj dokumentaciji.
Na objektu su uočljivi samo osnovni konstruktivni elementi, bez elemenata završne obrade; Foto: Google Earth
Smeštajni kapaciteti organizovani u postojećem delu objekta, a restoran je nezavisan od hotela – u dograđenom delu.
Površina na kojoj će se vršiti rekonstrukcija i dogradnja planom je predviđena za objekat turističko-ugostiteljske namene sa smeštajnim kapacitetima (hotel, restoran).
Arhitektonsko rešenje koncipirano je tako da su smeštajni kapaciteti organizovani u postojećem delu objekta, a restoran nezavisan od hotela – u dograđenom delu. U predloženom rešenju, objekat ima kapacitet od 73 sobe.
Zadržava se visinska regulacija objekta u izgradnji, tako da je spratnost izgrađenog dela Po+Pv+2 (3 nadzemne etaže), spratnost proširenja/dogradnje je P+1, a zadržava se i horizontalna regulacija postojećeg objekta.
Ukupna bruto površina planiranog objekta iznosi 5.612 kvadratnih metara; Vizuelizacija: Andzor Enigineering
Kvalitetne vizure prema jezeru
S obzirom na to da se zadržava pozicija natkrivene kolsko-pešačke rampe za pristup podrumu, u podrumu rekonstruisanog objekta budućeg hotela projektovana su garažna parking mesta za goste hotela, kao i kolsko-pešački pristup zaposlenog osoblja hotela (službeni ulaz i prijem artikala za restoran).
Pored garažiranja, u podrumskom delu objekta namenjenom hotelskim sadržajima projektovane su službene, tehničko-inženjerske, servisne i pomoćne prostorije. Nezavisno od hotela, u podrumu će funkcionisati i fitnes sala za spoljne korisnike, sa svim potrebnim prostorijama.
Zadržavanjem postojeće konstrukcije na lokaciji uslovljena je određena funkcionalna organizacija koja omogućava optimalnu iskorišćenost postojećih površina etaža. Tako su u većem delu visokog prizemlja projektovani hotelski sadržaji ugostiteljskog tipa, orijentisani ka Lepeničkom bulevaru i severozapadnoj/severoistočnoj strani parcele, pa se ostvaruju kvalitetne vizure prema jezeru.
U podrumu su projektovana garažna parking mesta za goste hotela; Vizuelizacija: Andzor Enigineering
Pristup galeriji se ostvaruje preko stepenica koje vode iz glavnog hola prizemlja, a pristupačna je i osobama sa invaliditetom.
U ostatku prizemlja projektovan je restoran koji funkcioniše nezavisno od hotela. Za restoranski deo objekta koji nije u sklopu hotela, idejnim rešenjem dat je predlog unutrašnjeg rasporeda i uređenja, a finalna unutrašnja organizacija može se razlikovati od predloženog rešenja, u zavisnosti od potreba korisnika.
Projektom su predviđene standardne prostorije restorana: glavna banket sala sa pratećim prostorijama, službeni deo i kuhinjski deo (kuhinja sa pultovima za izdavanje jela i prijem posuđa za pranje, ostave za piće i namirnice). Postojeći prostor galerije je maksimalno iskorišćen tako što je projektovano osam dvokrevetnih soba, plus jedna komfornija soba apartmanskog tipa sa mini-kuhinjom.
Pristup galeriji se ostvaruje preko stepenica koje vode iz glavnog hola prizemlja, a pristupačna je i osobama sa invaliditetom, budući da su tu predviđene i stanice putničkog i servisnog lifta. Evakuacija u sklopu zaštite od požara ostvaruje se direktno napolje, preko dva evakuaciona izlaza locirana na različitim krajevima hodnika galerije.
Osnova prizemlja
Smeštajne jedinice različitih tipova
Na spratnim etažama projektovane su smeštajne jedinice različitih tipova: dvokrevetne sobe tipa „twin room” i „double room”, komfornije sobe apartmanskog tipa (sa mini-kuhinjom) i po jedna soba za osobe sa invaliditetom – „access room”, navodi se u projektnoj dokumentaciji.
Na prvom spratu projektovane su ukupno 34 sobe, a na drugom spratu 29 soba. Za prirodno osvetljenje i dvostrano provetravanje hodnika i sobe u središnjem rasteru hotela, projektovan je svetlarnik/atrijum.
