Quantcast
Channel: hotel – Gradnja
Viewing all 131 articles
Browse latest View live

Čuvenom splitskom hotelu Marjan novi život udahnuće 3LHD

$
0
0

Obnovljeni objekat na rivi vratiće stari sjaj uz maksimalno poštovanje originalnog izraza, dok će unutrašnjost svih 15 etaža, sa 275 soba zasijati u pet zvezdica.

U Splitu je potkraj februara javnosti predstavljen projekat rekonstrukcije hotela Marjan, smeštenog na Zapadnoj obali najvećeg dalmatinskog grada. Autor projekta arhitekture je renomirani zagrebački 3LHD, dok projekat enterijera hotela potpisuje firma Lissoni Architettura iz Milana.

Marjan će, kako je planirano, nakon rekonstrukcije imati pet zvezdica i poslovaće u sklopu lanca Adrisovih luksuznih hotela, u kojem se nalaze Maistrini čuveni hoteli Grand Park, Monte Mulini i Lone u Rovinju kao i Hilton u Dubrovniku.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Hotel Marjan u Splitu; Vizuelizacija: 3LHD architects

Koncept rekonstrukcije zadržava sve urbanističke postavke izvornog projekta splitskog arhitekte Lovre Perkovića.

Kako objašnjeno iz 3LHD-a, koncept potpune rekonstrukcije Hotela Marjan zadržava sve urbanističke postavke izvornog projekta splitskog arhitekte Lovre Perkovića (1910–1998).

Sastoji se od horizontalne troetažne baze s dva atrijuma oko kojih se nižu javni prostori hotela i vertikale koja zadržava funkcije definisane originalnim projektom.

Po završetku obnove, hotel Marjan će se prostirati na ukupno 15 etaža, a prema građevinskoj dozvoli imaće 275 smeštajnih jedinica najviše kategorije, kao i veliku podzemnu garažu.

Novoprojektovani hotelski lobi; Vizuelizacija: 3LHD

Hotel s pet zvedica

U nadzemnim etažama biće smešteni javni sadržaji hotela (lobby, restorani, barovi i wellness), smeštajne jedinice, te sporedni hotelski sadržaji (kuhinje, prostori osoblja i tehnički sadržaji).

Rekonstruisana građevina će imati podzemnu etažu na kojoj će se nalaziti servisni hotelski prostori, kao i garažu sa 280 mesta za parkiranje.

Hotel će imati 275 smeštajnih jedinica; Vizuelizacija: 3LHD

Vraćaju se prepoznatljivi balkoni

Projekt 3LHD-a predstavlja reinterpretaciju originalnog Perkovićevog projekta iz 1963. godine, velike atrakcije za tadašnji Split, te kasnijih dogradnji hotela iz 1979. godine za potrebe Mediteranskih igara.

Novi hotelski toranj imaće jednaku visinu kao i stari, ali i jednu etažu manje. Sobe će ponovo dobiti prepoznatljive balkone, ukinute u neuspeloj i nedovršenoj rekonstrukciji pre petnaestak godina.

U obnovu hotela Marjan biće uloženo više od 100 miliona evra.

Galerija rendera

Hotel se nalazi na splitskoj Zapadnoj obali; Vizuelizacija: 3LHD
Hotel se nalazi na splitskoj Zapadnoj obali; Vizuelizacija: 3LHD
Hotel Marjan u Splitu; Vizuelizacija: www.facebook.com/3LHD.architects
Hotel Marjan u Splitu; Vizuelizacija: www.facebook.com/3LHD.architects
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD

Projekat iz podzemlja: Ovaj objekat potpuno je utisnut u pejzaž

$
0
0

Ovaj jedinstveni primorski hotel oblikovan je liticom grčkog ostrva Serifos, a njegova arhitektura crpi inspiraciju iz rudarskog nasleđa ovog kraja.

Arhitektonski studio MOLD Architects izveo je projekat primorskog butik hotela, koji predstavlja zadivljujući spoj istorije i savremenog dizajna.

Objekat Homa Vagia može se na prvu uočiti samo zahvaljujući ravnom, perforiranom krovu, jer je primarna ideja bila da se gotovo neprimetno uklapa u svoje jedinstveno primorsko okruženje, kako bi dopustio stenovitom terenu da dominira a da horizont ostane čist.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Foto: Panagiotis Voumvakis

Hote je smešten usred nekadašnjeg rudarskog područja, a oblikovan je na način da odaje počast svom kontekstu.

Objekat Homa Vagia smešten je usred nekadašnjeg rudarskog područja, a oblikovan je na način da odaje počast svom kontekstu.

Novoizgrađeni prostori služe kao stalni podsetnik na bogato „podzemlje“, kao i kulturno nasleđe ovog područja.

Foto: Panagiotis Voumvakis

Oživljavanje scenarija stanovanja ispod površine zemlje

Povezujući se sa ovom idejom, arhitekte su krenule u misiju da ožive scenario stanovanja ispod površine zemlje, te su tako formirali osnovnu ideju dizajna.

Crpeći ideju iz kaldrmisanih staza i železničkih trasa koje oštro presecaju prirodni pejzaž, MOLD Architects su osmislili hotel tako što su se vodili dvema linijama pod uglom, koje se neprimetno uklapaju u teren.

Ove dve linije definišu dve ravne platforme, koje služe kao temelji za organizaciju prostorija.

Foto: Panagiotis Voumvakis

Ove dve linije definišu dve ravne platforme, koje služe kao temelji za organizaciju prostorija.

Foto: Panagiotis Voumvakis

Stupanje na novi teren

Prilazeći konacima sa nivoa krova, posetioce kroz lokaciju vode linearne stepenice koje služe kao kapije na ovom „novom terenu“, koji je ovaj put namenjen za privremeni smeštaj, a sakriven ispod zemlje.

Ovaj koncept povlači paralelu sa određenim elementima prepoznatim u mračnim prostorima rudnika, koji su bili jedini izvor svetlosti.

Foto: Panagiotis Voumvakis

Otvaranje pogleda

Kako se posetioci spuštaju u dubinu, otvaraju se pogledi ka terasama, stepenicama i bazenima.

Ovi pažljivo izrađeni elementi, preplavljeni prirodnim svetlom, stvaraju funkcionalne i privlačne životne prostore.

Foto: Panagiotis Voumvakis

Ovi pažljivo izrađeni elementi, preplavljeni prirodnim svetlom, stvaraju funkcionalne i privlačne životne prostore.

Svaka od smeštajnih jedinica je organizovana tako da nudi svu potrebnu privatnost, kao i poglede na more.

Foto: Panagiotis Voumvakis

Prirodni materijali za vezu sa zemljom

Naziv Homa, koji je izveden iz grčke reči za tlo, odaje počast elementarnoj vezi projekta sa zemljom.

Mineralni pigment zemlje u malteru, ugradni nameštaj od poliranog belog betona i prirodne stene, koje uokviruju konstrukciju, predstavljaju primer skulpturalne obrade prirodnog tla.

Ovakav izbor materijalizacije i dizajna donosi prostoru osećaj harmonije i jedinstva.

Foto: Panagiotis Voumvakis

Homa Vagia je svedočanstvo transformativne moći arhitekture, pokazujući kako pažljivo razmatranje konteksta i duboko uvažavanje prošlosti mogu rezultovati izvanrednim i zadivljujućim prostorom.

Foto: Panagiotis Voumvakis

Grafički prilozi

Aksonometrijski prikaz
Aksonometrijski prikaz
Situacioni plan
Situacioni plan
Osnova objekta
Osnova objekta
Presek kroz objekat
Presek kroz objekat

Od Halkidikija do Mikonosa: Top 10 dizajnerskih hotela u Grčkoj

$
0
0

Vodimo vas na kratko putovanje grčkom obalom i ostrvima i upoznajemo vas sa hotelima koje su dizajnirale kako lokalne, tako i međunarodne arhitektonske firme.

Kraj maja idealno je vreme za početak planiranja godišnjeg odmora, a Grčka u tom kontekstu slovi za jednu od omiljenih destinacija domaćih turista, koje masovno privlače povoljni aranžmani u privatnom smeštaju.

Međutim, turistička ponuda na grčkoj obali ide mnogo dalje od toga, o čemu svedoče i ovih 10 butik hotela, koji uz neverovatan pejzaž i visoki komfor posetiocima pružaju i istinski arhitektonski užitak.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Ekies All Senses Resort (Sitonija, Halkidiki)

Ekies All Senses Resort na Halkidikiju; Foto: www.designhotels.com

Odmaralište sa 76 soba, 3 restorana i 2 bara arhitektonski su oblikovale grče firme Agarch+ architects i Fytron Landscapes.

Dizajnirano sa ciljem da se savršeno uklopi u idilični pejzaž Zaliva Vurvuru na poluostrvu Sitonija, ovo odmaralište sa 76 soba, 3 restorana i 2 bara arhitektonski su oblikovale grčke firme Agarch+ architects i Fytron Landscapes, dok je za dizajn enterijera bio zadužen CTRLZAK Art + Design Studio iz Italije.

 

Olea All Suite Hotel (Zakintos)

Olea All Suite Hotel na Zakintosu; Foto: www.designhotels.com

Olea All Suite Hotel smatra se za jedan od najsavršenijih butik hotela na grčkim ostrvima.

Smatran za jedan od najsavršenijih butik hotela na grčkim ostrvima, Olea All Suite Hotel na Zakintosu u potpunosti je arhitektonsko čedo atinskog studija Block722 architects+, koji je odmaralište od 6.000 kvadrata, sa 93 sobe i otvorenim i zatvorenim bazenima, oblikovao kako u spoljašnjosti, tako i u unutrašnjosti.

 

Rocabella Mykonos Hotel (Mikonos)

Rocabella Mykonos Hotel; Foto: www.designhotels.com

Hotel Rocabella na Mikonosu redizajniran je 2019. godine uz uvažavanje tradicionalne arhitekture i topografije.

Autorsko delo studija za projektovanje i dizajn enterijera Stones & Walls iz Atine, Hotel Rocabella na Mikonosu redizajniran je 2019. godine uz uvažavanje tradicionalne arhitekture i topografije, kao i zadovoljavanje svih savremenih potreba i estetskih zahteva gostiju koji odsedaju u njegove 24 luksuzne sobe.

 

Myconian Kyma (Mikonos)

Hotel Myconian Kyma na Mikonosu; Foto: www.designhotels.com

Hotel je arhitektonski oblikovao studio Galal Mahmoud Architects, uz obilatu upotrebu mermera, drveta
stakla i kamena.

Smešteno na vrhu brda sa veličanstvenim pogledom na Egejsko more, Myconian Kyma je luksuzno, osamljeno utočište koje je arhitektonski oblikovao libanski studio Galal Mahmoud Architects, uz obilatu upotrebu mermera, drveta, stakla i kamena u eksterijeru, ali i u enterijeru zajedničkih prostora i 74 hotelske sobe.

 

Parīlio (Paros, Kiklada)

Hotel Parilio na Kikladi; Foto: www.designhotels.com

Bezvremena grčka arhitektura, primamljivo prigušena paleta boja i evropski elementi dizajna osnovne su karakteristike ovog hotela.

Bezvremena grčka arhitektura, primamljivo prigušena paleta boja i evropski elementi dizajna osnovne su karakteristike ovog butik hotela na ostrvu Paros u Egejskom moru, nekadašnjeg kompleksa koji je redizajnirala firma iz Atine Interior Design Laboratorium, a uz primenu obojenog betona, terakota podova i lokalnog mermera.

 

Vora (Santorini)

Odmaralište Vora na Santoriniju; Foto: www.designhotels.com

Enterijeri vila Alfa, Ro i Omikron definisani su minimalnim dizajnom i nameštajem po meri.

Nagrađivana grčka firma K-Studio projektovala je 2018. godine ovaj hotel na jednoj strmoj litici na ostrvu Santorini, suprotstavivši tako dramatični ambijent u spoljašnjosti sa enterijerima definisanim minimalnim dizajnom i nameštajem po meri u tri vile koje nose imena inspirisana grčkim alfabetom – Alfa, Ro i Omikron.

 

Cretan Malia Park (Malija, Krit)

Cretan Malia Park na ostrvu Kritu; Foto: www.designhotels.com

Studio Vana Pernari Architecture kombinovao je stilove iz više epoha dizajna, ali uz zadržavanje snažnog kritskog identiteta.

Ovu modernističku strukturu izgradio je krajem 1980-ih Antonis Stilianides, koji je nekada radio sa legendom Bauhausa Valterom Gropijusom. Hotel je u potpunosti renoviran 2018. godine od strane studija Vana Pernari Architecture, koji je kombinovao stilove iz više epoha dizajna, ali uz zadržavanje snažnog kritskog identiteta.

 

Mykonos Theoxenia (Mikonos)

Hotel Mykonos Theoxenia; Foto: www.designhotels.com

Hotel Mykonos Theoxenia smešten je pored belih vetrenjača koje su zaštitni znak ovog ostrva.

Ova niska, znamenita zgrada na Mikonosu zauzima odličnu lokaciju – pored belih vetrenjača koje su zaštitni znak ovog ostrva, a nedavno ju je obnovila atinska firma Vois Architects u saradnji sa studiom Cosmosanima, koji je dizajnirao zadivljujući enterijer koji se proteže kroz 37 elegantnih soba i 12 luksuznih apartmana.

 

Noūs Santorini (Santorini)

Hotel Noūs Santorini; Foto: www.designhotels.com

Paljena drvena obloga ujedinjuje arhitektonsko oblikovanje direktno se odnoseći na vulkansko okruženje ostrva.

Pozivajući se na tradicionalni izgled lokalne arhitekture i porozni pejzaž Santorinija, samostalne strukture hotela organski prate prirodni nagib tla, dok paljena drvena obloga ujedinjuje arhitektonsko oblikovanje direktno se odnoseći na vulkansko okruženje ostrva. Kompletan dizajn potpisuju Divercity Architects i MPlusMArchitects.

 

Minos Beach Art Hotel (Krit)

Minos Beach Art Hotel; Foto: www.designhotels.com

Kompleks se proteže duž 2,5 kilometra obale, omogućavajući vam da se povežete sa ostrvom baš kao što to čine meštani.

Ovaj veličanstven skup bungalova i vrtova na proteže se duž 2,5 kilometra obale, omogućavajući vam da se povežete sa ostrvom kao što to čine meštani, a projekat kompleksa sa 121 sobom potpisuju četiri dame – arhitektkinja Eleni Soufli i dizajnerke enterijera Dora Giakoumi, Maria Souliou i Gina Mamidaki.

Lakoća postojanja masivne betonske konzole na hotelu Osmoliš kraj Dubrovnika

$
0
0

Sirova obrada betona u spoljašnjosti objekta postavljena je kao protivteža mekim i toplim drvenim oblogama u unutrašnjosti.

Dizajn hotela Osmoliš, koji je izveden 2022. godine u Brsečinama kod Dubrovnika prema projektu arhitekte Damira Vitkovića, zasnovan je na međusobnoj igri par bitnih dualnosti, kako težine i lakoće, tako i svetlosti i senke.

Naime, težina celokupne betonske konstrukcije naglašava lakoću i transparentnost unutrašnjih prostora, dok masivne betonske konzole uokviruju poglede na more i ostrva, te čine perspektivu horizonta sastavnim delom unutrašnjeg okruženja.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Hotel zauzima površinu od 2.925 kvadratnih metara; Foto: Domagoj Blažević

Sirovi beton i drvene obloge u protivteži

Kako je arhitekta objasnio za ArchDaily, sirova obrada betona u spoljašnjosti postoji kao protivteža mekim i toplim drvenim oblogama u unutrašnjosti.

Ovakve opozicije funkcionišu na način da kreiraju različite atmosfere koje se preklapaju na spoju unutrašnjosti i spoljašnjosti.

Metoda protivteže ističe prostore koje karakterišu različita taktilna iskustva, različiti intenziteti senki i prostore okrenute ka jugu koji su bogati bojom koja je dodatno intenzivirana dnevnim svetlom.

Velika konzolna nadstrešnica nad zajedničkim otvorenim prostorom; Foto: Domagoj Blažević

Krovovi objekta su ravni, kako bi se obezbedio pogled ka moru sa svakog nivoa.

Dizajn uključuje i lokalnu tradiciju oblikovanja padina, poznatu kao „dolac“, gde se strmine poravnavaju kako bi se obezbedili prostori za razvoj poljoprivrede.

To znači da se strme padine pretvaraju u terasaste površine koje se postepeno spuštaju ka moru. Isti princip primenjen je i na ovoj lokaciji kako bi se objekat integrisao u strmi teren.

Krovovi objekta su ravni, kako bi se obezbedio pogled ka moru sa svakog nivoa.

Impresivna nadstrešnica; Foto: Domagoj Blažević

Funkcionalnost i upotreba jasnih formi

Može se reći da je na objektu primenjen još jedan tradicionalni princip koji stvara protivtežu starom i novom, u smislu usmerenosti na funkcionalnost i upotrebu jasnih formi, što je nasleđe iz modernizma 20. veka.

Ovakvim principom oblikovanja volumena objekta, stiče se utisak da hotel postoji već decenijama na ovom mestu.

Na masivnoj betonskoj konstrukciji dominira mnoštvo brisoleja i velika konzolna nadstrešnica nad zajedničkim otvorenim prostorom.

Stiče se utisak da hotel postoji već decenijama na ovom mestu; Foto: Domagoj Blažević

Zajedničke prostore karakterišu otvoreni planovi i vizure koje se prepliću sa bujnom vegetacijom okolnih padina.

Ovi elementi zaštite od sunca primenjeni su kako bi boravak u prostorima hotela bio funkcionalan i pored jakog letnjeg sunca, a da dizajn ostane orijentisan prema moru.

Zajedničke prostore, koji se nalaze u zastakljenom nivou prizemlja, koji kao da lebdi iznad brda, karakterišu otvoreni planovi i vizure koje se prepliću sa bujnom vegetacijom okolnih padina.

Vizure se prepliću sa bujnom vegetacijom u okolini; Foto: Domagoj Blažević

Spokojna atmosfera u enterijeru

Za razliku od primenjene „teške“ arhitekture i određene doze brutalističkog dizajna, sav nameštaj i oprema hotela su neutralnog, suptilnog dizajna i delikatnih formi, a u ovom segmentu arhitekta je ostvario saradnju sa poznatim studijom Numen/For use.

Kompozicija drvenih panela prati arhitektonske slojeve, kao i prelazne zone između veličanstvenih izloženih betonskih ploča i humanijeg domena enterijera gde primenjeni nameštaj, tkanine i rasveta naglašavaju spokojnu atmosferu.

Sav nameštaj i oprema hotela su neutralnog, suptilnog dizajna i delikatnih formi; Foto: Domagoj Blažević

Grafički prilozi

Situacioni plan
Situacioni plan
Osnova prizemlja
Osnova prizemlja
Osnova prvog sprata
Osnova prvog sprata
Presek kroz objekat
Presek kroz objekat

Foto-galerija

Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Hotel zauzima površinu od 2.925 kvadratnih metara; Foto: Domagoj Blažević
Hotel zauzima površinu od 2.925 kvadratnih metara; Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Impresivna nadstrešnica; Foto: Domagoj Blažević
Impresivna nadstrešnica; Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević
Foto: Domagoj Blažević

Hiltonov hotel Keight po projektu 3LHD omaž je opatijskoj rivijeri

$
0
0

Diskretni tonovi i teksture daju objektu klasičan izgled, prilagođen okolini i osnovnoj nameni, a inspirisan je plovidbom, morem i putovanjima.

Novi luksuzni hotel lanca Hilton, koji se u martu iduće godine otvara u Opatiji, gradi se na lokaciji u samom centru ovog hrvatskog turističkog centra, kraj najvećeg gradskog kupališta Slatina.

Projekat potpisuje renomirani arhitektonski studio 3LHD, a hotel bruto površine od preko 7.000 m² biće deo Hiltonove luksuzne linije Curio Collection koja ima 70 hotela u Evropi, na Bliskom Istoku i u Africi.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Hotel Keight inspirisan je plovidbom, morem i putovanjima; Vizuelizacija: 3LHD

Povratak kući nakon dugog putovanja

Što se tiče njegovog arhitektonskog oblikovanja, Hotel Keight inspirisan je plovidbom, morem i putovanjima. Prostornim rasporedom odražava raspored paluba broda, objašnjavaju iz zagrebačkog studija.

„Smešten u centru Opatije, ovaj savremeni hotel predstavlja omaž opatijskoj turističkoj baštini, mesto druženja i okupljanja u kojem gosta dočekuje prijatna atmosfera i osećaj povratka kući nakon dugog putovanja“ – navode iz 3LHD.

Hotelski bazen projektovan je na krovu; Vizuelizacija: 3LHD

Diskretni tonovi i teksture daju objektu klasičan izgled, a ujedno doprinose kvalitetnijoj slici urbanog prostora.

Fasada je strukturirana u pravilnom rasteru, sastavljenom od ostakljenih polja odvojenih horizontalnim (međuetažnim) i vertikalnim konstrukcijskim elementima pročelja.

„Diskretni tonovi i teksture, karakteristični za zaštićeni ambijent opatijske istorijske građevine, daju objektu klasičan izgled, prilagođen okolini i osnovnoj nameni, a ujedno doprinose kvalitetnijoj slici urbanog prostora“ – kažu arhitekte.

Fasada je strukturirana u pravilnom rasteru; Vizuelizacija: 3LHD

Restoran inspirisan starim „kužinama“

Centralna tačka hotela je restoran u prizemlju, sastajalište za goste hotela, goste grada i sve stanovnike Opatije, inspirisano starim primorskim „kužinama“, koje podstiče na zajedničko obedovanje i druženje.

„U hotelskoj će se kafani, po uzoru na opatijske i bečke, ispijati kafa i uživati u tradicionalnim poslasticama“ – kažu iz zagrebačkog arhitektonskog studija.

Drugi bar u prizemlju otvara se na restoran s terasom; Vizuelizacija: 3LHD/Hilton

Na krovu se nalaze bar, bazen i sunčalište, gde svetli tonovi predstavljaju svojevrsan beg u svet snova.

Smeštajne jedinice su savremena varijanta brodskih „staterooms“, kako su se tradicionalno nazivale kabine prve klase na brodovima.

„Tamnim koloritom, bojama neba i mora u oluji, uvlače gosta u sigurno utočište“ – objašnjavaju iz 3LHD.

Na krovu se nalaze bar, bazen i sunčalište, gde svetli tonovi predstavljaju svojevrsan beg u svet snova. Na donjoj „palubi“, u podrumu hotela, nalaze se wellness sadržaji.

Detalj iz velnes centra; Vizuelizacija: 3LHD

Pogled na more i opatijske krovove

Opatijski Keight imaće 54 sobe i biće prvi hotel ove linije u Hrvatskoj, a sa njegovog krova pružaće se pogled na more i opatijske krovove.

Hotel će imati i elegantno dizajnirani luksuzni spa, a sam objekat smešten je na manje od dva minuta hoda od mora i nekoliko minuta vožnje od najboljih opatijskih i riječkih restorana.

Curio Collection poznat je po luksuznim hotelima koji od svega, od dizajna do gastronomije, obavezno uključuju lokalne specifičnosti, pa će tako biti koncipirana i ponuda u opatijskom Keightu.

3D vizuelizacija

Budući izgled Hotela Keight u Opatiji; Vizuelizacija: 3LHD
Budući izgled Hotela Keight u Opatiji; Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD/Hilton
Vizuelizacija: 3LHD/Hilton
Vizuelizacija: 3LHD/Hilton
Vizuelizacija: 3LHD/Hilton
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD
Vizuelizacija: 3LHD/Hilton
Vizuelizacija: 3LHD/Hilton

Kad se investitor predomisli: Umesto stambene zgrade na Crnom moru podignut nenametljiv hotel

$
0
0

Primer objekta koji se dobro slaže sa svim elementima okruženja, a istovremeno uspeva da naglasi svoju lepotu ne stavljajući svoju pojavu u prvi plan.

Hotel Umani nalazi se u neposrednoj blizini parka prirode Zlatni Pjasci u blizni Varne, najvećeg primorskog grada u susednoj nam Bugarskoj, i ima pogled na Crno more.