Ukupna bruto površina objekta iznosi 5.612 m2, ukupna neto površina je 4.518 m2, a neto korisna površina 4.383 kvadratna metra.
Na prvom spratu projektovane su ukupno 34 sobe, a na drugom spratu 29 soba; Vizuelizacija: Andzor Enigineering
Hotel će se nalaziti u samom centru Kopaonika, na pešačkoj udaljenosti od žičara, a imaće u ponudi 175 soba i apartmana, kao i selekciju raznovrsnih sadržaja.
Francuska multinacionalna ugostiteljska kompanija Accor, jedna od vodećih svetskih hotelijerskih grupacija, širi svoj portfolio premijum brendova u jugoistočnoj Evropi potpisivanjem ugovora o otvaranju Swissôtela Kopaonik na najvećem planinskom masivu u Srbiji.
U partnerstvu s kompanijom KOP2020 d.o.o. hotel će prve goste primiti za zimsku sezonu 2024/2025. godine, navode iz Accora i dodaju da će novoizgrađeni objekat nuditi 175 soba i apartmana, selekciju restorana, cigar bar, spa i velnes zonu, konferencijski prostor i skijašnicu.
Sve sobe i apartmani biće luksuzno opremljene; Foto: Accor
Izuzetna lokacija i luksuzni dizajn
Kako je objašnjeno, hotelski objekat će se nalaziti u samom centru Kopaonika, pored skijaškog centra, na pešačkoj udaljenosti od žičara.
„Srbija je jedan od skrivenih dragulja jugoistočne Evrope. Uz neverovatnu prirodu i kulturu, pravo je blago, koje će otkriti putnici iz regije i cele Evrope. U isto vreme, Kopaonik je omiljena destinacija za srpske ljubitelje skijanja koji traže vrhunsku uslugu. Oduševljeni smo što možemo dovesti naš brend, Swissôtel, na ovo spektakularno odredište pružajući gostima zaista prvoklasno iskustvo zahvaljujući lokaciji hotela, luksuznom dizajnu i njegovoj posvećenosti prirodnom okruženju“ – rekla je Dilek Sezer, direktorka razvoja u South Eastern Europe Accor.
„Uverena sam da će prirodan krajolik koji oduzima dah, u kombinaciji sa savremenom vitalnošću Swissôtela, doneti novi kvalitet putnicima koji posećuju Kopaonik“ – dodala je Sezer.
Novoizgrađeni objekat imaće 175 soba i apartmana; Foto: Accor
Hotel će prve goste primiti za zimsku sezonu 2024/2025. godine.
„Saradnja sa svetskim liderom u hotelijerstvu daje nam neverovatne mogućnosti za razvoj premijum hotelskih usluga u Srbiji. Pružajući gostima vrhunski standard, čvrsto verujemo da će se mnogi novi putnici odlučiti da otkriju neverovatnu prirodu i kulturu Srbije“ – istakao je Momčilo Đuričić iz KOP2020 doo.
Accor je jedna od vodećih svetskih ugostiteljskih grupacija koja obuhvata više od 5.300 nekretnina i 10.000 ugostiteljskih objekata u 110 zemalja, dok je KOP2020 privatna kompanija za razvoj hotelskih ulaganja u Kopaonik.
Jedan od najbogatijih Mađara Lorenc Mesaroš ulaže 70 miliona evra u gradnju luksuznog hotela s pet zvezdica na 22.000 kvadratnih metara sa urbanim trgom kao mestom okupljanja.
Na leto 2025. u Ičićima kraj Opatije otvoriće se prvi hotel iz grupacije Marriott International na severnom Jadranu i prvi hotel u Hrvatskoj koji će poslovati pod njihovim vodećim brendom Marriott Hotels, piše Poslovni.
Marriot naime postaje operater luksuznog Riva’s Hotels & Resorta u Ičićima, čiju gradnju vrednu 70 miliona evra finansira mađarski investitor Lorinc Mesaroš, u saradnji s lokalnim developerom DDG Grupom, koji ima svoje kancelarije i u Beogradu.
Nakon ulaganja u fudbalski klub Osijek kao i u Hotel Miramare u Opatiji, ovo je Mesarošova nova velika investicija u Hrvatskoj.