Iako je lokacija prilično frekventna zbog obližnjeg odmarališta Zlatni Pjasci, hotel drvene fasade deluje poput prirodne barijere u svom okruženju i kao mesto na kom ćete uhvatiti predah.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Hotel zauzima površinu od 3.600 kvadratnih metara; Foto: Dian Stanchev

Hotel umesto stambenog objekta

Kao i u slučaju zgrade Srebarna 18 u Sofiji, te stambenog objekta Eos u Varni, projekat hotela Umani potpisuje arhitektonska firma STARH , čiji je koncept ovom prilikom bio zasnovan na stvaranju kontekstualne zgrade koja se lako uklapa u prirodno okruženje i koja deluje lagano, prozračno i nenametljivo.

Ali objekat okružen desetinama stabala hrastovog drveta, iz čijih krošnji suptilno izranja, nije u početku bio zamišljen kao hotel. Naime, klijent je imao prvobitnu nameru da izgradi na ovoj lokaciji stambeni objekat, objasnile su arhitekte iz Varne.

Međutim, kako je proces planiranja objekta odmicao, ipak je odlučio da ga pretvori u hotel i njime lično upravlja, što je shvatio i kao svoju poslovnu misiju.

Foto: Dian Stanchev

Lokacija je okružena netaknutim prirodnim pejzažem sa značajnim vrstama drveća i zanimljivim stenovitim formacijama.

Zemljište na kom je hotel izgrađen značajno je nagnuto od zapada ka istoku, a okruženo netaknutim prirodnim pejzažem sa značajnim vrstama drveća i zanimljivim stenovitim formacijama.

Može se reći da je ovo zgrada koja se dobro slaže sa svim elementima svog okruženja i pejzaža , istovremeno uspevajući da naglasi svoju lepotu, a da pritom ne bude dominantna.

Pojednostavljeni dizajn je u potpunosti podređen prirodnim karakteristikama imanja; Foto: Dian Stanchev

Kako bi se što bolje uklopio u okruženje, objekat je u potpunosti u zoni fasade obložen vertikalnim finskim termodrvenim letvama.

Pojednostavljeni dizajn je u potpunosti podređen prirodnim karakteristikama imanja, te je objekat formiran kao striktno ortogonalna pravougaona prizma, koja se suptilno uklapa između visokog drveća i masivnih stena.

Kako bi se što bolje uklopio u okruženje, objekat je u potpunosti u zoni fasade obložen vertikalnim finskim termodrvenim letvama.

Dinamičnost objekta je uvedena oduzimanjem zapremine na nekoliko mesta na kojima su formirane lođe, koje su naglašene čistom linijom stakla.

Detalj iz enterijera jedne od soba; Foto: Dian Stanchev

Delikatna intervencija u prostoru

Čisti planovi osnova i površinski maksimalno organizovani prozori hotelskih soba, omogućavaju gostima čiste poglede iz unutrašnjosti na okolnu vegetaciju i Crno more.

Nakon svega, možemo zaključiti da je Hotel Umani postigao svoj primarni cilj da ima human način uticaja na okruženje, kako zbog svoje delikatne intervencije u prostoru, tako i zbog spokojnog iskustva boravka koje nudi gostima.

Grafički prilozi

Situacioni plan
Situacioni plan
Tipski plan osnove
Tipski plan osnove
Presek kroz objekat
Presek kroz objekat

Foto-galerija

Hotel Umani; Foto: Dian Stanchev
Hotel Umani; Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev
Foto: Dian Stanchev

Ovako izgleda trenutno najveće gradilište na Kopaoniku

$
0
0

Objekat površine od oko 12.000 kvadrata sa dve podzemne i pet nadzemnih etaža gradi su samom centru Kopaonika. Evo dokle su odmakli radovi.

Francuska multinacionalna ugostiteljska kompanija Accor, gradi na Kopaoniku hotel Swissôtel u partnerstvu s kompanijom KOP2020 d.o.o. prema projektu arhitekte Igora Vučelića iz beogradskog biroa Artecon/TRECO.

Hotel koji se nalazi odmah iza Viceroya i Granda, izvodi kompanija NBC Univerzing doo. Kao što se može videti na njihovim fotografijama, u toku su radovi na izvođenju konstrukcije podzemnih etaža hotela.

U pitanju je zaista veliki projekat bruto površine od oko 12.000 kvadrata spratnosti 2P0+Su+P+2+3Pk.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Stanje 3. maja 2023. godine; Foto: Gradnja

Hotel će se nalaziti u samom centru Kopaonika, pored skijaškog centra, na pešačkoj udaljenosti od žičara.

Hotel će prve goste primiti za zimsku sezonu 2024/2025. godine, a novoizgrađeni objekat će ponuditi 175 soba i apartmana, selekciju restorana, spa i velnes zone, konferencijske prostore i naravno skijašnicu.

Hotel će se nalaziti u samom centru Kopaonika, pored skijaškog centra, na pešačkoj udaljenosti od žičara.

Premium hotel

„Oduševljeni smo što možemo dovesti naš brend, Swissôtel, na ovo spektakularno odredište pružajući gostima zaista prvoklasno iskustvo zahvaljujući lokaciji hotela, luksuznom dizajnu i njegovoj posvećenosti prirodnom okruženju“ – rekla je na predstavljanju projekta Dilek Sezer, direktorka razvoja u South Eastern Europe Accor.

„Saradnja sa svetskim liderom u hotelijerstvu daje nam neverovatne mogućnosti za razvoj premijum hotelskih usluga u Srbiji. Pružajući gostima vrhunski standard, čvrsto verujemo da će se mnogi novi putnici odlučiti da otkriju neverovatnu prirodu i kulturu Srbije“ – istakao je svojevremeno Momčilo Đuričić iz KOP2020 doo.

Trenutno stanje gradilište hotela Swissotel by Accor; Foto: NBC Univerzing

Evo kako će hotel izgledati

Jednom kada se izgradi, hotel Swissotel će izgledati ovako:

Swissôtel u centru Kopaonika; Foto: TRECO

Rok do kraja 2024.

Datum početka izvođenja radova je 30.11.2022. godine, a planirani datum završetka izvođenja radova je kraj 2024. godine.

Otkrivamo kako izgleda proces dizajniranja Bor hotela by Karizma na Zlatiboru

$
0
0

Prestižni hotel na našoj planinskoj lepotici biće otvoren u novembru ove godine, a imaće čak 93 luksuzne smeštajne jedinice, spa & wellness centar, tri restorana, konsijerža… 

Osmisliti dizajn luksuznog hotela, u kategoriji sa pet zvezdica, u kom će se posetioci osećati kao da se nalaze u potpuno drugačijem, autentičnom, a opet najudobnijem i najprijatnijem mestu, danas je pravi izazov. U oblasti hotelijerstva trendovi se stalno menjaju, mnogi se trude da ispune očekivanja gostiju luksuzom i kvalitetom, pa nas, reklo bi se, retko šta može iznenaditi kad je reč o izgledu eksterijera i enterijera.

Ipak, arhitekte Marija Mitrović i Vladimir Stojiljković iz Parallel Studija, svojim radom na projektu izgradnje prestižnog Bor hotela by Karisma na Zlatiboru kreirali su prostor koji pomera granice. Oni su nam otkrili u čemu se krije tajna njihovog uspeha, koliko traje period od ideje do realizacije, šta sve stoji iza nastanka rešenja, kao i šta je bila njihova inspiracija.

Vizuelizacija: Parallel Studio

Hotel će istinski hedonisti zapamtiti po vrhunskoj usluzi i inovativnim konceptima, ali i po besprekornom dizajnu.

Čak 93 luksuzne hotelske smeštajne jedinice, spa & wellness centar, tri restorana, Rooftop bar, Lobby bar, Cigar lounge, konsijerž – ovo su samo neke od usluga koje će biti dostupne posetiocima hotela Bor Hotel by Karisma na Zlatiboru.

Reč je o prvom hotelu u Srbiji kojim će upravljati jedna od vodećih svetskih hotelskih grupacija, Karisma Hotels & Resorts, koji će istinski hedonisti zapamtiti po vrhunskoj usluzi i inovativnim konceptima, ali i po besprekornom dizajnu – eksterijeru u potpunosti integrisanom sa prirodnim okruženjem i enterijeru urađenom po poslednjoj reči sofistikacije.

Planinska atmosfera protkana kroz svaki detalj hotela

Arhitekte Marija i Vladimir ističu da ih je dugogodišnje iskustvo naučilo da je prezentovanje i kasnija razrada detalja u enterijeru ključna za finalni izgled objekta, jer upravo oni određeni prostor čine distinktivnim. U prilog tome govori činjenica da su smernice za projekat pronalazili čak i u samom logou i imenu hotela.

„Naša polazna tačka bila je zamisao da enterijer treba da bude ispunjen sa što više prirodnih materijala kao što su drvo i kamen. Posebnu pažnju posvetili smo završnoj obradi u želji da je učinimo što prirodnijom, tako da se stekne utisak da su određeni komadi baš takvi nađeni u zlatiborskom okruženju. Potom smo u dizajn inkorporirali i metal, beton, kožu, tekstil i svedene boje koji odišu naturalizmom, ali i elegancijom. Kad je reč o eksterijeru, naglasili bismo da je u potpunosti integrisan sa prirodnim ambijentom koji ga okružuje“, ističu arhitekte Marija i Vladimir.

Vizuelizacija: Parallel Studio

Inspiracija za dizajn je u svemu što nas okružuje

Prema rečima arhitekata, projekat Bor Hotel by Karisma bio je veoma inspirativan, a o tome svedoči činjenica da su inspiraciju pronalazili sa svih strana.

„Osim iz detalja, mnoge naše ideje proizašle su iz dugogodišnjeg rada na projektima u inostranstvu. Osmišljavanju rešenja doprinela su i iskustva sa putovanja širom sveta. Kontinuirano pratimo i savremene trendove, te su oni svakako imali uticaj na dizajn. Naravno, veliku ulogu u projektu su svakako odigrali investitori koje dugo poznajemo i znamo da uvek insistiraju na kvalitetu i estetici. Tankmont i njihova prodžekt menadžment kompanija TM Hospitality su ispratili i izveli radove poštujući naš projekat enterijera do najsitnijih detalja. Imali su puno poverenje u nas, što doprinosi dobroj atmosferi i opuštenosti u radu, a iz toga proizilazi i kreativnost. Pronašli smo ‘zajednički jezik’ sa svim saradnicima na projektu i odredili pravu meru u svemu što radimo. Jednostavno rečeno, obratili smo pažnju na sve što bi moglo da nam pomogne u kreiranju projekta vrednog pažnje“, kažu arhitekte Marija i Vladimir.

Izazovi kao motivacija

Iako je ovaj projekat predstavljao ozbiljni poduhvat koji je sa sobom doneo i niz izazova, to arhitekte ovog prestižnog hotela nimalo nije obeshrabrilo. Naprotiv, upravo kompleksnost zadatka s kojim su se susreli pomogla im je da odaberu pristup u radu koji podrazumeva da sve sagledaju iz više uglova – pre svega, inženjerskog, potom kreativnog i, na kraju, ekonomskog. Za njih, izazovi nisu predstavljali prepreke, već svojevrsnu inspiraciju i motivaciju za pronalaženje što kvalitetnijih idejnih rešenja. Krajnji rezultat pokazuje da su u tome itekako uspeli.

„Za izradu koncepta hotela najviše vremena nam je trebalo u početku, dok nismo precizno definisali pravac u kome će se kretati dizajn. Kada smo to uradili, ideja se dalje lako razvijala i gradila kroz sve sadržaje hotela. Istina, realizacija zamisli, od onih najsitnijih do najkrupnijih, može biti naporna, ali rezultat našeg rada na hotelu Bor nam pokazuje da se trud itekako isplati“, zaključuju Marija i Vladimir.

Vizuelizacija: Parallel Studio

Sinergija svetskog iskustva i srpske duše

U kreiranju koncepta i dizajna hotela, pored Parallel studija, učestvovala je i prestižna agencija iz Grčke na čelu sa Talisom Pitulisom. Prema njegovim rečima, Bor Hotel by Karisma nije samo hotel, već poseban doživljaj.

„Iza nas je zaista uzbudljiv projekat. Jednostavno, naše međunarodno iskustvo i ekspertiza, u sinergiji sa srpskom dušom, rezultirali su kreiranjem posebnog pečata, pomeranja granica i podizanja dizajna na viši nivo. Naša zajednička vizija bila je stvaranje jedinstvenih osećanja i uspomena u kombinaciji sa vrhunskom udobnošću i upečatljivim stilom“, izjavio je Talis.

Posetiocima koji žele da priušte sebi doživljaj luksuza, pažljivo projektovanog ambijenta, upečatljivog stila, vrhunske usluge i udobnosti, vrata Bor hotela by Karisma biće otvorena u novembru 2023. godine. Za sve koji tragaju za novim, jedinstvenim načinom stvaranja nesvakidašnjih iskustava ovaj hotel biće pravi izbor.


Na jednom od najlepših jadranskih ostrva Marriott gradi hotel iz svoje Autograph kolekcije

$
0
0

Energetski efikasan dizajn, značajna upotreba kamena, drveta i drugih prirodnih materijala trebalo bi da stvore prirodan ambijent i umirujuću atmosferu.

Jedan od najpoznatijih hotelskih lanaca na svetu – Marriott International, objavio je u sredu da je potpisao ugovor s hrvatskom kompanijom Valdarke, koja na ostrvu Cresu investira u hotel koji će poslovati u sklopu brenda Autograph Collection by Marriott.

Time će naši zapadni susedi zvanično dobiti prvi hotel globalno poznatog brenda na nekom od jadranskih ostrva, pridružujući se tako portfoliju koji čini čak 280 hotela u 50 zemalja sveta, svi odreda na najatraktivnijim lokacijama.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Vizuelizacija budućeg Autograph Collection by Marriott hotela na Cresu; Vizuelizacija; Marriott

Negovanje individualnosti u svakom hotelu

Inače, brend Autograph Collection spada u takozvanu “premium distinctive” grupaciju Marriottovih hotela, što je po nivou luksuza negde u sredini (između luxury i select hotela).

Po ponuđenim sadržajima i stilu, radi se o jedinstvenim hotelima koji ističu lokalnu kulturu i priču. Specifičnost brenda Autograph Collection Hotels leži u tome što svaki hotel iz portfolija neguje individualnost.

Kako piše Novi list, hotel iz Autograph Collection lanca na ostrvu Cresu trebalo bi da otvori svoja vrata za prve goste već u drugom tromesečju 2024. godine.

Otvaranje hotela planirano je za drugo tromesečje 2024; Vizuelizacija: Marriott

Enterijer će biti inspirisan opuštenim ambijentom starih kamenih sela i šarenih kuća na creskoj rivi.

Ovo novo hotelsko odmaralište, smešteno na obali pitoresknog Cresa, imaće 49 soba, dva otvorena bazena, plažno područje s barom, gastro lokacije, kao i wellnes centar.

Hotel je u eksterijeru osmišljen kao spoj modernog i uzdržanog dizajna, dok će enterijer biti inspirisan opuštenim ambijentom starih kamenih sela i šarenih kuća na creskoj rivi, koje su kroz vekove zadržale uticaj venecijanske arhitekture.

„Energetski efikasan dizajn, značajna upotreba kamena, drveta i drugih prirodnih materijala u hotelu će stvoriti prirodan ambijent, umirujuću atmosferu, te autentičan šmek koji će prenositi lokalnu poruku Cresa, jednog od najlepših hrvatskih ostrva“ – rekli su predstavnici ulagača u novi tursitički projekat u komšiluku.

Detalj iz enterijera; Vizuelizacija: Marriott

Marriott uskoro i u Opatiji i na Visu

Portofolio Marriott Internationala u Hrvatskoj obuhvata pet objekata u ključnim turističkim i poslovnim odredištima – Sheraton Dubrovnik Riviera, Le Méridien Lav Split, AC Hotel by Marriott Split, Westin Hotel Zagreb, te Sheraton Hotel Zagreb.

Takođe, tokom 2025. godine očekuje se otvaranje Opatija Marriott Hotela, dok je za 2026. godinu planirano otvaranje još jednog hotela iz brenda Autograph Collection i to u Komiži, na ostrvu Visu.

Galerija vizuala

Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott
Vizuelizacija: Marriott

Hotel na ostrvu Mamula: Minimalnim intervencijama očuvana autentičnost tvrđave iz 19. veka

$
0
0

Pažljivim i promišljenim odnosom zaštićeni su i tvrđava i ostrvo, dok se svi dodati elementi mogu lako ukloniti, čime se objekat vraća u prvobitno stanje.

Tvrđava Mamula iz 19. veka, smeštena na kamenitom ostrvu Lastavica na ulazu u Bokokotorski zaliv u Crnoj Gori, koja je u Drugom svetskom ratu bila koncentracioni logor, bezmalo osam decenija kasnije pretvorena je u luksuzni hotel-ostrvo Mamula Island, koji je prošlog leta primio svoje prve goste.

Ovaj butik hotel na raspolaganju ima 26 soba, šest apartmana, holistički spa, wellbeing sadržaje poput bazena i sala za masažu, teretane, staze za trčanje, kao i tri restorana i četiri bara, ali i posebno mesto rezervisano za istorijsko-memorijalnu galeriju koja pruža osvrt na bogatu istoriju ovog lokaliteta.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Hotel je otvoren za posetioce od prošlog leta; Foto: Mark Anthony Fox

Zaštita kulturnog dobra u srži projektnog zadatka

Vlasnik hotela Mamula Island je kompanija Orascom Holding Mamula Montenegro iz Herceg Novog, koja je kćerka firma egipatsko-švajcarske holdinga Orascom Development, iza koje stoji egipatski milioner Samih Saviris.

Renomirani kotorski studio Enforma, u saradnji s firmom MCM Architecture & Design iz Portugala, učestvovao je u izradi idejnog rešenja, dok je u izradi glavnog projekta preuzeo ulogu vodećeg projektanta rekonstrukcije ovog kompleksnog objekta.

„Vrednost Mamule kao kulturnog dobra osnovna je ideja vodilja za oblikovanje i koncipiranje budućeg turističkog proizvoda na njoj i zbog toga su zaštita ostrva, utvrđenja i maksimalno pažljiv, promišljen odnos srž projektnog zadatka, koji je od strane investitora stavljen pred projektni tim“ – kažu iz Enforme.

Vrednost Mamule kao kulturnog dobra bila je ideja vodilja za oblikovanje; Foto: Mark Anthony Fox

Da bi se izbegla mimikrija, novi elementi su jasno predstavljeni u prostoru korišćenjem savremenih materijala i oblika.

Ipak, apsolutni nedostatak vodovoda i struje, nova funkcija hotela, kao i standardi savremenog života i hotelijerstva, nametnuli su obaveznu implementaciju novih elemenata.

„Ovi elementi su svedeni na minimum, ali su i dalje prisutni. Da bi se izbegla mimikrija, novi elementi su jasno predstavljeni u prostoru korišćenjem savremenih materijala i oblika“ – navode iz Enforme.

Dodaju da su autentičnost tvrđave i vrednosti pejzaža zaštićene, dok su nove strukture napravljene u jednostavnoj formi, uz korišćenje lakih materijala i zelenih krovova kako bi se njihov uticaj na vizuelni doživljaj minimalizovao.

Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox

Koncept reverzibilne rekonstrukcije

Kako dalje saznajemo, proces rekonstrukcije koncipiran je u vidu reverzibilne rekonstrukcije, gde se svi dodati elementi mogu lako ukloniti i vratiti objekat u prvobitno stanje.

„Minimalne intervencije i očuvanje autentičnosti građevine bio je prioritet tokom procesa projektovanja, a i tokom izvođenja objekta koje je konstantno praćeno od strane studija Enforma“ – dodaju arhitekte iz kotorske firme.

Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com

Odabrani materijali i paleta boja u enterijeru vuku inspiraciju direktno iz tradicije i pejzaža ostrva.

Što se tiče enterijera i dizajna soba i apartmana, odabrani materijali i paleta boja vuku inspiraciju direktno iz tradicije i pejzaža ostrva.

Prirodni kamen, stari mesing, masivni hrast i prozračni, organski tekstil, primenjeni su tako da se prirodni, zemljani tonovi mešaju sa svetlim nijansama u koherentnoj, ali pomalo kontrastnoj harmoniji.

Detalj iz enterijera jedne od soba; Foto: www.mamulaisland.com

Prenamena tvrđave kao tema dokumentarca

Uporedo sa izgradnjom, hotel se u poslednjih nekoliko godina našao i na meti kritika organizacija i pojedinaca, u kojima se skreće pažnja da je u Mamuli, koncentracionom logoru fašističke Italije tokom Drugog svetskog rata bilo zatočeno preko 2.000 ljudi, uglavnom dece i žena.

Među kritičarima je i Novosađanin Aleksandar Reljić, novinar i autor dokumentarnog filma „Mamula All Inclusive„, koji je za Radio Slobodna Evropa izjavio da ga je za njegovo poslednje ostvarenje motivisala upravo činjenica da se od nekadašnjeg logora pravi hotel.

Bio sam šokiran kada mi je jedna logorašica rekla da je dobro što je „neko uzeo metlu, da tamo pomete“, aludirajući na zapuštenost ostrva.

„Želeo sam da pokažem u kakvom svetu živimo, koliko danas novac briše sve pred sobom pa, i ovakve istorijske, jezive trenutke, zločine, kako briše i sećanje, pijetet prema žrtvi koja je podneta na tom ostrvu”, objašnjava Reljić, koji je sa snimanjem dokumentarca počeo 2017. godine, te dodaje:

„Čitavo vreme pratim transformaciju Mamule, ne samo izgleda ostrva nego i svesti ljudi, koji su na početku bili protiv gradnje hotela, a onda su počeli da menjaju pogled. Bio sam šokiran kada mi je jedna logorašica rekla da je dobro što je ‘neko uzeo metlu, da tamo pomete’, aludirajući na zapuštenost ostrva”.

Foto-galerija

Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: Mark Anthony Fox
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com
Foto: www.mamulaisland.com

Ovako će izgledati novi hotel na Kopaoniku kod Gobelje

$
0
0

Posebna specifičnost rizorta jeste stakleni bazen koji izlazi iz objekta, a oslonjen je na dva stuba koji simuliraju stablo drveta razuđenih grana.

Na Kopaoniku u KO Kriva Reka u Opštini Brus, u blizinu hotela Srebrnac kod Gobelje, u planu je gradnja turističkog kompleksa bruto površine 25.000 kvadrata.

Urbanistički projekat koji je na javnoj prezentaciji od 9. avgusta izradio je Bureau Cube Partners iz Beograda, na zahtev beogradske firme za razradu arhitektonskih projekata Argentum Aspectu.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Stakleni bazen na stubovima; Foto: Bureau Cube Partners

Ukupno, kompleks će raspolagati sa 110 smeštajnih jedinica, imaće 8 lokala i 170 parking mesta.

Objekat će imati podzemnu etažu, suteren, dva sprata i povučeni sprat. Na podzemnoj etaži u garaži planirano je 148 parking mesta, kao i parking za 15 kvadova.

U suterenu koji će biti sastavljen iz tri etaže nalaziće se restoran sa 200 mesta i baštom, kongresna zona sa 4 konferencijske sale sa ukupno više od 300 mesta, lokali, igraonica, krovna terasa, ski bar sa skijašnicom.

Tu je takođe i prvi nivo spa centra i 36 soba i studija-apartmana sa čajnom kuhinjom, garderobom, kupatilom i spavaćom i dnevnom zonom, piše eKapija.

Veliki SPA centar na dva nivoa

Na etaži prizemlja planiran je drugi nivo SPA centra sa bazenom koji će imati unutrašnji i spoljašnji deo, a takođe i 16 soba i 11 apartmana

Na 1. etaži nalaziće se 16 apartmana, na drugoj još 18 i na povučenom spratu 13 apartmana, različitih struktura.

Ukupno, kompleks će raspolagati sa 110 smeštajnih jedinica, imaće 8 lokala i 170 parking mesta.

Hotel će imati 110 smeštajnih jedinica, imaće 8 lokala i 170 parking mesta; Foto: Bureau Cube Partners

Stakleni bazen

Posebnu specifičnost objekta, stoji u urbanističkom projektu, predstavljaće stakleni kubus koji je sa etaže prizemlja upušten u prostor, kao prepust koji izlazi iznad suterenskih etaža koje su takođe u staklu.

I bazen je planiran kao stakleni, a ploča bazena biće oslonjena na dva stuba koji simuliraju stablo drveta razuđenih grana i na taj način se integrišu sa prirodom i okruženjem.