180 soba u luksuznom hotelu s pet zvezdica; Foto: DDG Group
Izgradnja hotela na 22.000 kvadratnih metara, s podzemnom garažom s pet nadzemnih etaža, krenula je u maju prošle godine.
Riva’s će biti hotel s 5 zvezdica, 180 soba i 12 vila, a projekat uključuje i izgradnju saobraćajnica, pešačkog mosta do mora kao i novi sistem odvodnjavanja kišnice. Izgradnja hotela na 22.000 kvadratnih metara, s podzemnom garažom s pet nadzemnih etaža, krenula je u maju prošle godine.
Ovim projektom Ičići dobijaju luksuzni turizam i urbani trg kao mesto okupljanja, a pripreme za početak izgradnje trajale su čak tri godine.
Riva’s će biti hotel s 5 zvezdica, 180 soba i 12 vil; Foto: DDG Group
Najjači hotelski brend na opatijskoj rivijeri
Riva’s će poslovati pod brendom Marriott Hotels, nosećim brendom grupacije koji se može pohvaliti najvećim brojem hotela u njihovoj kategoriji “upscale”, sa 7.085 hotela u 138 zemalja.
Na tržištu se Marriott Hotels brend takmiči s Hyattom, Hiltonom i Intercontinentalom, a iako je Marriott u Hrvatskoj prisutan s drugim brendovima, ovo je prvi hotel u Hrvatskoj koji posluje pod ovim brendom. To će ujedno biti i najjači hotelski brend na opatijskoj rivijeri.
Svedena materijalizacija zidova i strme krovne ravni oponašaju okolnu topografiju omogućavajući tako uklapanje kompleksa u okruženje.
Podgorički Biro 81000, koji je lane osvojio prvu nagradu na konkursima za novu zgradu FMU u Beogradu i sportsku halu na Cetinju, predstavlja nam ovom prilikom projekat hotelskog kompleksa koji nosi naziv Peaks of Montenegro.
Kompleks se nalazi u Opštini Kolašin, 72 kilometra udaljenoj od crnogorskog glavnog grada, na polovini puta između grada i ski-centra, a pored hotela, u nizu, smeštena su četiri depadansa sa svojim smeštajnim kapacitetima.
Svedena materijalizacija i strme kose ravni; Vizuelizacija: Biro 81000
6 apartmana po etaži
Hotel je projektovan kao slobodnostojeći objekat spratnosti Po+Pr+2+Pk. Ulaz u hotel je sa glavne saobraćajnice, sa jugo-zapadne strane. Pozicija glavnog ulaza je naglašena stepeništem i tremom.
Funkcionalna distribucija sadržaja u hotelu izvršena je po nivoima. Na prizemlju su smešteni ulazni hol sa recepcijom, lounge bar, restoran sa kuhinjom i terasom, sanitarije i uprava.
Na svim spratovima predviđeno je isto funkcionalno rešenje sa šest studio apartmana po etaži.
Ulazni hol je neposredno povezan sa horizontalnim i vertikalnim komunikacijama. Na svim spratovima predviđeno je isto funkcionalno rešenje sa 6 studio apartmana po etaži.
Funkcionalno rešenje studio apartmana karakteriše jasnoća u podeli zona potrebnih za predmetnu tipologiju, a to su: dnevna zona, spavaća soba, kuhinja sa trpezarijom i kupatilo. U podrumu su predviđene tehničke prostorije hotela.
U kompleksu je projektovano i dečije igralište; Vizuelizacija: Biro 81000
Dva tipa studio apartmana u depadansima
Depadansi su projektovani kao slobodnostojeći objekti spratnostiPo+Pr+1, a dobile su nazive Vila Troglava, Vila Crna glava, Vila Zekova glava i Vila Ćupovi.
Glavni saobraćajni pristupi depadansima je takođe sa planirane saobraćajnice na jugo-zapadu. Pozicije glavnih ulaza su naglašene stepeništem i tremom.
Na svim nadzemnim etažama u depadansima predviđene su smeštajne jedinice, koje su rešene u vidu dva tipa studio apartmana (sa jasnim podelama na 3 zone – dnevna, spavaća i kupatilska) povezana sa glavnim komunikacijskim jezgrom u središtu objekta.