Novak Kijac: Obnovom do očuvanja autentičnosti originalnog dizajna

$
0
0

Na konferenciji BuildUp 2023 saznaćemo i kako se kombinacijom modernog dizajna sa starim strukturama stvaraju jedinstveni i inspirativni hotelski prostori.

Osim starih hotelskih zgrada različitih arhitektonskih odlika, čija obnova podrazumeva osavremenjavanje i prilagođavanje zahtevima savremenog hotelijerstva, u svetu je danas rasprostranjena i prenamena drugih zgrada u hotele, poput starih palata, zamkova, kasarni, bolnica, stambenih zgrada, seoskih kuća i dr.

Kod nas takvih primera gotovo da nema. Međutim, inostrana iskustva pokazuju koliko je tema obnove i prenamene raznih starih zgrada u hotele prisutna u arhitektonskoj praksi, ali i savremenom hotelijerstvu koji traga za novim vidovima brendiranja i autentičnim hotelskim rešenjima.

Zato će, kao idealan sagovornik na ovu temu, jedan od učesnika naše konferencije BuildUp 2023 biti i arhitekta Novak Kijac, osnivač firme Novak Kijac Architects (NKA), koja je vodila projekat obnove i prenamene stare industrijske zgrade u Kragujevcu, izgrađene između dva svetska rata u okviru industrijskog kompleksa koji potiče iz 20. veka, u hotel „Industrial 1853“.

Tako je ova zgrada dobila sasvim novu namenu – potpuno drugačiju od prvobitne industrijske funkcije, te vas kroz razgovor koji sledi upoznajemo sa nekim od osnovnih faktora koji su uticali na njeno današnje arhitektonsko oblikovanje.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Zgrada od crvene opeke nalikuje staroj fabrici; Foto: Hotel Industrial

Kako vidite obnovu i transformacije objekata druge namene u hotele?

Primarna ideja u projektovanju hotela i ugostiteljskih objekata generalno jeste zadovoljavanje potreba korisnika kao i kreiranje atmosfere koja pruža drugačije iskustvo koje se može postići na različite načine u zavisnosti od tipa hotela, lokacije i konteksta.

Uzimajući u obzir činjenice kao što su lokalna kultura, istorija i pejzaž, prilikom dizajniranja hotela stvaramo autentično iskustvo. Poslednjih decenija u svetu, pa i kod nas, brownfield lokacije predstavljaju značajan potencijal, iako su u našoj zemlji i dalje izazov i propuštene prilike za investitore. Neiskorišćene površine i napušteni objekti u gradskim centrima narušavaju urbanu strukturu, utiču na ekonomiju i kvalitet života lokalne zajednice.

Pitanja ovog tipa nisu adekvatno rešena, ali predstavljaju mogućnost za revitalizaciju i ekonomski razvoj. Našom intervencijom fokusirali smo se na transformaciju nekadašnje zgrade unutar zapuštenog industrijskog kompleksa „Zastava“, pretvarajući je u hotel visoke kategorizacije koji ispunjava i najviše zahteve modernog ugostiteljstva.

Naš stav je da mi kao struka treba da prebacimo fokus na razmišljanje van tradicionalnih granica i iz tog ugla pristupimo dizajniranju prostora.

Šta su po vama osnovne karakteristike i specifičnosti hotelskog dizajna?

Hotelski dizajn predstavlja kompleksnu oblast koja podrazumeva sveobuhvatan pristup sagledavanju situacije iz nekoliko uglova, kao što su funkcionalnost, estetika, osećaj udobnosti i gostoprimstva. Naš stav je da mi kao struka treba da prebacimo fokus na razmišljanje van tradicionalnih granica i iz tog ugla pristupimo dizajniranju prostora.

Istraživanjem i analizom potreba i želja ciljne grupe na inovativan način odgovaramo ne samo na zadovoljenju postojećih potreba, već i aktivno učestvujemo u kreiranju novih kroz implementaciju sadržaja.

Investitor i vlasnik hotela građevinska firma Sloga Construction iz Kragujevca; Foto: Hotel Industrial

Šta biste izdvojili kao glavne karakteristike i potencijale obnove starih zgrada, posebno u domenu dizajna?

Kada govorimo o potencijalima u ovoj oblasti smatram da je potrebno staviti akcenat na čuvanje kulturne baštine. Obnova i rekonstrukcija omogućavaju očuvanje istorijskih vrednosti. Sačuvane građevine često imaju bogatu priču koja doprinosi identitetu zajednice.

Rad na projektima obnove i rekonstrukcije zahteva kreativne i inovativne pristupe. Kao arhitekte i dizajneri imamo priliku da kombinujemo moderni dizajn sa starim strukturama, stvarajući jedinstvene i inspirativne prostore.

Osnovna karakteristika obnove iz našeg ugla jeste očuvanje autentičnosti originalnog dizajna. Izazov je pronaći ravnotežu između restauracije originalnih elemenata i prilagođavanja objekta savremenim potrebama.

 Izazov je pronaći ravnotežu između restauracije originalnih elemenata i prilagođavanja objekta savremenim potrebama.

Šta je bila polazna ideja – koncept u projektu obnove i redizajna postojeće zgrade? Kako je izgledala saradnja arhitekata i dizajnera?

Dizajn hotela crpi inspiraciju iz bogatog industrijskog nasleđa Kragujevca, nekadašnjeg velikog industrijskog giganta na Balkanu, s ciljem da se na originalan način sačuva njegova istorijska vrednost u okviru ambijentalne celine.

Hotel Industrial se nalazi u važnom istorijskom delu Kragujevca, unutar kompleksa nekadašnje fabrike „Zastava“, i smeštene je u jednu od administrativnih zgrada. Naša pažnja je bila usmerena ka očuvanju autentičnosti ovog prostora kroz pažljivu obnovu i intervencije na enterijeru i eksterijeru.

Saradnja između arhitekata i dizajnera tokom ovog projekta bila je ključna za postizanje uspešnih rezultata. Čvrsto verujemo da sveobuhvatan pristup koji pored arhitekture i dizajna enterijera uključuje i brending, omogućava stvaranje celovitog i prepoznatljivog prostornog iskustva.

Kroz usklađen rad ovih elemenata, stvara se prostor koji zadovoljava funkcionalne potrebe, estetski je privlačan i autentično predstavlja brend.

Restoran u okviru hotela; Foto: Hotel Industrial

Kroz pažljiv odabir nameštaja, osvetljenja i tekstura, postigli smo atmosferu koja je prijatna i elegantna, istovremeno odražavajući industrijski šarm zgrade.

Kako su na koncept uređenja hotela „Industrial“ uticali njegov istorijat i odlike industrijske arhitekture? Na koji način je tema industrije interpretirana kroz dizajn enterijera?

Deo tima koji se bavio arhitekturom bio je odgovoran za očuvanje autentičnosti istorijskog prostora i integrisanje hotela u postojeću ambijentalnu celinu. Fokusirali smo se na očuvanje karakterističnih arhitektonskih elemenata, kao što su drvena konstrukcija, veliki prozori i originalni gabarit objekta, istovremeno prilagođavajući prostor savremenim potrebama.

Pri dizajniranju enterijera cilj nam je bio da unesemo suptilne moderne elemente i udobnost u prostorije hotela, čija je uloga bila da stvore harmoniju između rustičnih industrijskih detalja i savremenog, sofisticiranog enterijera. Kroz pažljiv odabir nameštaja, osvetljenja i tekstura, postigli smo atmosferu koja je prijatna i elegantna, istovremeno odražavajući industrijski šarm zgrade.

Sinergija između arhitekata i dizajnera doprinela je stvaranju prostora koji istovremeno čuva tradiciju i okružen muzejima „Stara livnica“ i „Stara Zastava“, koji su deo kompleksa „Knežev arsenal“, predstavlja inovativan i privlačan deo turističke ponude grada Kragujevca.

Da li su i na koji način na dizajn uticali zahtevi investitora kroz projektni zadatak i brendiranje?

Prvobitni zahtevi investitora značajno su se razlikovali od konačnog dizajna hotela. Analizom lokacije, ugostiteljske ponude i strukture grada, zaključili smo da Kragujevac nije imao hotel visoke kategorije, dok je ponuda ugostiteljskih objekata nižeg i srednjeg ranga bila znatno raznovrsnija i u mnogo većoj meri zastupljena.

Kroz argumentovano izlaganje, uspeli smo da utičemo na klijenta da promeni stav i usvoji naš predlog više kategorizacije ugostiteljskog objekta, sa adekvatnim sadržajem koji zadovoljava potrebnu koja postoji na lokalnom tržistu.

U okviru hotela nalazi se i spa centar; Foto: Hotel Industrial

Da li je bilo poteškoća u tehnološkom prilagođavanju novih sadržaja izvornoj strukturi objekta nekadašnje industrije?

U želji da izađemo u susret i zadovoljimo zahteve savremenog ugostiteljstva morali smo da se pozabavimo pitanjem ovog objekta u okviru brownfield lokacije sa postojećom infrastrukturom koju je neophodno prilagoditi potrebama hotela. Jedan od izazova bio je pronaći održiva rešenja za integraciju novoprojektovanog sadržaja hotela u postojeću infrastrukturu.

Holistički pristup prenamene obuhvatao je intervenciju na osavremenjavanju postojećih i implementaciji novih tehnoloških sistema neophodnih za funkcionisanje savremenih ugostiteljskih objekata.

Naš zadatak kao arhitekata je pre svega bio da pažljivo proučimo i razumemo specifičnosti objekta, kao i oblasti u kojoj se on nalazi.

Da li ste se u realizaciji projekta susreli sa merama tehničke zaštite (zgrade ili kompleksa – ambijentalne celine) i da li ste imali podršku ili smernice od strane službe zaštite spomenika kulture?

Naš zadatak kao arhitekata je pre svega bio da pažljivo proučimo i razumemo specifičnosti objekta, kao i oblasti u kojoj se on nalazi. Ovaj proces uključuje detaljno istraživanje istorijskih i arhitektonskih karakteristika zgrade i njeno prilagođavanje novoj nameni.

S obzirom da se objekat nalazi u okviru prostorno kulturno-istorijske celine kompleksa Vojno-tehničkog zavoda u Kragujevcu kao nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja, potrebno je bilo pribaviti saglasnost republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture – Beograd pre početka radova na rekonstrukciji i prenameni samog objekta.

Hotel raspolaže sa 21 sobom; Foto: Hotel Industrial

Da li su, po vašem mišljenju, teme obnove, rekonstrukcije i revitalizacije u dovoljnoj meri zastupljene u arhitekturi i dizajnu enterijera?

Teme obnove, rekonstrukcije i revitalizacije su izuzetno važne u savremenoj arhitekturi i dizajnu enterijera. U poslednjim decenijama, postoji sve veće interesovanje za očuvanje postojećih građevinskih struktura, oživljavanje napuštenih industrijskih kompleksa i vraćanje života starim zgradama.

Ova tema je postala ključni deo diskursa u arhitektonskoj zajednici, međutim, uvek postoji prostor za unapređenje i veću svest o njihovoj važnosti u arhitektonskoj i dizajnerskoj industriji.

Naš region je pogodan za projekte ovog tipa, gde nekadašnji vojni, industrijski i drugi zanemareni kompleksi dobijaju novu namenu zadržavajući značajnu arhitektonsku i istorijsku vrednost.

Jedna od najznačajnijih prednosti je to što obnova postojećih zgrada smanjuje potrebu za izgradnjom novih objekata, što doprinosi održivosti.

Šta vidite kao glavne prednosti obnove starih zgrada drugih namena u hotelske objekte?

Obnova starih zgrada drugih namena u hotelske objekte donosi niz značajnih prednosti. Jedna od najznačajnijih prednosti je to što obnova postojećih zgrada smanjuje potrebu za izgradnjom novih objekata, što doprinosi održivosti. Korišćenje postojeće infrastrukture, poput zidova i temelja, može smanjiti ukupnu ekološku stopu hotela.

Pored praktičnog i održivog aspekta, stariji objekti često poseduju jedinstvenu arhitektonsku estetiku koja se može integrisati u dizajn hotela. Integracija ovog autentičnog šarma u dizajn hotela ne samo da privlači goste već i postiže posebno iskustvo boravka, čime se stvara emocionalna veza između posetioca i prostora.

Ova praksa omogućava očuvanje vrednosti jedne epohe, istovremeno prilagođavajući se savremenim potrebama i zahtevima gostiju.

Spoj industrijskog nasleđa i savremenog luksuza u kompleksu nekadašnje Zastave; Foto: Hotel Industrial

Obnova i revitalizacija starih objekata vrlo često je veliki pokretač ekonomskog razvoja u lokalnoj zajednici.

Na osnovu vašeg iskustva – kako vidite buduće tendencije u obnovi starih zgrada i kako tome doprinosi suvremeni dizajn?

Na osnovu mog iskustva i trenutnih trendova u industriji, primećujem da savremeni dizajn ima ključnu ulogu u obnovi starih zgrada jer omogućava inovativne i održive pristupe koji istovremeno čuvaju autentičnost i prilagođavaju prostor savremenim potrebama i trendovima. Buduće tendencije će verovatno dodatno naglašavati ove principe, stvarajući prostorna rešenja koja su funkcionalna, estetski privlačna i ekološki odgovorna.

Obnova i revitalizacija starih objekata, po mom mišljenju, vrlo često je veliki pokretač ekonomskog razvoja u lokalnoj zajednici, i kao takva  dovodi do privlačenja turista, otvaranja novih radnih mesta i poboljšanja infrastrukture.

Hotel širok samo 2,8 metara pretvorio je ograničenje u svoj najveći potencijal

$
0
0

Svaka od soba unutar „mršavka“ obloženog crvenim peščarom široka je 2,8 metara, duga 3 i visoka 2,4 metra, a sadrži bračni krevet i kupatilo s toaletom i tušem.

Indonežanski arhitektonski studio Sahabat Selojene kreirao je u provinciji Centralna Java PituRooms, hotel sa sedam spavaćih soba koji zauzima prostor od samo 2,8 metara u širinu.

Iz studija su ga nazvali „najmršavijim hotelom ikada“, a izgrađen je na parceli smeštenoj između uske uličice i stambenih kuća, funkcionišući poput „deponije“ zbog teškoće izgradnje na njoj.

Prihvativši ovaj prostorni izazov, osnivač prakse Ari Indra dizajnirao je i sada u gradu Saratiga vodi PituRooms kako bi pokazao da se „ograničenje može pretvoriti u potencijal“.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Hotel se nalazi u gradu Saratiga na ostrvu Java; Foto: Ernest Theophilus

Industrija naviknuta na superlative

„Pored tehničkih poteškoća, najveći izazov je bio izboriti se sa tipičnim načinom razmišljanja koji okružuje ugostiteljsku industriju, a koji je naviknut na superlative: najveći, najviši, najluksuzniji. Mi ovde smo najmršaviji“ – rekao je za Dezeen Indra i dodao:

„Veoma smo se trudili kako bi ovo ograničenje pretvorili u našu najjaču prodajnu tačku, te da je ovo izgrađena studija mikroprostora gde gosti mogu da iskuse mogućnost boravka i koreografišu svoje kretanje u ’taman dovoljno’ prostora“.

Osnova tipskog sprata

Duboki temelji za bunare sprečavaju uvijanje visoke, uske betonske konstrukcije objekta.

Arhitekta ističe da su dosadašnje reakcije gostiju pozitivne i da se najčešći komentar odnosi na prihvatanje činjenice koliko nam je malo prostora zapravo potrebno za udobno stanovanje i kretanje.

Zbog veličine lokacije nije bilo moguće korišćenje šipova, te je Indra blisko sarađivao sa konsultantima za konstrukciju na stvaranju dubokih temelja za bunare koji sprečavaju uvijanje visoke, uske betonske konstrukcije.

Hotel ima širinu od 2,8 metara; Foto: Ernest Theophilus
Hotel ima širinu od 2,8 metara; Foto: Ernest Theophilus
Fasada obložena crvenim peščarom Agra; Foto: David Permadi
Fasada obložena crvenim peščarom Agra; Foto: David Permadi

Drugačiji karakter svake spavaće sobe

Objekat ima širinu jedne prostorije, dok je svaka „mikrosoba“ širine 2,8 metara, dužine 3 metra i visine 2,4 metra, a sadrži bračni krevet i kupatilo s toaletom i tušem.

Pažljivo odabrana umetnička dela i palete boja daju svakoj spavaćoj sobi drugačiji karakter, dok je zajednički element da svaka soba ima dva kvadratna prozora koji suptilno uokviruju poglede na okolinu.

Svaka soba sadrži bračni krevet i kupatilo sa toaletom i tušem; Foto: Ernest Theophilus
Svaka soba sadrži bračni krevet i kupatilo sa toaletom i tušem; Foto: Ernest Theophilus
Svaka soba ima dva kvadratna prozora; Foto: Ernest Theophilus
Svaka soba ima dva kvadratna prozora; Foto: Ernest Theophilus

Bar i restoran izlaze na terasu u zadnjem delu hotela, pružajući gostima prijatan pogled na grad.

Smešteni na poslednjem spratu, bar i restoran izlaze na terasu u zadnjem delu hotela, pružajući gostima prijatan pogled na grad.

Iznad ove zone, prostorija sa biljkama izlazi na dva konzolna čelična kaveza na oba uža kraja objekta, objasnio je

Iz bara se pruža prijatan pogled na grad; Foto: Ernest Theophilus
Iz bara se pruža prijatan pogled na grad; Foto: Ernest Theophilus
Centralno čelično stepenište povezuje sve nivoe zgrade; Foto: Ernest Theophilus
Centralno čelično stepenište povezuje sve nivoe zgrade; Foto: Ernest Theophilus

Dodatna funkcija namenjena zajednici

Objekat ima pet spratova, sa sobama i prostorima za zaposlene smeštenim na krajevima uske osnove, dok je čelično stepenište u centru.

Fasada objekta je obložena crvenim peščarom Agra, a na istočnoj fasadi niz ugaonih otvora omogućava ventilaciju centralnog cirkulacionog prostora.

Osim što je objekat na prvom mestu u funkciji hotela, Indra ga je zamislio i kao aktivan prostor za zajednicu, te će PituRooms biti i domaćin raznovrsnih događaja.

Grafički prilozi

Osnova prizemlja
Osnova prizemlja
Osnova tipskog sprata
Osnova tipskog sprata
Podužni presek kroz objekat
Podužni presek kroz objekat
Poprečni presek kroz objekat
Poprečni presek kroz objekat

Foto-galerija

Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Fasada obložena crvenim peščarom Agra; Foto: David Permadi
Fasada obložena crvenim peščarom Agra; Foto: David Permadi
Hotel ima širinu od 2,8 metara; Foto: Ernest Theophilus
Hotel ima širinu od 2,8 metara; Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Svaka soba ima dva kvadratna prozora; Foto: Ernest Theophilus
Svaka soba ima dva kvadratna prozora; Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Foto: Ernest Theophilus
Iz bara se pruža prijatan pogled na grad; Foto: Ernest Theophilus
Iz bara se pruža prijatan pogled na grad; Foto: Ernest Theophilus
Centralno čelično stepenište povezuje sve nivoe zgrade; Foto: Ernest Theophilus
Centralno čelično stepenište povezuje sve nivoe zgrade; Foto: Ernest Theophilus

Ključevi umesto zvezdica: Mišlen počeo da ocenjuje i hotele

$
0
0

Mišlenovi inspektori već su ocenili 5.300 hotela u 120 regiona sveta, a među kriterijuma istaknuto mesto ima i izvrsnost u arhitekturi i dizajnu enterijera.

Nedugo nakon što je platforma The World’s 50 Best pokrenula izbor najboljih hotela, njenim stopama pošao je i Mišlen, francuska kompanija koja stoji iza najuticajnijeg restoranskog vodiča na svetu.

Ovo širenje, još jedno u mandatu glavnog urednika Gvendala Puleneka, predstavlja ozbiljan zaokret Mišlena prema luksuznom turizmu, tržištu s potencijalno značajnim posledicama na hotelski biznis.

Uredništvo Mišlena hotelski vodič priprema od 2018. godine sa ambicijom da bude podjednako uticajan kao njihov restoranski vodič, ali se hoteli ocenjuju ne jednom, dve ili tri zvezdice, već „ključem“ kao simbolom.

Ključeve će dodeljivati ​​objektima na osnovu pet kriterijuma – posedovanja lokalnog karaktera, izvrsnosti u arhitekturi i dizajnu enterijera, individualnosti, vrhunskog servisa i udobnosti, kao i doslednosti u pogledu odnosa između vrednosti i cene.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Svi hoteli dostupni i za rezervaciju

Kako piše Bloomberg Adria, ovaj potez dolazi pet godina nakon što je Mišlen tiho i za nepoznati iznos preuzeo Tablet Hotels, veb-sajt za rezervaciju butik i luksuznih hotela. Interfejs za rezervacije tog sajta i baza podataka hotela čine sada osnovu na sajtu Mišelinovog vodiča, gde potrošači mogu da pretražuju odabrani izbor smeštaja, kao i da ga rezervišu.

Prema navodima uredništva vodiča koji se objavljuje već više od 120 godina, njihov izbor hotela publici želi da ponudi stručnu i objektivnu informaciju, nasuprot influenserskih preporuka i platformi koje hotele svrstavaju prema plaćenim oglasima. Mišlenovi inspektori već su ocenili 5.300 hotela u 120 regiona sveta, a u narednom periodu oceniće ih još velik broj.

Kompanija je saopštila da će prvi Mišlen ključevi biti objavljeni u prvom polugodištu 2024. godine, a svi hoteli, bez obzira na to da li su nagrađeni ključevima ili ne, biće dostupni za rezervaciju putem Mišlenove veb-stranice, od čega će francuska kompanija za proizvodnju guma primati solidnu proviziju.

Hotel Square Nine u Beogradu; Foto: Miloš Martinović

Mišlenovi inspektori plaćaju svoje račune, tako da nema komercijalne pristrasnosti.

Ključevi će biti dodeljivani nakon anonimnih boravaka Mišlenovih inspektora, što predstavlja odstupanje od, na primer, prakse platforme The World’s 50 Best, koja dozvoljava svom anonimnom panelu da ocenjuje hotele u kojima su boravili besplatno. Mišlenovi inspektori plaćaju svoje račune, izjavio je Pulenek, tako da nema „komercijalne pristrasnosti“.

Iz Mišlena nije precizirano da li hotel može dobiti više od jednog ključa. U njihovim restoranskim ocenama, jedna zvezdica označava da je mesto „vredno zaustavljanja“, dve znače da je „vredno skretanja sa puta“, a tri da je „vredno posebnog putovanja“.

„U industriji preplavljenoj pitanjima o pouzdanosti preporuka, Mišlen vodič nudi svoje stručno mišljenje putnicima kako bi ih usmerio samo ka najboljim iskustvima“ – navodi se u saopštenju uredništva.

Mišlen i Srbija

U svakom slučaju, veruje se da će Mišlenov hotelski vodič i njegov komercijalni uticaj biti snažan motivator za poboljšanje hotelske ponude na turističkim tržištima, ali i dobar podsticaj za kvalitetnije i inovativnije projekte arhitekata i dizajnera enterijera širom sveta… nadamo se i u Srbiji.

Hoće li se na listi naći i neki hotel u Srbiji? Ostaje da vidimo ali sudeći prema ocenjivanju restorana kod nas šanse su male. Naime, Mišlen nijednom restoranu u Srbiji nije dodelio zvezdicu već je svoj vodič u našoj zemlji sveo na preporuke.

Rozeta: Ovako će izgledati novi hotel na Kopaoniku na stazi Sunčana dolina

$
0
0

Matis Group i Zeta Gradnja grade apart-hotel na najpopularnijem skijalištu u Srbiji sa 342 apartmana, 10 lokala i 381 garažnim mestom. 

Kopaonik će uskoro postati bogatiji za još jedan hotel… sa lokacijom koja odgovara skijašima. Naime, na ski stazi Sunčana dolina gradi se apart-hotel sa bogatom paletom sadržaja poput zatvorenih bazena, spa centra i igraonice za decu.