Fasada hotela i depadansa je projektovana od prirodnih materijala; Vizuelizacija: Biro 81000
Crnogorski vrhovi
Fasada hotela i depadansa je projektovana od prirodnih materijala – kamena i drveta. Kamen je u hotelu predviđen na prizemlju, dok je na depadansima predviđen kao postament izdignutom prizemlju.
Kameni zidovi su jednostrano zidani kamenom debljine 20 cm, u nepravilnom slogu. Ulazni tremovi hotela i depadansa, kao i smeštajne jedinice u hotelu i depadansima završno su obloženi drvetom svetle boje – jelovim daskama debljine 2,5 i 5 cm.
Krov je kosi, dvovodni ili viševodni završno hidroizolovan, termoizolovan i obložen limom sive boje RAL 9006.
Svedenom materijalizacijom zidova i strmim krovnim ravnima teži se utisku planinskih vrhova, gradi se identitet kompleksa.
„Svedenom materijalizacijom zidova i strmim krovnim ravnima teži se utisku planinskih vrhova, gradi se identitet kompleksa, stvara se ime, brend Peaks of Montenegro“ – navode iz Biroa 81000.
Predviđeno je uređenje zelenih površina zasadima trave i drveća. Ispred ulaza u hotel i depadanse projektovane su kamene žardinjere predviđene za sadnju cveća i dekorativnog zelenila.
Predviđeno je uređenje zelenih površina zasadima trave i drveća; Vizuelizacija: Biro 81000
Svojom posebnom elegancijom i prefinjenošću, sa toplom atmosferom alpskih “Chaleta”, novi hotel na Zlatiboru predstavlja vrstu objekata koji dugo drže vrednost.
Royal spa&wellness kondo hotel Zlatiborski Car objekat je posebnih estetskih karakteristika u delu turističkog mesta koji se naziva „Zlatiborsko Dedinje“, nalik na istoimeni deo Beograda čuven po diplomatskim i državnim vilama u zelenilu.
Projektovan sa svim raspoloživim sadržajima koji će budućim korisnicima pružiti jedinstveni doživljaj planine, novi hotel imaće 80 kondo apartmana, 5 deluxe penthaus apartmana i 1 carski, kao i 3 brza lifta, od kojih jedan panoramski, te podzemnu garažu.
Kao takav, ovaj hotel predstavlja jedinstvenu ponudu na domaćem tržištu nekretnina, koja vam garantuje povratak investicije za manje od 10 godina.
Hotel ima jednu od najboljih pozicija na celom Zlatiboru; Ilustracija: Zlatiborski Car
Neometan pogled sa svih terasa
Prirodne pogodnosti terena (uzvišenje) i položaj bočnih fasada daju objektu neometani pogled sa svih terasa na centar Zlatibora i celu okolinu sa svim planinama u vidokrugu. Dakle, hotel je svojevrsni vidikovac, bez mogućnosti naknadnih prepreka, s obzirom da je ispred njega nalazi javna površina, a iza zeleni pojas. Ovakva eksluzivna lokacija svrstava ga u malu grupu najbolje pozicioniranih hotela za Zlatiboru.
Svi sadržaji – uključujući bazenski, spa i velnes deo sa saunama, sobe za masaže, teretanu, kao i loundž bar sa kaminom, recepciju, restoran, salu za konferencije – i sve komunikacije biće ventilisani i sa stalnim prilivom svežeg planinskog vazduha.
Dobro je poznato da Zlatibor ima najmanji procenat polenskih alergena u vazduhu u celoj Srbiji i regionu i da usled idealne lokacije i mešanja morske vazdušne mase, boravak od svega 3 nedelje kompletno regeneriše organizam i krvni sistem podižući imunitet na maksimalni nivo, plus jod koji čisti organizam od svih produkata radijacije.
Hotel poseduje 3 brza lifta, od kojih jedan panoramski, kao i podzemnu garažu; Ilustracija: Zlatiborski Car
Na 2.200 kvadrtata podzemnih garaža biće omogućen i pristup dugačkih niskih sportskih vozila tipa „Porsche Panamera“ ili „Taycan“.
Objekat će nezavisno, pored standardnog vodovoda, imati svoju pitku vodu iz dubokih arterskih bunara, koja će u zavisnosti od dobijenog maksimalnog protoka moći da se koristi i za grejanje toplotnih pumpi, bazena i sl., što će uz mini solarnu elektranu na krovu učiniti ovaj objekat skoro nezavisnim u kriznim energetskim situacijama.