Projekat arhitekture potpisuje kraljevački biro INA Projekt, projekat enterijerskog uređenja izradio je sve agilniji XZZI Studio iz Beograda, dok je posao izvođača radova poveren beogradskoj kompaniji Akbolat Construction.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Objekat obuhvata četiri spojene lamele; Vizuelizacija: XZZI Studio

Poluatrijumski objekat

Apart-hotel Rozeta Resort & Residence na Kopaoniku je pet-friendly objekat poluatrijumskog nepravilnog oblika ćiriličnog slova „P“, osmišljen u vidu četiri spojene lamele spratnosti 2Po+3Su+Pr+2S+3Pk, sa bruto površinom prizemlja od 3.232 kvadratna metra.

Hotel će raspolagati sa 342 apartmana, 10 lokala i 381 garažnim mestom, dok buduće goste očekuje raznovrsna paleta sadržaja – od zatvorenih bazena i modernog spa centra do ski-staze koja je direktno povezana sa skijašnicom.

Objekat je pozicioniran tik uz glavnu saobraćajnicu i poseduje direktan izlazak na ski stazu Sunčana dolina, a u neposrednoj blizini se nalazi i ski staza Malo jezero.

Lokacija hotela Rozeta

Rozeta će  u svojoj unutrašnjosti imati i teretanu, igraonicu za decu, kao i modularnu konferencijsku salu sa maksimalnih 230 m².

Objekat je smešten na nadmorskoj visini od 1.744 metra, a na svojih 11 etaža (5 podzemnih, 6 nadzemnih) ponudiće tri različita tipa kompletno opremljenih luksuznih apartmana, sa pogledom na zadivljujuću panoramu u centru Kopaonika.

Pored bazena i luksuznog spa centra od 1.667 m², Rozeta će, prema najavama, u svojoj unutrašnjosti imati i teretanu opremljenu modernim spravama za sveobuhvatan trening, igraonicu za decu, kao i modularnu konferencijsku salu sa maksimalnih 230 m².

Vizuelizacija: XZZI Studio

Otvaranje 2026. godine

Izgradnja kompleksa Rozeta Resort & Residence je otpočela, a svoja vrata otvoriće 2026. godine.

3D vizuelizacija

Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio
Vizuelizacija: XZZI Studio

Rušenje sve izvesnije: Novi renderi kompleksa na mestu hotela Jugoslavija

$
0
0

Potvrđeno je da projekat radi UNStudio dok je novost da se u timu za plansku dokumentaciju pored Bureau Cube Partners nalazi i firma RMJM.

Neizvesna budućnost beogradskog hotela Jugoslavija, jedna od ubedljivo najčitanijih tema na Gradnji prošlog meseca, ponovo je aktuelizovana na samom početku ove sedmice stavljanjem na javni uvid Nacrta Plana detaljne regulacije bloka 11 i dela bloka 10, u opštinama Zemun i Novi Beograd, gde se nalazi i arhitektonsko delo Lavoslava Horvata.

Tako smo u okviru obilne prateće dokumentacije mogli da saznamo i pojedinosti o programskom i oblikovnom okviru novoplaniranog kompleksa na ovoj lokaciji, osmišljenog kao plod zajedničkog rada arhitekata iz beogradskih firmi Bureau Cube Partners i RMJM, te njihovih kolega po struci iz holandskog UNStudija.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

PDR-om se razrađuje prostor od 117.259 m²; Izvor: Studijska analiza

Kompleks od 240.000 kvadrata

Kako je navedeno u nacrtu planskog dokumenta, čiju izradu potpisuje Bureau Cube Partners, PDR-om se razrađuje prostor u površini od oko 11,72 hektara na kojem je predviđen kompleks sa planiranom BGRP od ukupno 240.000 m² i predviđenim brojem stanovnika od 1.150.

U okviru kompleksa planiran je i luksuzni hotel sa restoranima, salama za poslovne sastanke, salama za konferenciju…

Kako se navodi u Studijskoj analizi ispunjenosti kriterijuma za izgradnju visokog objekta, koja sastavni deo dokumentacije izložene na javnom uvidu do 20. maja, privredno društvo MV Investment iz Beograda, koja je kupila hotel, ima za cilj da u predmetnom bloku izgradi novi kompleks objekata stambeno-poslovno-komercijalnih namena.

Na parceli je predviđena izgradnja multifunkcionalnog kompleksa koji uključuje poslovne prostore, komercijalne delatnosti i stanovanje u 410 stambenih jedinica, kao i podzemne garaže, te trg sa fontanama.

Sastavni deo kompleksa je i luksuzni hotel sa restoranima i svim pratećim sadržajima koji bi mogao da bude Ritz-Carlton.

Programski i oblikovni okvir kompleksa je rezultat rada arhitekata iz Bureau Cube Partners, RMJM i UNStudija; Izvor: Studijska analiza

Reminiscencija na postojeći hotel

Hotel je predviđen kao luksuzni hotel sa 5 zvezdica, sa kapacitetom od oko 200 soba, a u Studiji se navodi da je na 4.040 m² dozvoljeno planirati i kazino visoke klase kao glavni sadržaj koji prati hotel, uz mogućnost da ga vodi poseban operater.

Što se tiče arhitektonskog oblikovanja, Studija kaže da bi objekat novog hotela trebalo da bude reminiscencija na postojeći hotel Jugoslavija, a dizajn klupa na otvorenom biće inspirisan postojećim klupama ispred kultnog hotela.

Kao inspiracija za fasadu novog hotela navodi se prepoznatljiv ritam modula i raster postojeće fasade hotela Jugoslavija i efekat jedinstvenog plafona sa Swarowski kristalima u lobiju postojećeg hotela.

„Deo kompleksa u kojem je planiran hotel poziciono je izmešten u odnosu na poziciju postojeće zgrade hotela Jugoslavija, ali se težilo maksimalnoj povezanosti utiska koji ostavlja omotač nove zgrade hotela i postojeće zgrade hotela Jugoslavija“, kaže se u Studiji.

Predviđena spratnost kula je do 155 metara; Izvor: Studijska analiza

Kule do 155 metara na severu i jugu

Pored objekta budućeg hotela, kompleks će sadržati i dve kule visine do 155 metara, planirane na severu i jugu građevinske parcele, od kojih će se u jednoj nalaziti poslovni prostori.

Što se tiče budućnosti postojećeg hotelskog objekta, u Nacrtu PDR-a se kaže da je dozvoljeno uklanjanje svih postojećih objekata u okviru urbanističke zone M4, dok Studija jasno navodi da se na prostoru u okviru urbanističke zone M4 „u postojećem stanju nalazi objekat bivšeg hotela Jugoslavija, spratnosti Pod+Pr+8, koji je planiran za rušenje“.

Javna sednica 13. juna

A da li jedna od arhitektonskih ikona Beograda definitivno odlazi u prošlost, saznaćemo nakon sednice Komisije za planove Skupštine grada Beograda, koja će se održati 13. juna 2024. godine u zgradi JUP „Urbanistički zavod Beograda”, sa početkom u 13 časova.

U toku javne sednice, sva prisutna fizička i pravna lica koja su podnela primedbe u vezi sa Nacrtom plana u pisanom obliku imaće priliku da obrazlože svoje primedbe pred Komisijom i time možda doprinesu i drugačijem ishodu od očekivanog.

Grafički prilozi

Postojeća namena
Postojeća namena
Planirana namena
Planirana namena
Način sprovođenja
Način sprovođenja

3D vizuelizacija

Izvor: Studijska analiza
Izvor: Studijska analiza
Vizura iz pravca Zemuna – Gardoš; Izvor: Studijska analiza
Vizura iz pravca Zemuna – Gardoš; Izvor: Studijska analiza
Vizura iz pravca Brankovog mosta; Izvor: Studijska analiza
Vizura iz pravca Brankovog mosta; Izvor: Studijska analiza
Izvor: Studijska analiza
Izvor: Studijska analiza
Izvor: Studijska analiza
Izvor: Studijska analiza
Izvor: Studijska analiza
Izvor: Studijska analiza

Otrant Reef Resort će biti prvi luksuzni hotel u Ulcinju… i neće biti jedini

$
0
0

Prištinski biro dizajnirano je ovaj hotel na temeljima postojećeg, a biće ovenčan sa pet zvezdica – baš kao i još dva takva najavljena u ovom gradiću na crnogorskoj rivijeri.

Početkom aprila na Velikoj plaži u Ulcinju položen je kamen temeljac za izgradnju luksuznog turističkog kompleksa Otrant Reef Resort u koji investira ulcinjska kompanija Argos doo. Kompleks će biti sastavljen od rekonstruisanog postojećeg hotela Otrant, vila – depandansa, kao i novoprojektovanog hotelskog objekta sa tri kule.

Za projekat budućeg odmarališta sa 5 zvezdica, vrednog 40 miliona evra, bio je angažovan arhitektonski studio LSN + Partners iz Prištine sa partnerima iz Crne Gore – Pro Arch, Next Level i Arch & Construction, dok je za reviziju i nadzor zadužena kompanija Tekom iz Podgorice.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Odmaralište se gradi na površini od 42.700 kvadrata; Vizuelizacija: LSN + Partners

Interakcija stambenog i hotelskog prostora

Kako objašnjavaju iz studija LSN + Partners, ključna ideja ove transformacije bila je očuvanje postojećeg stanja, uključujući postojeće zelenilo u svakom transformacionom procesu kao bitnu komponentu, kao i stvaranje uslova za rad odmarališta tokom cele godine.

“Pokušavajući novi pristup sa uticajem na čitavu crnogorsku rivijeru, nova građevina u okviru turističkog naselja Otrant pokušava da pokrene tačku gledišta čiji je osnovni cilj interakcija stambenog i hotelskog prostora”, navode arhitekte u opisu projekta.

Investitor projekta je firma Argos d.o.o. iz Ulcinja; Vizuelizacija: LSN + Partners

Promenade i bulevari će se koristi za stvaranje veze između svih znamenitosti i sadržaja koje odmaralište nudi.

Otrant Reef Resort nudi širok spektar sadržaja i komercijalnih prostora kao što su restorani, prodavnice, klub na krovu, zelene površine, dečija igrališta i razni drugi rekreativni prostori, zatim dečiji klub, velnes centar, vile itd.

Deo projekta su i promenade i bulevari koji će se, prema zamisli arhitekata, koristiti za stvaranje veze između svih znamenitosti i sadržaja koje odmaralište na svojih 42.700 kvadratnih metara površine nudi.

Izgradnja odmarališta zvanično je započeta 6. aprila 2024. godine; Vizuelizacija: LSN + Partners

Gradnja hotela Galeb je već izvesna, očekuje se potpisivanje aneksa za hotel Jadran, a realizacija hotela Otrant već je počela.

Iz prištinskog studija ističu da će svi projektovani sadržaji zajedno delovati u funkciji zadovoljenja potreba i povećanja kvaliteta življenja u ovim stambenim i hotelskim konceptima.

“Odmaralište je dizajnirano po principima i pravilima elitnih rizorta sa 5 zvezdica i svi njegovi sadržaji proističu iz tih zahteva. Osim kao prilika za život u primorskom području, ova transformacija odražava i poboljšanje kvaliteta života u ovako mešovitim sredinama”, navode na kraju iz LSN + Partners.

Uskoro tri hotela sa pet zvezdica u Ulcinju

Ulcinj bi u narednih nekoliko godina mogao dobiti tri hotela sa pet zvezdica. Gradnja hotela Galeb je već izvesna, očekuje se potpisivanje aneksa za hotel Jadran, a realizacija hotela Otrant već je počela. Pored toga, u toku su radovi i na hotelu Mediteran, koji će osim renoviranih vila dobiti i kulu koja će biti izgrađena pored postojeće centralne zgrade.

3D vizuelizacija

Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners
Vizuelizacija: LSN + Partners

Mađarske arhitekte za Sremske Karlovce: Gradi se novi hotel na obroncima Fruške gore

$
0
0

Arhitekte iz Budimpešte osmislile su velnes, kongresni i vinski hotel od skoro 15.000 kvadrata s pogledom na Dunav čija je izgradnja uveliko u toku.

U naselju Čerat u Sremskim Karlovcima u martu 2023. godine počela je izgradnja hotela čiji je je investitor srpska podružnica mađarske kompanije „Szeremsegi Ingatlanfejleszto Kft.“

Hotelski kompleks sa 90 soba smešten je na parceli sa pogledom na Dunav i baziraće svoj poslovni model na vinskom turizmu, velnes i konferencijskim uslugama, a sve po idejnom rešenju studija LIMA Design iz Budimpešte.