Što se tiče procenta površina u objektu, Zlatiborski Car će – pored 3.600 m2 studija i apartmana – imati i 1.500 m2 komercijalnih sadržaja (recepcija, restoran, laundž bar, konferencijska sala i sale za sastanke, spa sa bazenom na oko 700 m2 itd), kao i 2.200 m2podzemnih garaža u kojima će biti omogućen i pristup dugačkih niskih sportskih vozila tipa „Porsche Panamera“ ili „Taycan“, kao i garažna mesta za velika vozila tipa Mercedes „G“ ili „S“ klase.
Kondo hotel sadrži 5 delux i 1 carski penthouse apartmana; Ilustracija: Zlatiborski car
Kamini od mermera u penthausima
Rezidencijalni deo kompleksa se sastoji od studio apartmana veličine 18–23 m2 i nešto većih 31–35 m2, dvosobnih 36–39 m2 i 45-53 m2. Tu su i dupleks penthaus apartmani veličine 75–122 m2. Za istinske hedoniste i ljubitelje luksuza predviđen je carski penthaus od 184 kvadratna metra, sa tri spavaće sobe i dva kupatila.
Svaki apartman poseduje terasu i neometani pogled, kupatilo sa tušem ili mini đakuzijem za dvoje, te parking mesto u podzemnoj garaži.
Oprema jedinica je najvišeg kvaliteta. Studiji i apartmani će imati sigurnosna vrata, hrastov parket, spuštene plafone sa integrisanim osvetljenjem i klimatizacijom, tuš ili đakuzi kadu, sanitarije i keramiku vrhunske inostrane proizvodnje, drvene i kamene zidne obloge, dok će se u penthausima naći i kamini od mermera.
Radi ekonomičnijeg korišćenja, predviđeni su smart house sistemiza daljinsku kontrolu električnih uređaja i opreme.
Sa krovnog restorana pruža se spektakularan pogled na ceo Zlatibor; Ilustracija: Zlatiborski Car
Kombinacija drveta i prvoklasnog mermera savršeno se uklapa u planinski ambijent odišući toplinom i elegancijom.
Po izlasku iz svojih smeštajnih jedinica, gosti će moći da uživaju u spa&wellness centru koji uključuje bazen za plivanje od 120 m2, 5 vrsta sauna, slanu sobu, teretanu, relaks sobe, a tu je i nezaobilazna masaža.
Kondo hotel Zlatiborski car će imati i salu za konferencije sa 120 mesta, manje sale za sastanke, kao i restoran visoke klase koji uključuje terasu na poslednjoj etaži sa koje se pruža divan pogled na čitav Zlatibor.
Za izgradnju objekta biće korišćeni najkvalitetniji materijali – kombinacija drveta i prvoklasnog mermera savršeno se uklapa u planinski ambijent odišući toplinom i elegancijom, dok vrhunska izolacija kamenom vunom obezbeđuje uštedu energije.
U donjem delu nalazi se spa sa velikim bazenom; Ilustracija: Zlatiborski Car
Siguran ulog u vašu budućnost
Imajući u vidu činjenicu da je Zlatibor 2022. premašio rekordnu 2019. godinu za preko 30% i da postoji stalni nedostatak smeštaja ovakvog tipa, možemo zaključiti da hotel Zlatiborski car svojom posebnom ponudom, sa toplom i „cosy“ atmosferom alpskih “Chaleta”, predstavlja onu vrstu objekata koji dugo drže vrednost i naročito su traženi u svim vremenima.
A kako ovakvi objekti svuda u svetu privlače turiste višeg platežnog nivoa, kao i renomirane inostrane hotelske grupe koje ih uzimaju u franšizu, ulaganje u ovakav kompleks, okružen borovima i brezama, sigurno je ulaganje u vašu budućnost. Šta više, očekivani povraćaj investicije je manji od 10 godina kod uobičajenih, do svega 5-6 godina kad su u pitanju najbolje turističke sezone.
Više o samom hotelu možete pogledati na njihovoj web-stranici www.zlatiborskicar.rs. Dodatne informacije u vezi kupovine apartmana možete dobiti pozivom na broj 065 366 77 55 (Phone, Viber, WhatsApp).