Projekat za građevinsku dozvolu uradila je novosadska firma Lamda Group na čelu sa arhitektom Andrašom Lukačem, dok radove izvodi kompanija Galens.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Prateći objekat sa saunom i terasom; Vizuelizacija: LIMA

Glavni objekat se sastoji od podruma, suterena, prizemlja i tri sprata, ukupne neto površine od 14.878 kvadrata.

Hotel Karlovci (mađ. Karlóca) se po svom osnovnom konceptu otvara ka pejzažu ispred sebe, ali je istovremeno, po svojoj funkciji i izgledu, i dalje zatvoren iznutra, prema privatnim prostorima.

Glavni objekat Po+Su+P+3 se sastoji od podruma, suterena, prizemlja i tri sprata, ukupne neto površine od 14.878 kvadrata, dok će kraj njega će biti smešten i poseban prizemni objekat sa saunom i terasom.

Arhitekte Tamás Vékony i Barbara Baranyai, koji potpisuju idejno rešenje hotela, u prizemlju glavnog objekta postavile su javne prostore, kao što su konferencijska sala, restoran, vinski podrum i “cigar room”, a jedan nivo niže napravili su velnes odeljenje.

Predvorje je očigledno centralno jezgro zgrade, te je prilikom projektovanja mase hotela bilo važno da se ono s jedne strane istakne, a sa druge da se vizuelno odvoji od nivoa prostora koji se nalazi iznad njega.

Lobi hotela; Vizuelizacija: LIMA

Predviđeno je korišćenje velikih staklenih površina kako bi se iskoristio pogled na Dunav.

U osnovi, hotel karakterišu čisti prostori, u kojima je po idejnom rešenju planirano da se koriste materijali iz lokalnih resursa.

Uz korišćenje velikih staklenih površina, prostori bi trebalo da budu svetli i da omoguće lep pogled na prirodu.

Akcenat na prirodnim materijalima

Za spoljnu oblogu zgrade arhitekte su koristile prirodne materijale, jer je to bio važan aspekt da se napravi kvalitetna zgrada koja odgovara okruženju i reprodukuju njegove prirodne boje i oblici.

Na nižim nivoima zgrade javlja se obloga od prirodnog kamena, dok se na glavnim fasadama nalazi posebna ručno rađena keramička obloga, koja takođe formira i krovni materijal, kažu arhitekte iz Budimpešte.

Na nižim nivoima zgrade javlja se obloga od prirodnog kamena; Vizuelizacija: LIMA

Hotel će imati B kategoriju ali za sada nije poznat datum otvaranja.

Na balkonima i u velnes prostoru pojavljuje se obloga koja podseća na drvo. I kroz prizemlje i duž soba se protežu velike staklene površine, čime je želelo da se postigne utisak brisanja granice između prirode i unutrašnjeg životnog prostora.

Baš kao i hotel u celini, i opremanje soba karakteriše kombinacija moderne jednostavnosti i bliskosti s prirodom. Zemljane boje, metalni elementi i izgled prirodnog drveta imaju za cilj postizanje osećaja domaće atmosfere.

Detalj iz velnes odeljenja; Vizuelizacija: LIMA

Radovi odmakli

Kao što se može videti na dron snimku, radove koje izvodi kompanija Galens su dosta odmakli, međutim, za sada nije nepoznato kada se očekuje otvaranje hotela niti u okviru koje grupacije će poslovati sem da će biti klasifikovan kao hotel B kategorije.

Kao što se može videti na CEOP-u, predračunska vrednost investicije je oko 10 miliona evra (1.206.786.295 dinara bez PDV-a).

Pogledajte dokle su odmakli radovi:

3D vizuelizacija

Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA
Vizuelizacija: LIMA

Expo i u Albaniji: Amerikanci odneli pobedu na konkursu za novi izložbeni centar u Tirani

$
0
0

Otkrivamo vam šta sve uključuje projekat koji na svojstven način spaja umetnost i arhitekturu, uz visoke ekološke standarde takođe integrisane u dizajn.

Američki studio Steven Holl Architects izabran je nedavno za pobednika međunarodnog konkursa kojim se tražilo idejno arhitektonsko rešenje za izgradnju Expo Albania, kompleksa sastavljenog od kongresno-izložbenog centra i hotela sa lokacijom u Tirani.

Pobednički tim, koji osim arhitektonskog biroa Stivena Hola čine umetnica Agnješka Kurant, Atelier 4, Aterlier Markgraf, Stoss i Arup, predlaže iterativni proces – prikupljanje potpisa iz lokalnih zajednica u prestonici Albanije i njihovo fuzioniranje u jednu lelujavu liniju.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Između dve strukture planiran je veliki bazen napunjen recikliranom kišnicom; Vizuelizacija: Steven Holl Architects

Projekat formiraju dve strukture, gde je u jednoj organizovan veliki kongresno-izložbeni centar, a u drugoj hotel, oba uz prateći sadržaj.

Karakterističan prikaz objekta realizovan je uz blisku saradnju s Poljakinjom Agnješkom Kurant, a kao nastavak njenog umetničkog projekta „Kraj potpisa“, te je na taj način arhitektura i oblikovana.

Projekat formiraju dve strukture, gde je u jednoj organizovan veliki kongresno-izložbeni centar, a u drugoj hotel, oba uz prateći sadržaj, objasnile su arhitekte.

Pogled na ulaznu zonu kongresnog centra; Vizuelizacija: Steven Holl Architects

Suptilnija slika hotelskog objekta

Dok kongresno-izložbeni centar prikazuje krivudavu liniju na svojoj fasadi, hotel nudi suptilniju sliku, izražavajući se kroz slične zakrivljenosti u svojoj osnovi, umesto u elevaciji.

Između ove dve strukture predviđen je veliki bazen napunjen recickliranom kišnicom, koji na svojoj površini reflektuje oba objekta.

Uz bazen i hotel smešten je demonstracioni vinograd planiran za potrebe vinskih sajmova koji će se održavati u centru Expo Albania.

Bazen na svojoj površini reflektuje obe strukture; Vizuelizacija: Steven Holl Architects

Svetlosni otvori omogućavaju prirodnoj svetlosti da prodre u unutrašnjost prostora.

Visoki ekološki standardi su takođe integrisani u dizajn, pri čemu je geotermalno grejanje i hlađenje odabrani sistem kompleksa.

Takođe, bele solarne pločice doprinose proizvodnji energije, dok svetlosni otvori omogućavaju prirodnoj svetlosti da prodre u unutrašnjost prostora.

Tokom organizovanja događaja, ovi otvori mogu biti zatvoreni i zatamnjeni, kako bi se prostor prilagodio različitim planiranim aktivnostima.

Prostor se može prilagoditi različitim aktivnostima; Vizuelizacija: Steven Holl Architects

Zemljane humke kao akustični buferi

U unutrašnjosti izložbenog dela kompleksa, krovne rešetke od unakrsno lameliranog drveta postavljene su u plesnom ritmu, pokazujući na taj način kako „umetnost postaje arhitektura“, istakao je u odluci žiri.

Što se pak tiče zemlje koja će biti iskopana tokom izgradnje, planirano je da se ona koristi za stvaranje humki, koje će delovati kao akustični buferi, a sve u nastojanju da se renaturalizuje pejzaž.

Originalni crteži

Izvor: Steven Holl Architects
Izvor: Steven Holl Architects
Izvor: Steven Holl Architects
Izvor: Steven Holl Architects
Izvor: Steven Holl Architects
Izvor: Steven Holl Architects
Izvor: Steven Holl Architects
Izvor: Steven Holl Architects
Izvor: Steven Holl Architects
Izvor: Steven Holl Architects

3D vizuelizacija

Budući Expo Albania centar u Tirani; Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Budući Expo Albania centar u Tirani; Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Kompleks se sastoji od kongresnog centra i hotela, oba uz prateći sadržaj; Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Kompleks se sastoji od kongresnog centra i hotela, oba uz prateći sadržaj; Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Vizuelizacija: Steven Holl Architects
Vizuelizacija: Steven Holl Architects

Hotel Gračanica: Pomirenje savremene arhitekture i tradicionalnih zanata

$
0
0

Objekat važi za „najekološkiji hotel na Kosovu“, a ponosi se i svojom multietničnošću, budući da u njemu rade i Srbi i Albanci, a predvodi ih ko-menadžer romske nacionalnosti.

Otvoren u aprilu 2013. godine, Hotel Gračanica smešten je u mirnom okruženju preko puta znamenitog arheološkog nalazišta Ulpijana, te na oko pet stotina metara od manastira Gračanica, hrama SPC podignutog početkom 14. veka i 2006. godine stavljenog na Uneskovu listu Svetske baštine.

Hotel kraj Prištine multietnički je projekat trojice prijatelja – Andreasa Vormsera, Atlana Gidžića i Hisena Gašnjanija, a dizajnirao ga je arhitekta Bujar Nrecaj, Švajcarac poreklom sa Kosova, kombinujući savremenu arhitekturu sa tradicionalnim elementima kako bi kreirao jedinstvenu atmosferu.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Spoj tradiciji i modernosti; Foto: Atdhe Mulla

Jedinstvena staza do svake sobe

Zgrada sa 15 soba i otvorenim bazenom u dvorištu organizovana je u dva krila, a njeno minimalističko arhitektonsko oblikovanje odlikuju jednostavne linije i korišćenje tradicionalnih zanatskih tehnika.

„Osim toga, ono po čemu se ovaj hotel izdvaja od drugih hotela, to je put kojim gosti idu od ulaza u hotel prema svojim sobama. Stvorili smo ambijent dobrodošlice koji je inovativan i pruža gostima jedinstvene staze do njihovih soba“, objašnjavaju iz bnarchitects, švajcarske arhitektonske firme na čijem je čelu Bujar Nrecaj.

Terase s pogledom; Foto: Atdhe Mulla

 Neke goste na putu do njihovih soba očekuje kratka šetnja napolju i uživanje u lepotama okolnog pejzaža.

Tako neki gosti moraju hodati kroz dvorišta, drugi kroz različite specijalne zone, a neke na putu do soba očekuje kratka šetnja napolju i uživanje u lepotama okolnog pejzaža.

„Kao takva, svaka šetnja prema sobama je prijatna, topla i jedinstvena; osećanja koja doprinose sveukupnom doživljaju svakog gosta“, navodi se na sajtu švajcarskog studija.

Svaka šetnja prema sobama je prijatna, topla i jedinstvena; Foto: Atdhe Mulla

Arhitektura obuhvata rad sa drvetom, kamenom i tekstilom, dok su svi podovi, i unutrašnji i spoljašnji, pokriveni teracom.

Arhitekte ističu da sve izgrađene unutrašnje i spoljašnje površine imaju jedinstvo u materijalizaciji koja odaje utisak kao da se unutrašnji prostori stapaju spolja sa prirodom, dok se u spoljašnjim prostorima gosti osećaju zaštićeno kao da su unutar objekta.

U saradnji sa lokalnim zanatlijama i uz pomoć njihovih tehnika, autori su stvorili objekat moderne arhitekture, oslanjajući se pritom i na neke stare tradicionalne materijale i iskoristivši ih u novom, modernom obliku.

„Arhitektura obuhvata rad sa drvetom, kamenom i tekstilom, dok su svi podovi, i unutrašnji i spoljašnji, pokriveni teracom“ – kažu iz studija sa kancelarijama u Cirihu i Vinterturu.

Detalj iz enterijera jedne od soba; Foto: Atdhe Mulla

Ekologija i multietničnost

Na kraju, pomenimo i da Hotel Gračanica važi za „najekološkiji hotel na Kosovu“, posedujući sopstveno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, a ponosi se i svojom multietničnošću, budući da u njemu rade i Srbi i Albanci, a predvodi ih ko-menadžer romske nacionalnosti.

Grafički prilog

Osnova prizemlja

Foto-galerija

Hotel Gračanica na Kosmet6u; Foto: Atdhe Mulla
Hotel Gračanica na Kosmet6u; Foto: Atdhe Mulla
Terase s pogledom; Foto: Atdhe Mulla
Terase s pogledom; Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Spoj tradiciji i modernosti; Foto: Atdhe Mulla
Spoj tradiciji i modernosti; Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Detalj iz enterijera jedne od soba; Foto: Atdhe Mulla
Detalj iz enterijera jedne od soba; Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Foto: Atdhe Mulla
Viewing all 131 articles
Browse latest View live